Connect with us

Dünya

Sosyal deney: İnsanlar televizyonda gördüğü her şeye inanıyor

Published

on

Romanya’nın en popüler YouTube kanalının kurucusu Andrei Şelaru, ülkedeki medya kuruluşlarını yalan haber yayınlamaları için kandırdı.

Selly ismiyle tanınan ve milyonlarca sosyal medya takipçisi olan YouTube yayıncısı, kaza geçirdiğini gösteren montajlanmış video ile yalan haberlerin nasıl yayılabildiğini göstermeyi hedeflediğini söyledi.

euronews‘e konuşan Selly, “İnsanlar televizyonda gördüğü her şeye inanıyor. Yaptığım deneyle sahte bir olayın Romanya’da nasıl haber olabildiğini tüm ülkeye göstermek istedim” dedi.

19 yaşındaki YouTuber, “Sahte bir video montajladım, bilgisayardan yapıldığı belli oluyordu. Romanya’nın en çok izlenen haber kanalına gönderdim ve saatler içinde tüm haberlerde bu vardı” şeklinde konuştu.

Medya kuruluşlarının sadece bir kısmı özür diledi

Olayın sahte olduğu açığa çıkınca söz konusu haber kanallarından sadece bir kısmı özür yayınladı.

Ülkenin önde gelen haber sitelerinden libertatea.ro, konu hakkında özür yazısı paylaşarak bundan sonra veri kontrollerini artıracağını ve gazetecilere bu konuda daha fazla kaynak vereceğini açıkladı.

Habere imza atan gazeteci Anamaria Nedelcoff, euronews’e verdiği mülakatta, “Selly’ye olayın doğruluğunu sormadım. Hata yaptım ve bunun için çok üzgünüm. En kötüsü de olan şeyden dolayı ekibimin karşılaştığı nefret yorumları nedeniyle üzüldüm” dedi.

Montajlanmış video nasıl hazırlandı?

Bilgisayar yardımıyla montajlanarak hazırlanan videoda hasar görmüş bir arabanın başında Selly’nin durduğu ve birileriyle tartıştığı görülüyor. Yoldan geçen biri olarak rol yapan ancak gerçekte Selly’nin arkadaşı olan bir kişi de telefonuyla olay anını görüntülüyor.

Selly, videonun haber olmasından sonraki gün yayınladığı video ile yaptığı deneyin bir şakadan ibaret olduğunu ancak alınacak derslerin bulunduğunu söyledi. YouTuber, hiçbir gazetecinin kendisini, ailesini veya menajerini arayıp olayı doğrulama gereği duymadığına değindi.

“Eğer ben bu videoyu iki günde 100 euroya yapabiliyorsam, elinde güç ve devasa kaynaklar olan kişilerin neler yapabileceğini bir düşünün” şeklinde konuşan yayıncı, “Gazeteciler, ellerinde bulunan güç ve sorumluluğun farkında olmalılar” ifadelerini kullandı.

İnsanlara televizyonda gördükleri her şeye inanmama tavsiyesinde bulunan Selly, deneyi sayesinde Romanya’daki haber kalitesinin de artmasını umuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyonu geride bıraktı

Published

on

By

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyon eşiğini de aştı. Bugün itibariyle (12 Temmuz 2021) dünya genelinde vaka sayısı da 188 milyona yaklaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, 3.436.527.239 doz aşı uygulandı.

Dünya genelinde koronavirüse yakalanan takribi 172 milyon insan da sağlığına kavuştu.

ABD, 35 milyona yaklaşan vaka sayısıyla dünya genelinde en çok vaka görülen ülke olmaya devam ediyor. ABD’de 623 bine yakın can kaybı var. 31 milyona yaklaşan enfekte sayısıya Hindistan da ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da can kaybı 600 bini geride bıraktı. Üçüncü sırada da 19 milyonu aşan vaka sayısıyla Brezilya var. Brezilya’da can kaybı 533 bini aştı.

6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Fransa 4. sırada yer alıyor. Fransa’da can kaybı 111 bin. Yine 6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Rusya da 5. sırada yer alıyor. Rusya’da can kaybı 143 bini geçti.

Türkiye de dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Türkiye’de enfekte sayısı 5 buçuk milyon civarında. Türkiye’de toplam can kaybı da 50 bini geride bıraktı.

Dünya geneli ilk 15 ülkede durum şöyle:

Continue Reading

Avrupa

Türkiye, Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu

Published

on

By

Türkiye’de artan enflasyon oranları ve TL’nin son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre son bir yılda yüzde 32’lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye. Son bir yıl içerisinde kira artışında da yine Türkiye ilk sırada.

Avrupa Birliği genelinde ise 2021’in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik artış kaydedildi.

Türkiye’den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu.

Kira fiyatları artışında da Türkiye ilk sırada

Eurostat’ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi yüzde 5’lik artış ile Avusturya, yüzde 4,1’lik artış ile de Letonya takip ediyor.

Diğer taraftan da Estonya (-3,1%), Malta (-2,4%) ve Slovenya (-2,2%) gibi ülkelerde son bir yılda kira fiyatları düştü. AB genelinde ise yüzde sadece yüzde 1,2’lik bir artış gözlemlendi.

Türkiye’de kira fiyatları daha çok büyük illerde arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin sahibinden.com veri havuzunu kullanarak hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü 2021” araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 35,7, Ankara’da yüzde 20,3 ve İzmir’de yüzde 21,8 oldu.

Euronews’te yer alan haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa koronavirüs tedbirlerini yeniden artırıyor

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Koronavirüsün Delta varyantı, Avrupa’nın bazı ülkelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bir süre önce vaka sayılarının düşmesi ile kaldırılan bazı tedbirler yeniden uygulanmaya başlanıyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve bazı bölgelerinde Delta varyantı nedeniyle koronavirüs önlemleri yeniden sertleştiriliyor. Hollanda’da bu bağlamda diskotek ve gece kulüpleri tekrar kapatılırken, restoranlar geceyarısına kadar açık kalabilecek. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, söz konusu önlemlerin 13 Ağustos’a kadar geçerli olacağını açıkladı. Ülkede vaka sayıları son bir hafta içinde yedi kat artmıştı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de sosyal hayata kısıtlamalar getirildi. Gece kulüpleri kapatılırken, açık alanda 500’den fazla kişinin olduğu herhangi bir etkinliğe katılanlardan tamamen aşılandığına dair bir belge ya da güncel negatif test sonucu istenecek. Katalonya son dönemde İspanya’da koronavirüs vakalarının en hızlı arttığı bölge olmuştu. Ancak şu an vaka sayıları ülkenin tamamında yükseliyor.

Bu sebepten dolayı da Alman hükümeti İspanya’yı pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden “risk bölgesi” listesine dahil etti.

Federal Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği röportajda, İspanya’nın riskli bölgeler kategorisine alınması ile ilgili olarak, “Bu, seyahatlerin güvenli bir biçimde yapılmaya devam edilmesi için makul bir karar” dedi. Bareiß ayrıca, bu kararla birlikte uygulamada değişen tek şeyin, Almanya’ya dönüşlerde negatif test sonucu bulundurma şartı olduğunu ifade etti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber