Connect with us

Dünya

UNICEF, UNESCO: Salgında okullar açık kalmalı

Published

on

Koronavirüs pandemisinde okulların açık olup olmaması tartışma konusu. Çocuklar genel itibariyle covid-19’u hiç fark etmeden atlatıyor.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası yayımladıkları ortak raporda covid-19 riskine rağmen okuların açık kalması uyarısında bulundu. Raporda özellikle yoksul ülkelerde çocukların eğitimden uzak kalmalarının yarattığı zararın Covid-19 hastalığından daha büyük olduğu vurgulandı.

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü), UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu) ve Dünya Bankası’nın ortak raporu haziran ve ekim ayları arasında 150 ülkeden toplanan verilerle hazırlandı.

Raporda düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerde çocukların salgının başından bu yana neredeyse 4 ay okul eğitiminden geri kaldığına dikkat çekildi. Rapora göre yüksek gelirli ülkelerde yaşanan okul eğitimi kaybı ise ortalama altı haftaya denk geliyor.

‘Fırsat eşitsizliğindeki artış yıkıcı olabilir’

Berrak Kanbir Rodriguez Sanmartin’in Euronews’te yer alan haberine göre, UNICEF Küresel Eğitim Başkanı Robert Jenkins raporu “Salgının dünya çapında çocukların eğitimi üzerine verdiği zararı görmek için uzağa bakmaya gerek yok” ifadeleriyle kamuoyuna duyurdu. Jenkins açıklamasında okulların yeniden açılmasına öncelik vermenin ve eksikleri tamamlamak için ek ders sunmanın önemine işaret etti.

UNESCO Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Stefania Giannini ise salgının düşük ve orta-düşük ülkelerdeki eğitimdeki fon açığını arttıracağından beklemek yerine doğru yatırım seçimlerinin şimdiden yapılması gerektiğini vurguladı.

Eğitim sürecinin acilen başlatılması gerektiğine dikkat çeken Dünya Bankası Eğitim Direktörü Jaime Saavedra ise “Salgından önce eğitim yoksulluğundan ve öğrenim fırsatlarının eşitsizliğinden endişe duyuyorduk. Şimdi öğrenimde taban çizgisi düştü ancak, fırsat eşitsizliğindeki artış yıkıcı olabilir” dedi.

Rapordan öne çıkan notlar

 • Verileri derlenen 150 ülkenin üçte ikisinde okullar tamamen ya da kısmen açıldı
 • Her dört ülkeden biri ya okulların yeniden açılmasına dair planı uygulayamadı ya da yeni bir tarih belirleyemedi
 • Düşük gelirli ülkelerin beşte birinde uzaktan eğitim günleri resmi okul günü sayıldı
 • Eğitim bütçesine ilişkin soruları yanıtlayan 79 ülke arasında düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerin yüzde 40’ı eğitim bütçesinde bu yıl kesinti yaşamakta olduklarını ya da önümüzdeki yıl yaşayacaklarını bildirdi
 • Her ne kadar katılımcı ülkelerin çoğu öğrencilerin eğitimlerini takip ettiklerini bildirse de, düşük ve orta-düşük ülkelerin dörtte biri hiçbir şekilde öğrenci takibi yapmadıklarını belirtti
 • Düşük gelirli ülkelerin yarısı Covid-19’a karşı gerekli olan el yıkama tesisatı, sosyal mesafe kuralları ve öğrenci ve öğretmenler için koruyucu ekipman satın almak için maddi imkanlarının yetersiz olduğunu bildirdi. Bu oran yüksek gelirli ülkelerde yalnızca yüzde 5 düzeyinde.
 • Yüksek orta-yüksek gelirli ülkelerin yüzde 90’ında öğretmenlerin okulların kapalı olduğu dönemde eğitime devam etmeleri istendi. Bu oran düşük gelirli ülkelerde yüzde 40’ın altında kaldı.
 • Neredeyse bütün ülkelerde eğitim ihtiyacını karşılamak üzere internet üzerinden bir platform, televizyon ve radyo programları ve evde ders paketleri gibi uzaktan eğitim imkanları hazırlandı
 • Her on ülkeden dokuzu internet üzerinden eğitim için, genellikle cep telefonu üzerinden ya da düşük ücretli veya bedava bağlantı sunarak erişim hizmeti sağladı, ancak bu erişimin maliyeti a.ısından ülkeler arasında büyük fark bulunuyor.
 • Her on ülkeden altısı velilere evde eğitim için rehber olması amacıyla malzeme sundu. Bu girişimler yüksek gelirli ülkelerde daha sıklıkla görüldü
 • Her on ülkeden dördü okulların kapalı olduğu dönemde çocuklar ve onlara bakan kişiler için psikososyal danışma hizmeti sundu Bu girişimler yüksek gelirli ülkelerde daha sıklıkla görüldü

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyonu geride bıraktı

Published

on

By

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyon eşiğini de aştı. Bugün itibariyle (12 Temmuz 2021) dünya genelinde vaka sayısı da 188 milyona yaklaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, 3.436.527.239 doz aşı uygulandı.

Dünya genelinde koronavirüse yakalanan takribi 172 milyon insan da sağlığına kavuştu.

ABD, 35 milyona yaklaşan vaka sayısıyla dünya genelinde en çok vaka görülen ülke olmaya devam ediyor. ABD’de 623 bine yakın can kaybı var. 31 milyona yaklaşan enfekte sayısıya Hindistan da ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da can kaybı 600 bini geride bıraktı. Üçüncü sırada da 19 milyonu aşan vaka sayısıyla Brezilya var. Brezilya’da can kaybı 533 bini aştı.

6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Fransa 4. sırada yer alıyor. Fransa’da can kaybı 111 bin. Yine 6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Rusya da 5. sırada yer alıyor. Rusya’da can kaybı 143 bini geçti.

Türkiye de dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Türkiye’de enfekte sayısı 5 buçuk milyon civarında. Türkiye’de toplam can kaybı da 50 bini geride bıraktı.

Dünya geneli ilk 15 ülkede durum şöyle:

Continue Reading

Avrupa

Türkiye, Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu

Published

on

By

Türkiye’de artan enflasyon oranları ve TL’nin son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre son bir yılda yüzde 32’lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye. Son bir yıl içerisinde kira artışında da yine Türkiye ilk sırada.

Avrupa Birliği genelinde ise 2021’in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik artış kaydedildi.

Türkiye’den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu.

Kira fiyatları artışında da Türkiye ilk sırada

Eurostat’ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi yüzde 5’lik artış ile Avusturya, yüzde 4,1’lik artış ile de Letonya takip ediyor.

Diğer taraftan da Estonya (-3,1%), Malta (-2,4%) ve Slovenya (-2,2%) gibi ülkelerde son bir yılda kira fiyatları düştü. AB genelinde ise yüzde sadece yüzde 1,2’lik bir artış gözlemlendi.

Türkiye’de kira fiyatları daha çok büyük illerde arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin sahibinden.com veri havuzunu kullanarak hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü 2021” araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 35,7, Ankara’da yüzde 20,3 ve İzmir’de yüzde 21,8 oldu.

Euronews’te yer alan haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa koronavirüs tedbirlerini yeniden artırıyor

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Koronavirüsün Delta varyantı, Avrupa’nın bazı ülkelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bir süre önce vaka sayılarının düşmesi ile kaldırılan bazı tedbirler yeniden uygulanmaya başlanıyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve bazı bölgelerinde Delta varyantı nedeniyle koronavirüs önlemleri yeniden sertleştiriliyor. Hollanda’da bu bağlamda diskotek ve gece kulüpleri tekrar kapatılırken, restoranlar geceyarısına kadar açık kalabilecek. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, söz konusu önlemlerin 13 Ağustos’a kadar geçerli olacağını açıkladı. Ülkede vaka sayıları son bir hafta içinde yedi kat artmıştı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de sosyal hayata kısıtlamalar getirildi. Gece kulüpleri kapatılırken, açık alanda 500’den fazla kişinin olduğu herhangi bir etkinliğe katılanlardan tamamen aşılandığına dair bir belge ya da güncel negatif test sonucu istenecek. Katalonya son dönemde İspanya’da koronavirüs vakalarının en hızlı arttığı bölge olmuştu. Ancak şu an vaka sayıları ülkenin tamamında yükseliyor.

Bu sebepten dolayı da Alman hükümeti İspanya’yı pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden “risk bölgesi” listesine dahil etti.

Federal Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği röportajda, İspanya’nın riskli bölgeler kategorisine alınması ile ilgili olarak, “Bu, seyahatlerin güvenli bir biçimde yapılmaya devam edilmesi için makul bir karar” dedi. Bareiß ayrıca, bu kararla birlikte uygulamada değişen tek şeyin, Almanya’ya dönüşlerde negatif test sonucu bulundurma şartı olduğunu ifade etti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber