Connect with us

Finlandiya

Rusya, Finlandiya için ‘savaş suçu’ dosyası hazırladı

Published

on

Rusya, Finlandiya’yı II. Dünya Savaşı esnasında 24 bin vatandaşını öldürmekle suçluyor. Rusya’nın iddiasına göre, bu ölümlerin 8 bin kadarı sivil insanlardan oluşuyor.

Siyaset Bilimcisi Oleg Saakian, Rusya’nın “bu asılsız iddiaları” Ukrayna’nın doğusunda devam ettirdiği “işgal girişiminini” yasallaştırmak için kasıtlı olarak çıkardığını ve böyle bir soykırımın yaşanmadığını belirtiyor.

Rusya, ülkenin kuzeybatısındaki sınır komşusu Finlandiya’ya, II. Dünya Savaşı esnasında Rus asker ve sivillere yönelik soykırım yaptığı gerekçesiyle savaş suçu dosyası hazırladı.

Rusya Araştırma Komitesi, Finlandiya sınırı üzerindeki Karelia bölgesinde 1941 ile 1944 yılları arasında en az 24 bin etnik Rus vatandaşının Fin askerler tarafından öldürüldüğünü, bunların 8 bin kadarının sivil olduğunu açıkladı.

’60 bin Rus askeri esir alındı’

23 Nisan tarihinde açılan savaş suçları dosyasında yer alan iddialara göre Finlandiya, Nazi Almanyası ile işbirliği yapıp canlı şekilde toprağa gömerek, silahla vurarak ya da zehirli gaz odalarına götürerek 7 bin Rus askerini öldürdü. Dosyada 2 bin Rus kökenli çocuğun da Finlandiya’nın saldırıları sonrası savaş sırasında hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Verilere göre II. Dünya Savaşı esnasında Fin askerler 60 bini aşkın Rus askerini esir olarak yakaladı ve bir kısmının ölmesine neden oldu.

‘Rusya’nın iddiaları asılsız’

Kerem Congar’ın Euronews‘te yer alan haberine göre, Moskova’nın iddiaları konusunda birçok yabancı akademisyen ve tarihçi aynı fikirde değil. Siyaset Bilimcisi Oleg Saakian, Rusya’nın “bu asılsız iddiaları” Ukrayna’nın doğusunda devam ettirdiği “işgal girişiminini” yasallaştırmak için kasıtlı olarak çıkardığını ve böyle bir soykırımın yaşanmadığını belirtiyor.

Saakian ayrıca II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, Sovyetler Birliği’nin Finlandiya’ya karşı saldırgan bir politika izlediğini, Rusya’nın bu dosyayla o dönemin ilk yıllarını unutturmak istediğini ifade etti.

‘Rusya’nın soykırım iddiaları bir propaganda’

Ukrayna eski Maliye Bakanı Oleksandr Danyliuk’a göre ise Rusya’nın Finlandiya konusundaki soykırım iddialarının arkasında bu ülkenin BalticConnector Boru Hattı projesine dahil olarak, Baltık ülkelerinin enerji konusunda Moskova’dan bağımsız olmasına destek girişimi yatıyor. Danyliuk, Rusya’nın soykırım iddialarını tamamen bir propaganda olarak tanımlıyor.

Finlandiya’nın en çok satan ikincisi gazetesi Ilta-Sanomat’ta çıkan bir habere göre, Ulusal Arşiv Direktörü Jussi Nuorteva, söz konusu dönemde birçok farklı etnik kimliğin yaşadığı Karelia bölgesinde Finlandiya’nın Ruslara karşı etnik ayrımcılık yaptığı, ancak bunun hiçbir şekilde soykırım olarak kabul edilemeyeceğini belirttiğini açıkladı.

Siyasi varlığını uzun yıllar Çarlık Rusyası’na bağlı olarak devam ettiren İskandinav ülkesi Finlandiya, 1917 yılında yaşanan Bolşevik devrimi sonrası bağımsızlığını ilan ederek Rusya’dan ayrılmıştı. Finlandiya, II. Dünya Savaşı esnasındaysa o dönemde Sovyetler Birliği’ne ait olan Karelia bölgesini işgal etmiş, ancak sonradan birliklerini geri çekmişti.

Finlandiya

İsveç, Norveç ve Finlandiya’da ‘dünya çocukları için’ bisikletli protesto

Published

on

By

Dünya genelinde temel haklarından mahrum kalan çocuklar için İsveç, Norveç ve Finlandiya’da bisikletli eylem yapıldı.

Oslo’da, Finlandiya’da meclis binası önünde, İsveç’te de Sergels Torg meydanında toplanan eylemciler bisikletleriyle tur yapıp, yanlarındaki oyuncakları meydana serdiler. Eylemde “bu oyuncaklarla oynaması gereken çocuklar yoksullukla mücede ediyor,” “bu oyuncaklarla oynaması gereken çocuklar hapiste,” gibi sloganlar dile getirildi.

Eylemde,

  • Yemen, Sudan, Nijerya, Suriye gibi ülkelerde yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan çocuklar,
  • Dünya genelinde yerinden yurdundan edilmiş mülteci çocuklar,
  • Çin hükûmetinin ailelerinden koparıp asimile ettiği çocuklar,
  • Türkiye’de hâlen hapiste olan 345 bebek,
  • Dünya genelinde çalışmak zorunda kalan çocuk işçilere dikkat çekildi.

Norveç’te dünya çocukları için bisikletli eylem

Stockholm’deki ‘dünya çocukları’ eyleminden

Protestolar Avrupa Adalet İnisiyatifi ve Pedal for Humanity ve bazı ülkelerdeki yerel derneklerin katılımıyla gerçekleşti.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in ‘kahvaltı parası’ soruşturması tamamlandı

Published

on

By

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in aylık kahvaltı masrafları için devlet bütçesinden 850 euro harcanıyor olması sebebiyle Helsinki polisine şikâyette bulunulmuştu.

Helsinki polisinin yaptığı soruşturmada Başbakan’ın kahvaltı masrafının diğer başbakanların döneminde de uygulanan “standart” bir tahsilat olduğu anlaşıldı.

Ancak Başbakan Marin, usule uygun olsa da bu kahvaltı masraflarını geri iade edeceğini açıkladı.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber