Connect with us

Finlandiya

Sanna Marin oybirliği ile SDP’nin lideri seçildi

Published

on

Finlandiya’da iktidar partisi Sosyal Demokrat Parti (SDP), yeni liderini seçmek için bugün (23 Ağustos 2020) sandığa gitti. Sanna Marin, Sosyal Demokrat Parti kongresinde oy birliği ile partisinin genel başkanlığına seçildi. Marin, SDP başkanlığı için tek adaydı.

Resmi olarak başkan seçilen Marin, kısa bir konuşma yaparak partideki arkadaşlarına teşekkür etti. 6 kişinin yarıştığı başkan yardımcılığına ise 629 oy ile milletvekili Niina Malm, 579 oy ile Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Ville Skinari ve 547 oy ile milletvekili Matias Mäkynen seçildi.

Dün Tampere’de başlayan parti kongresinde eski Başbakan ve mevcut SDP lideri Antti Rinne yerini Başbakan Sanna Marin’e devretmek için parti başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Sanna Marin de yaptığı konuşmada Antti Rinne’ye teşekkür ederek “Antti Rinne kadar çalışkan başka bir insan tanımıyorum,” dedi.

Sanna Marin 2014 yılından beri Sosyal Demokrat Parti başkan yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

Seçimlerde tek aday olan Sanna Marin başbakanlık görevi dışında SDP Genel Başkanlığı görevini de üstlenecek.

Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan kongre koronavirüs salgını sebebiyle ayına ertelenmişti.

SDP lideri Antti Rinne, yerini Başbakan Sanna Marin’e devretmek için parti başkanlığından istifa etmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber