Connect with us

Danimarka

Vizon sorunu bitmek bilmiyor: Toplu mezarlardaki vizonlar yeraltı sularına karışabilir

Published

on

Özel haber – Danimarka’da derisi için yetiştilen vizonlara koronavirüs bulaşmasının ardından, vizonlarla ilgili problemler bitmek bilmiyor. Öncelikle, vizonlara bulaşan koronavirüsün (covid-19) mutasyona uğrayıp tekrar insana bulaştığı keşfedildi. Bunun anlamı mutasyon geçiren koronavirüse aşı geliştirilemeyecek olmasıydı.

Yaklaşık 17 milyon vizon itlaf edildi

Bu keşfin ardından Danimarka ekonomisinin yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturan vizon yetiştiriciliğine ara vermek zorunda kalındı. Yaklaşık 17 milyon vizon itlaf edildi. Vizon çiftlikleri iflasın eşiğinde.

Tarım bakanı istifa etti

Üçüncü olarak, vizon itlafının kanunlara aykırı olduğu fark edildi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen kanunlara aykırı iş yapıldığı gerekçesiyle özür diledi. Danimarka Tarım ve Gıda Bakanı muhalefetin baskısı sonucu istifa etti.

Hastalık riski

Dördüncü olarak “zombi vizon” tehlikesi baş gösterdi. Toprağın sadece 1 metre altına gömülen vizon cesetleri çürümeye başladıkça topraktan taşmaya başladı ve hastalık riski oluşturdu. Bunun üzerine vizonlar daha derine gömüldü.

Şimdi de yeraltı suları tehlikede

Son olarak da, çürüyen vizon leşlerinin yeraltı sularına karışması riski oluştu, hükûmete uyarılar yapıldı. Çevre Koruma Kurumu, hayvanların gömüldüğü arazilerde kazı yapıldığı ve su numuneleri aldığını duyurdu. Kurum jeologu Geus Claus Kjoller, yeraltı sularının yüzeyinin çürüyen hayvanlardan akan sıvılarla zehirlenmiş olabileceğini söyledi. Kurumun başkanı Per Schriver de “Mezarların hemen altındaki yeraltı suları derhal kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Kayıp vizon cesetleri

Ayrıca yaklaşık 1 buçuk milyon vizonun nereye gömüldüğü de bilinmiyor. Yeni Tarım ve Gıda Bakanı “Kulağa çılgınca gelse de her vizonun takip edemiyoruz. Bu nasıl olabilir diye saç baş yolabilirsiniz, ama maalesef gerçek bu. Tahminimizden daha fazlasının gömülmüş olması ihtimali var, şimdilik en mantıklı izahatımız bu.” ifadelerini kullandı.

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Yılın en iyi basın fotoğrafı armağanı Danimarkalı Mads Nissen’e

Published

on

By

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafı ödüllerinden biri olan World Press Photo ödülünün (Dünya Basın Fotoğrafı) kazanan Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen oldu.

“Umudun sembolü”

En önemli branşta ödüllendirilen bu fotoğrafta plastik koruyucuyla yaşlı bir kadına sarılan hemşirenin karesi, bu zor pandemi sürecinde, jüri üyeleri tarafından “umudun” sembolü olarak değerlendirildi.

Fotoğrafın güzelliğinin yanı sıra, arkasındaki hikaye jüri üyelerini duygulandırdı.

Fotoğraftaki 85 yaşındaki kadın Sao Paulo’daki bir huzurevinde 5 ay boyunca kimse ile temas kuramadı, daha sonra bir plastik paravan sayesinde ilk kez ona yardımcı olan hemşireye sarılabildi.

Jüri üyesi Kevin WY Lee fotoğrafla ilgili yaptığı yorumda, “Covid-19 salgının bu ikonik görüntüsü, her yerde hayatımızın en olağanüstü anını gösteriyor. Kırılganlığı, ayrılığı, hem de hayatta kalmayı gösteren bu fotoğraf aynı zamanda umundun sembolü oldu” ifadelerini kullandı.

Danimarka gazetesi Politiken’de fotoğrafçı olan ödülün sahibi Mads Nissen, “Benim için bu fotoğraf, en zor zamanlardaki umut ve aşk hikayesini temsil” ediyor dedi.

Nissen bu yıl “Genel bilgiler, sadece görsel” kategorisinde de birincilik ödülünü de kazandı. Deneyimli fotoğrafçı, 2015’te World Press Photo Ödülü’nü kazanmıştı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber