Connect with us

Finlandiya

Vatandaşlara 100 euroluk kupon dağıtılması teklif edildi

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle piyasalar ve ekonomi zor günler geçiriyor. Birçok büyük ve küçük şirket iflas riskiyle karşı karşıya.

Sol İttifak Partisi Lideri ve Eğitim Bakanı Li Andersson, koronavirüsten bunalan piyasaları hareketlendirmek için vatandaşlara hizmet sektöründe kullanılmak üzere 100 euro tutarında alışveriş kuponu dağıtılmasını teklif etti.

Bu proje ile piyasaların canlanması sağlanacak ve restoran, bar, berber, kuaför, konser salonları gibi hizmet ve kültür sanat sektörlerinin toparlanmasına vesile olunacak. Aynı teklif daha önce Yeşiller Partisi lideri Maria Ohisalo tarafından yapılmıştı.

Andersson ayrıca hükümetin çeşitli alanlarda kesintilere gitmemesi gerektiğini, bunun zor durumda olan piyasaları daha da zor duruma düşüreceğini hatta iflasları getirebileceğini ifade etti.

Andersson zorunlu eğitim yaşının 18’e çıkarılması ile ilgili dün hükümete bir tasarı sunduklarını belirterek gençlere yatırım yapmak ve eğitimlerini sağlamak bu ülkenin vatandaşlarının eşitliğine, refahına ve büyümesine her zaman hizmet etti, dedi.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber