Connect with us

Finlandiya

T.C. Helsinki Büyükelçiliği, Türkiye’ye karayolu seyahatini tavsiye etmiyor

Published

on

Koronavirüs pandemisi sebebiyle kapanan yollarla ilgili sorular merak konusu. Yollar ne zaman açılacak, uçuşlar ne zaman başlayacak, karayoluyla gitmek mümkün mü, gidenler nasıl dönecek gibi…

Bazı sorular yavaş yavaş netleşirken, bazıları da bizzat “tecrübe” edilerek öğreniliyor. Türkiye’ya karayolu ile gitmek isteyen vatandaşlar, bazı güzergâhlarda sıkıntı yaşadı. Bunun üzerine T. C. Helsinki Büyükelçiliği bir açıklama yaptı. Büyükelçilik, “Vatandaşların kimi ülkeler tarafından girişlerine izin verilmeyerek, ülke sınırında mahsur kaldıkları öğrenilmiştir.” dedi.

T. C. Helsinki Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

Finlandiya’dan karayolu ile yurda dönüş yapmak isteyen vatandaşlarımızın, güzergâhları üzerindeki ülkelere girişte bazı sorunlarla karşılaştıkları, kimi ülkeler tarafından girişlerine izin verilmeyerek, ülke sınırında mahsur kaldıkları öğrenilmiştir.

Covid-19 salgını nedeniyle, her ülkenin seyahat sınırlamalarına ilişkin düzenlemeler farklılık gösterebilmekte olup, Covid-19 salgınındaki gelişmelere paralel olarak, sözkonusu düzenlemeler belirli aralıklarla da güncellenebilmektedir.

Türkiye’ye karayolu güzergâhı üzerinde bulunan ülkelerin her biri değişik önlemler aldığı ve olabilecek zorunlu geçişler için birçok şart ve koşullar koyduğu göz önünde bulundurulduğunda, vatandaşlarımızın sözkonusu koşullar değişinceye değin, karayolu güzergâhında yola çıkmamaları tavsiye edilmektedir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Karantina duyurusu

Finlandiya’dan ülkemize ve ülkemizden Finlandiya’ya uçuşlar henüz başlamamış olup, ülkemize havayoluyla seyahatin ne zaman mümkün olacağına dair şu an itibarıyla resmi bir bilgi bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, uçuşların başlamasının ardından havayoluyla ülkemize gidecek olan vatandaşlarımızın tabi olacağı karantina uygulamasına dair, Sağlık Bakanlığımızca yapılan yeni düzenlemeye ilişkin bilgiler aşağıda sunulmaktadır:

-Vatandaşlarımızın Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurtlarındaki karantina uygulamasına son verilmiştir.

-Vatandaşlarımızın ülkemize girişleri esnasında muayeneleri yapılacak ve hastalığa (Covid-19) ilişkin belirtileri değerlendirilecektir.

-Hastalık belirtisi göstermeyen vatandaşlarımıza, onam formu imzalatılarak, kendi imkânlarıyla evlerine ulaşmalarına izin verilecektir.

-Yurtdışından gelerek evlerine giden vatandaşlarımızın 14 gün süreyle evlerinde izolasyonu sağlanacaktır.

-Bu 14 günlük süreçte vatandaşlarımızın izlenimi aile hekimlerince gerçekleştirilecektir.

-Hastalık belirtisi gösteren vatandaşlarımız ise bulundukları ilin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecektir.

Saygıyla duyurulur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber