Connect with us

Danimarka

Yunanistan Danimarka’yı peynir için AB’ye şikayet etti

Published

on

Yunanistan ve Danimarka arasındaki peynir tartışması tekrar yargıya taşındı. Yunanistan Tarım Bakanlığı, “sembolik” bir Yunan ürünü olduğunu belirttiği Feta peynirini “kendine mâl etmekle” suçladığı Danimarka’ya karşı Avrupa Birliği’ne (AB) başvurdu.

Tarım bakanlığının açıklamasında, “Tarım bakanı, korunan menşe yönetmeliklerini ihlal ettiği için Danimarka’ya karşı Avrupa Komisyonu yasal işlemin mevzuatının etkinleştirilmesini onayladı,” denildi.

Açıklamada ayrıca Danimarka’nın AB düzenlemeleriyle “işbirliği yapmayı reddettiği” belirtildi. Ayrıca Bakanlık, Danimarkalı üreticilerin “taklit Feta” ürettiğini ve “taklit AB peynirlerini” AB üyesi olmayan ülkelere izinsiz ihraç ettiğini iddia etti.

Feta peyniri korumaya alınmıştı

Feta, Avrupa ülkelerinin “menşeini korumaya çalıştıkları bölgeye özgü yiyecek ve içecekler” arasında sayılıyor. 2005 yılında da Avrupa Adalet Divanı fetanın geleneksel bir Yunan ürünü olarak korunduğuna ve diğer AB üye ülkelerinin hiçbirinin bu ismi kullanamayacağına karar vermişti.

Feta peyniri hakkında

Selanik Rehberi‘nde yer alan bilgilere göre, Feta, kökleri Antik Yunanistan’a uzanan bir beyaz peynir çeşididir. Beyaz renkli, olağanüstü lezzetli bu peynir koyun veya keçi sütünden elde edilir. Türüne göre çok yumuşak veya çok sert arası çeşitlilik göstermektedir.

Yunanistan beyaz peyniri “feta”, Avrupa Birliği tarafından Menşeine Göre Koruma Altındaki Ürünler (PDO) kapsamına alınmıştır. Yunanistan’da “feta”sıyla ünlü bölgeler Makedonya, Trakya, İpiros, Thessalia, anakara, Peloponisos ve Lesvos Adası’dır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’da pandemide son durum

Published

on

By

Foto: SvitlanaRom, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 502’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 166 bini geçti.

Enfekte olan 250 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini esnetmeye başladı.

Danimarka’da 2 milyon 630 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 10 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber