Connect with us

İsveç

Türkiye Dışişleri Bakanı: İsveç’in AGİT dönem başkanlığını destekleyeceğiz

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’yi dün makamında ağırladı. Çavuşoğlu, AGİT’in 2021 dönem başkanlığına aday olan İsveç için, “İsveç’in AGİT dönem başkanlığı ve faaliyetlerini destekleyeceğiz.” dedi.

AGİT nedir?

Türkiye, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’nın da üyesi olduğu AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) kısaca 1970’li yılların başında soğuk savaş koşullarındaki Avrupa’nın bölünmüşlüğüne son verilmesi, güvenlik ve istikrarın sağlanması ve katılan devletler arasında bu amaca yönelik iş birliğinin geliştirilmesi düşüncesiyle kurulmuş teşkilattır.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı, 15 Ocak 1973 tarihinde Helsinki’de çalışmalarına başlamıştır. İki yılı aşkın bir süre devam eden konferans 1 Ağustos 1975’te Helsinki Nihai Senedi ’nin 33 Avrupa ülkesi ile ABD ve Kanada tarafından Devlet ve Hükûmet Başkanları düzeyinde imzalanmasıyla sonuçlanmıştır. 35 imzacı devlet arasındaki ilişkilere rehberlik edecek 10 temel ilke ortaya konmuştur. Bunlar:

 • Egemen eşitlik ve egemenliğe saygı,
 • Kuvvet kullanmaktan veya kuvvet kullanma tehdidinden kaçınma,
 • Sınırların ihlâl edilmezliği,
 • Devletlerin toprak bütünlüğünün korunması,
 • Anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü,
 • İçişlerine karışmama,
 • İnsan hakları ve temel özgürlüklere saygı,
 • Halkların eşit haklardan ve kendi kaderlerini tayin hakkından yararlanması,
 • Devletler arasında iş birliği,
 • Uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerin iyi niyetle yerine getirilmesi.

Helsinki Nihai Senedi üç temel bölüme ayrılmıştır:

 1. Avrupa güvenliği ile ilgili sorunlar
 2. Çevre, teknoloji, bilim ve ekonomi alanlarında iş birliği
 3. insan haklarının geliştirilmesi

AGİT’e üye ülkeler:

Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malta, Moldova, Monako, Karadağ, Moğolistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, İspanya, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, İngiltere, ABD, Özbekistan ve Vatikan.

AGİT hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Linde: Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz ve kınıyoruz

Published

on

By

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsrail’in Filistin Kudüs’teki şiddet olaylarından İsveç hükûmetinin endişe duyduğunu ifade etti.

Bakan Ann Linde, sosyal medya hesabından, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ve Kudüs’te Filistinlilere şiddet kullanmasına dair açıklama yaptı.

Linde, “Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıkça aktarılan endişeleri paylaşıyorum,” dedi.

Linde, Filistinlilere yönelik şiddet eylemleriyle ilgili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın paylaştığı tweeti paylaştı. Tweet’in içeriği şöyle:

“ABD, Harem-i Şerif ve Şeyh Cerrah bölgesi dahil Kudüs’te tarafların karşı karşıya geldiği ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan dolayı oldukça endişelidir. Şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz, fakat özellikle ramazanın son günlerine girilirken bu şekilde kan dökülmesi rahatsız edicidir. Buna, cuma günü İsrail askerlerine yapılan saldırı ve buna mukabil Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik saldırılar dahildir ve bunları kesin bir şekilde kınıyoruz.”

Continue Reading

İsveç

İsveç’te pandeminin ilk günlerinden bugüne vaka sayısı bir milyonu geçti

Published

on

By

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bugüne İsveç’te vaka sayısı 1 milyonu da geride bıraktı. Bugün itibariyle (7 Mayıs 2021) toplam can kaybı da 14 bin 158 oldu.

7 binden fazla insan hastanede koronavirüs tedavisi görüyor. 827 bin kişi de hastalığı atlattı.

İsveç’te toplamda 2 milyon 769 bin kişi de aşılandı. Bu sayının yaklaşık 800 bini ikinci dozu aşıya da olmuş durumda.

İsveç genelinde bazı bölge ve şehirlerde durum şöyle:

Continue Reading

Eğitim

Umeå Üniversitesi: Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar

Published

on

By

Foto: dschap, Pixabay

Umeå Üniversitesi’den Prof. Maria Forsner, İsveç’te koronavirüsle mücadelede okulların kapatılmayıp açık kalmasının çocukların psikolojilerinin bozulmamasını sağladığını açıkladı.

Prof. Maria Forsner, “Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar,” dedi.

Umeå Üniversitesi’nden dört araştırmacı, okul çağındaki çocuklarla yaptıkları anketlerde, çocukların sorulara “olumlu” cevaplar verdiğini ortaya koydu.

Buna karşılık, sıkı karantina tedbirleri kapsamında okulları kapatan ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, okula gidemeyen çocukların kendilerini kötü hissettikleri sonucu çıktı.

Maria Forsner, İsveçli çocuklarda yapılan anketlerde, çocukların yüzde 5.4’ünün kendini iyi hissetmediğini; sıkı tedbirler uygulayıp okulları kapatan Brezilya’da ise kendini iyi hissetmediğini söyleyen çocukların oranın yüzde 22 olduğunu ifade etti.

Araştırmaya 6 ila 19 yaş arasındaki 1400 çocuk katıldı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber