Connect with us

Norveç

Norveç’te yeni salgın kararları, kısıtlamalar kalkıyor

Published

on

Norveç’te pandemi kaynaklı can kayıpları durma noktasına geldi. Hükûmet, pandemi tedbirlerini esneten yeni kararlar aldı.

Farklı tedbirlere yönelik uygulanan mevcut enfeksiyon kontrol kurallarındaki başlıca değişiklikler aşağıdaki listede aktarılıyor.

7 Mayıs’tan itibaren geçerli olan değişiklikler:

 • En az bir metre mesafe korunmak şartıyla, buluşabilecek grupların önerilen maksimum büyüklüğü 5’ten 20’ye çıkarıldı.
 • Bu kapsamda, bir metre mesafe korunarak, 20 kişiye kadar antrenman ve diğer spor aktiviteleri yapılabilecek. Norveç Sağlık Müdürlüğü ve ilgili spor derneklerinin tavsiyeleri geçerli olacak ve bunlara uyulacak.
 • Spor salonları açılabilecek, ancak soyunma odalarının kullanılması yasaklandı.
 • Bir metrelik sosyal mesafeyi korumak ve kurallara uyulmasını sağlamaktan sorumlu bir etkinlik düzenleyicisi olması şartıyla, halka açık yerlerde 50 katılımcıya kadar etkinlikler gerçekleştirilebilecek. Bu, kupa ve maçlar gibi spor etkinlikleri de dahil olmak üzere her türlü etkinlik için geçerli.
 • Sağlık personeli için yabancı ülkelere seyahat yasağı yürürlükten kaldırıldı. Bununla birlikte, hükümet hala yabancı ülkelere seyahati tavsiye etmiyor. Norveç dışına seyahat eden herkes geri döndüğünde karantinaya girecek.
 • Yurtdışına seyahatten sonra karantina kuralları yaza kadar geçerli olabilir ve insanların buna hazırlıklı olması bekleniyor.
 • Karantina süresi 14 günden 10 güne indiriliyor. Virüsü taşıdığı onaylanan bir kişiyle, ilk belirtileri göstermeden 48 saat öncesine kadar yakın temasta bulunan herkes karantinaya girecek. COVID-19 olduğu onaylanan bir kişiye 15 dakikadan fazla süre iki metreden daha yakında bulunulduğunda karantina kuralları geçerli oluyor. COVID-19 olup atlatan kişiler altı ay boyunca karantina görevinden muaf tutuluyor.
 • İşverenler, çalışma saatlerinde çalışanlarının en az bir metre mesafeyi korumalarını sağlamakla yükümlü. Çalışanların toplu taşımayı kullanması gereken bölgelerde, işverenlerin evden ve sanal toplantılarla çalışmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmaları ve insanların sadece gerektiğinde fiziksel olarak bir arada bulunmaları isteniyor. Bu özellikle Oslo bölgesinde ve toplu taşıma araçlarının yoğun olduğu diğer şehirlerde geçerli.

11 Mayıs’tan itibaren geçerli olan değişiklikler:

 • Bütün okullar ve bütün sınıflar önümüzdeki hafta (15 Mayıs) sonuna kadar açılacak. Enfeksiyon kontrol kurallarına uyulması bekleneceğinden, tüm öğrenciler aynı anda okulda olmayabilecekler.
 • Yetişkinler ve göçmenler için eğitim programları yeniden başlayabilecek. Bu, yeni gelen göçmenler için eğitim programları, yetişkin eğitimine ilişkin belli başlı programlar ve halk liselerinin sunduğu kısa kurslar için geçerli olacak. Bu programlar, enfeksiyon kontrol yönergelerine uymaları koşuluyla yeniden başlatılabilecek.
 • Sürücü okulları tekrar açılabilecek. Bire bir temasın olduğu diğer hizmetlerle aynı enfeksiyon kontrol kurallarına uymalı gerekiyor.
 • Üniversiteler, yüksek okullar ve mesleki teknik yüksek okulları uzaktan öğretime devam edecekler. Çalışmalarını sürdürebilmeleri için kurumlarda bulunması gereken öğrencilere erişim izni verilebilecek. Enfeksiyon kontrol yönergelerine uyulacak.
 • Yetişkin eğitim dernekleri ve ‘Norveç Yetenekleri’ derneği tarafından yürütülen kurslar uzaktan öğretime devam edecek. Çalışmalarını sürdürebilmeleri için kurumlarda bulunması gereken öğrencilere erişim izni verilebilecek. Enfeksiyon kontrol yönergelerine uyulacak.
 • Çocuklar ve gençlere yönelik, futbol gibi fiziksel temas içeren spor aktiviteleri için kılavuzlar yayınlanacak. Şu anda olduğundan daha normal bir şekilde bu aktivitelere katılıma izin vermek amaçlanıyor, örneğin takımdaki diğer kişilere karşı maçlar oynamak vs. Bunun, enfeksiyon kontrol standartlarına uygun olarak organize edilmesi gerekecek.

1 Haziran’dan itibaren planlanan değişiklikler:

 • En az bir metre mesafeyi korumak şartıyla, içecek servisi yapan ancak yiyecek servisi yapmayan barlar ve diğer kuruluşlar açılabilecek. Oturma ve masa servisi ile ilgili gereksinimler yönetmeliklerde belirtilecek.
 • Eğlence parkları yeniden açılabilecek.
 • Okul yüzme dersleri de dahil olmak üzere organize yüzme etkinliklerine izin verilecek.
 • Norveç Sağlık Müdürlüğü ve Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, en geç 15 Mayıs’a kadar, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak, tatil ve tatil amaçlı seyahat konusunda yeni tavsiyeler yayınlayacak.

15 Haziran’dan itibaren planlanan değişiklikler:

 • 50 ile 200 kişi arası etkinliklere izin verilecek.
 • Sağlık otoriteleri ile işbirliği içinde, uygun enfeksiyon kontrol önlemlerine ulaşmış olmaları koşuluyla, spor salonlarını, fitness merkezlerini, su parklarını ve yüzme havuzlarını yeniden açmak hedefleniyor.
 • Norveç futbol üst ligindeki maçlara, COVID-19 düzenlemelerinden muafiyet kapsamında, 16 Haziran’dan itibaren izin verilecek.

Norveç hükûmetinin resmî açıklaları için tıklayın.

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Norveç

Norveçli dağcının Everest Dağı’nda korona testi pozitif çıktı

Published

on

By

Foto: mlproject, Pixabay

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalardaki Everest Dağı’na tırmanan dağcılardan en az birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir yıldır kapalı olan bölge birkaç hafta önce dağcılara açılmıştı.

Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra BBC’ye konuşan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 gün hastanede karantinada kaldığını söyledi.

Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan bir şerpanın (yerli dağcı-rehber) testinin de pozitif çıktığı bildiriliyor.

Norveçli dağcı virüsü nasıl kaptığından emin değil ama bir ihtimal Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde almış olabileceğini düşünüyor.

Dağcı, geriye doğru baktığında, bu süreçte kendisini korumak için daha çok önlem alabileceğini ellerini daha çok yıkayıp bütün gün maske takabileceğini söylüyor, “Tırmanışta pek maske kullanan yok” diye de ekliyor.

Ness 6 gün kadar dağlarda kaldıktan sonra 15 Nisan’da helikopterle kurtarılmış.

Nepal’in başkenti Katmandu’da iki ayrı hastaneye götürülen dağcı yapılan üç testte de pozitif çıkmış.

22 Nisan’da yapılan son testinde ise negatif çıkmış. Şimdi Nepal’in başkenti Katmandu’da arkadaşlarıyla kalıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’te koronavirüs vaka sayısı 105 bin

Published

on

By

Foto: Photorama, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı ve yoğun tedbirler alan Norveç’te enfekte sayısı 105 bini geride bıraktı.

Bugün itibariyle Norveç’te koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 707 oldu. 88 binden fazla enfekte de sağlığına kavuştu.

Norveç’te toplamda 5 milyona yakın koronavirüs testi yapıldı.

Norveç’te koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber