Connect with us

Norveç

Online 1 Mayıs kutlamasına 16 bin katılım

Published

on

Norveç tarihinde ilk kez, 1 Mayıs için interaktif bir geçit töreni düzenlendi. Oslo’da 9.000’den fazla kişi konuşmalar ve hikâyelerle bu sanal geçit törenine katıldı.

I. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez 1 Mayıs’ta Oslo’nun merkezindeki Youngstorget meydanında bir geçit töreni yapılamadı. Bununla birlikte, yapılan sanal geçit törenine katılım büyüktü.

Norveç’in en büyük işçi sendikası olan LO (Landsorganisasjonen) Oslo başkanı Ingunn Gjerstad basın açıklamasında “Oslo’da bu yıl 9,011 kişinin katılımı, bu yılın koşulları ve seçim olmaması düşünüldüğünde ortalama bir yılın oldukça üstünde. Geçtiğimiz yıl 10,600 kişi ile istisnai bir yıldı,” dedi.

Online 1 Mayıs geçit törenleri; Tromsø, Kristiansand, Namsos, Stavanger, Fredrikstad ve Trondheim da dâhil olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlendi.

Toplamda, LO’nun yerel kuruluşlarından 15’inin katılımıyla 16.000’den fazla kişi ülke çapında dijital geçit törenlerine katıldı. Sendikaları, siyasi partileri, dayanışma örgütlerini, çevre örgütlerini ve çeşitli eylem grupları dâhil edildiğinde, sanal kutlamaya toplam 110 farklı örgüt katıldı.

Gjerstad, “Bu koronavirüs günlerinde bile talep ve sorunlarımıza uyum ve bağlılığın en iyi şekilde yaşadığını görmek güzel.” ifadelerinin kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç, Norveç sınırını yeniden açtı

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında kapatılan Norveç sınırı yeniden açıldı.

İsveç, özellikle mutasyon geçirmiş koronavirüse karşı sınırları kapalı tutmaya devam ediyordu. Alışveriş için İsveç’e gelen Norveçliler virüsün yayılması için tehlike oluşturuyordu.

Ayrıca Norveçlilerin alışverişe geldiği alışveriş merkezlerinde bazı iş yerleri iflasın eşiğine gelmişti.

Continue Reading

Norveç

Norveç Göçmen Konseyi: Dünyada, ülkesinde yerinden edilenlerin sayısı 55 milyona ulaştı

Published

on

By

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Yerinden Edilenleri İzleme Merkezi (IDMC) tarafından hazırlanan bir rapor, dünyanın dört bir yanında geçen yıl yaşanan çatışmalar, savaşlar ve doğal afetler yüzünden ülke içinde yaklaşık 40,5 milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını ortaya koydu.

Norveç Göçmen Konseyi’nin de hazırlanmasına katkı verdiği raporda, şu anda dünyanın dört bir yanında yerinden edildiği için ülke içinde evinden uzakta yaşamak zorunda kalanların sayısının 55 milyona ulaştığı bildirildi.

IDMC Direktörü Alexandra Bilak, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Son bir yıl içinde ülke içinde yerinden edilenlerin sayısında eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandı” diyerek durumun ciddiyetini özetledi.

Bilak, Covid-19 salgının bütün dünyayı derinden sarstığı bir dönemde, yerlerinden edilenlerin sayısındaki ciddi artışın ayrı bir endişe kaynadığı olduğunu vurguladı.

Rapor, geçen yıl ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kalanların dörtte üçünün olağanüstü hava koşullarına bağlı doğal felaketler yüzünden buna zorlandığını ortaya koydu.

Çatışma ve şiddet yüzünden geçen yıl ülke içinde evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı yaklaşık 10 milyonu buldu.

Yine aynı raporda, yerlerinden edilerek yurt dışına kaçmak zorunda kalanların sayısının 26 milyona ulaştığı bildirildi.

Şiddet ve çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalanların önemli bir kısmını Etiyopya, Mozambik, Burkina Faso, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan ve Suriye vatandaşları oluşturuyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’ten ABD büyükelçiliğine tepki

Published

on

By

Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen’den yapılan açıklamaya göre büyükelçiliğe “müttefikler üzerinde casusluk yapmanın gereksiz ve kabul edilemez olduğu açık bir şekilde ifade edildi.”

Danimarka devlet televizyonu ülkenin istihbarat servisinin ABD’nin 2012 ve 2014 yılları arasında Avrupalı politikacıları izlemesine yardımcı olduğunu ileri süren bir haber yayınlamıştı.

Habere göre telefonları dinlenen Norveçli, İsveçli, Fransız ve Alman siyasetçiler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunuyor.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Amerikalıların bu uygulamaya 2014’te son vermiş olmalarını açıkça ifade etmelerinden ve öncesinde olan olayları derinlemesine araştırmak üzere iş birliğine gidecek olmalarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Solberg casusluk iddiası ile ilgili olarak Danimarkalı mevkidaşı Mette Frederiksen ile görüştüğünü de duyurdu.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber