Connect with us

Finlandiya

Rusya, Finlandiya için ‘savaş suçu’ dosyası hazırladı

Published

on

Rusya, Finlandiya’yı II. Dünya Savaşı esnasında 24 bin vatandaşını öldürmekle suçluyor. Rusya’nın iddiasına göre, bu ölümlerin 8 bin kadarı sivil insanlardan oluşuyor.

Siyaset Bilimcisi Oleg Saakian, Rusya’nın “bu asılsız iddiaları” Ukrayna’nın doğusunda devam ettirdiği “işgal girişiminini” yasallaştırmak için kasıtlı olarak çıkardığını ve böyle bir soykırımın yaşanmadığını belirtiyor.

Rusya, ülkenin kuzeybatısındaki sınır komşusu Finlandiya’ya, II. Dünya Savaşı esnasında Rus asker ve sivillere yönelik soykırım yaptığı gerekçesiyle savaş suçu dosyası hazırladı.

Rusya Araştırma Komitesi, Finlandiya sınırı üzerindeki Karelia bölgesinde 1941 ile 1944 yılları arasında en az 24 bin etnik Rus vatandaşının Fin askerler tarafından öldürüldüğünü, bunların 8 bin kadarının sivil olduğunu açıkladı.

’60 bin Rus askeri esir alındı’

23 Nisan tarihinde açılan savaş suçları dosyasında yer alan iddialara göre Finlandiya, Nazi Almanyası ile işbirliği yapıp canlı şekilde toprağa gömerek, silahla vurarak ya da zehirli gaz odalarına götürerek 7 bin Rus askerini öldürdü. Dosyada 2 bin Rus kökenli çocuğun da Finlandiya’nın saldırıları sonrası savaş sırasında hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Verilere göre II. Dünya Savaşı esnasında Fin askerler 60 bini aşkın Rus askerini esir olarak yakaladı ve bir kısmının ölmesine neden oldu.

‘Rusya’nın iddiaları asılsız’

Kerem Congar’ın Euronews‘te yer alan haberine göre, Moskova’nın iddiaları konusunda birçok yabancı akademisyen ve tarihçi aynı fikirde değil. Siyaset Bilimcisi Oleg Saakian, Rusya’nın “bu asılsız iddiaları” Ukrayna’nın doğusunda devam ettirdiği “işgal girişiminini” yasallaştırmak için kasıtlı olarak çıkardığını ve böyle bir soykırımın yaşanmadığını belirtiyor.

Saakian ayrıca II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında, Sovyetler Birliği’nin Finlandiya’ya karşı saldırgan bir politika izlediğini, Rusya’nın bu dosyayla o dönemin ilk yıllarını unutturmak istediğini ifade etti.

‘Rusya’nın soykırım iddiaları bir propaganda’

Ukrayna eski Maliye Bakanı Oleksandr Danyliuk’a göre ise Rusya’nın Finlandiya konusundaki soykırım iddialarının arkasında bu ülkenin BalticConnector Boru Hattı projesine dahil olarak, Baltık ülkelerinin enerji konusunda Moskova’dan bağımsız olmasına destek girişimi yatıyor. Danyliuk, Rusya’nın soykırım iddialarını tamamen bir propaganda olarak tanımlıyor.

Finlandiya’nın en çok satan ikincisi gazetesi Ilta-Sanomat’ta çıkan bir habere göre, Ulusal Arşiv Direktörü Jussi Nuorteva, söz konusu dönemde birçok farklı etnik kimliğin yaşadığı Karelia bölgesinde Finlandiya’nın Ruslara karşı etnik ayrımcılık yaptığı, ancak bunun hiçbir şekilde soykırım olarak kabul edilemeyeceğini belirttiğini açıkladı.

Siyasi varlığını uzun yıllar Çarlık Rusyası’na bağlı olarak devam ettiren İskandinav ülkesi Finlandiya, 1917 yılında yaşanan Bolşevik devrimi sonrası bağımsızlığını ilan ederek Rusya’dan ayrılmıştı. Finlandiya, II. Dünya Savaşı esnasındaysa o dönemde Sovyetler Birliği’ne ait olan Karelia bölgesini işgal etmiş, ancak sonradan birliklerini geri çekmişti.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber