Connect with us

Norveç

Norveç’te yeni salgın kararları, kısıtlamalar kalkıyor

Published

on

Norveç’te pandemi kaynaklı can kayıpları durma noktasına geldi. Hükûmet, pandemi tedbirlerini esneten yeni kararlar aldı.

Farklı tedbirlere yönelik uygulanan mevcut enfeksiyon kontrol kurallarındaki başlıca değişiklikler aşağıdaki listede aktarılıyor.

7 Mayıs’tan itibaren geçerli olan değişiklikler:

 • En az bir metre mesafe korunmak şartıyla, buluşabilecek grupların önerilen maksimum büyüklüğü 5’ten 20’ye çıkarıldı.
 • Bu kapsamda, bir metre mesafe korunarak, 20 kişiye kadar antrenman ve diğer spor aktiviteleri yapılabilecek. Norveç Sağlık Müdürlüğü ve ilgili spor derneklerinin tavsiyeleri geçerli olacak ve bunlara uyulacak.
 • Spor salonları açılabilecek, ancak soyunma odalarının kullanılması yasaklandı.
 • Bir metrelik sosyal mesafeyi korumak ve kurallara uyulmasını sağlamaktan sorumlu bir etkinlik düzenleyicisi olması şartıyla, halka açık yerlerde 50 katılımcıya kadar etkinlikler gerçekleştirilebilecek. Bu, kupa ve maçlar gibi spor etkinlikleri de dahil olmak üzere her türlü etkinlik için geçerli.
 • Sağlık personeli için yabancı ülkelere seyahat yasağı yürürlükten kaldırıldı. Bununla birlikte, hükümet hala yabancı ülkelere seyahati tavsiye etmiyor. Norveç dışına seyahat eden herkes geri döndüğünde karantinaya girecek.
 • Yurtdışına seyahatten sonra karantina kuralları yaza kadar geçerli olabilir ve insanların buna hazırlıklı olması bekleniyor.
 • Karantina süresi 14 günden 10 güne indiriliyor. Virüsü taşıdığı onaylanan bir kişiyle, ilk belirtileri göstermeden 48 saat öncesine kadar yakın temasta bulunan herkes karantinaya girecek. COVID-19 olduğu onaylanan bir kişiye 15 dakikadan fazla süre iki metreden daha yakında bulunulduğunda karantina kuralları geçerli oluyor. COVID-19 olup atlatan kişiler altı ay boyunca karantina görevinden muaf tutuluyor.
 • İşverenler, çalışma saatlerinde çalışanlarının en az bir metre mesafeyi korumalarını sağlamakla yükümlü. Çalışanların toplu taşımayı kullanması gereken bölgelerde, işverenlerin evden ve sanal toplantılarla çalışmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmaları ve insanların sadece gerektiğinde fiziksel olarak bir arada bulunmaları isteniyor. Bu özellikle Oslo bölgesinde ve toplu taşıma araçlarının yoğun olduğu diğer şehirlerde geçerli.

11 Mayıs’tan itibaren geçerli olan değişiklikler:

 • Bütün okullar ve bütün sınıflar önümüzdeki hafta (15 Mayıs) sonuna kadar açılacak. Enfeksiyon kontrol kurallarına uyulması bekleneceğinden, tüm öğrenciler aynı anda okulda olmayabilecekler.
 • Yetişkinler ve göçmenler için eğitim programları yeniden başlayabilecek. Bu, yeni gelen göçmenler için eğitim programları, yetişkin eğitimine ilişkin belli başlı programlar ve halk liselerinin sunduğu kısa kurslar için geçerli olacak. Bu programlar, enfeksiyon kontrol yönergelerine uymaları koşuluyla yeniden başlatılabilecek.
 • Sürücü okulları tekrar açılabilecek. Bire bir temasın olduğu diğer hizmetlerle aynı enfeksiyon kontrol kurallarına uymalı gerekiyor.
 • Üniversiteler, yüksek okullar ve mesleki teknik yüksek okulları uzaktan öğretime devam edecekler. Çalışmalarını sürdürebilmeleri için kurumlarda bulunması gereken öğrencilere erişim izni verilebilecek. Enfeksiyon kontrol yönergelerine uyulacak.
 • Yetişkin eğitim dernekleri ve ‘Norveç Yetenekleri’ derneği tarafından yürütülen kurslar uzaktan öğretime devam edecek. Çalışmalarını sürdürebilmeleri için kurumlarda bulunması gereken öğrencilere erişim izni verilebilecek. Enfeksiyon kontrol yönergelerine uyulacak.
 • Çocuklar ve gençlere yönelik, futbol gibi fiziksel temas içeren spor aktiviteleri için kılavuzlar yayınlanacak. Şu anda olduğundan daha normal bir şekilde bu aktivitelere katılıma izin vermek amaçlanıyor, örneğin takımdaki diğer kişilere karşı maçlar oynamak vs. Bunun, enfeksiyon kontrol standartlarına uygun olarak organize edilmesi gerekecek.

1 Haziran’dan itibaren planlanan değişiklikler:

 • En az bir metre mesafeyi korumak şartıyla, içecek servisi yapan ancak yiyecek servisi yapmayan barlar ve diğer kuruluşlar açılabilecek. Oturma ve masa servisi ile ilgili gereksinimler yönetmeliklerde belirtilecek.
 • Eğlence parkları yeniden açılabilecek.
 • Okul yüzme dersleri de dahil olmak üzere organize yüzme etkinliklerine izin verilecek.
 • Norveç Sağlık Müdürlüğü ve Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, en geç 15 Mayıs’a kadar, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak, tatil ve tatil amaçlı seyahat konusunda yeni tavsiyeler yayınlayacak.

15 Haziran’dan itibaren planlanan değişiklikler:

 • 50 ile 200 kişi arası etkinliklere izin verilecek.
 • Sağlık otoriteleri ile işbirliği içinde, uygun enfeksiyon kontrol önlemlerine ulaşmış olmaları koşuluyla, spor salonlarını, fitness merkezlerini, su parklarını ve yüzme havuzlarını yeniden açmak hedefleniyor.
 • Norveç futbol üst ligindeki maçlara, COVID-19 düzenlemelerinden muafiyet kapsamında, 16 Haziran’dan itibaren izin verilecek.

Norveç hükûmetinin resmî açıklaları için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç

Norveç’te seçimi ‘sol ittifak’ kazandı

Published

on

By

Norveç’te genel seçimleri önde bitiren sol partiler ittifakı, yeni hükümet çalışmalarına bugün başlayacağını duyururdu. Küresel ısınma ve petrol üretiminin yeni koalisyonun belirlenmesindeki en önemli tartışma konularının başında geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanırken, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı.

Continue Reading

Danimarka

İskandinav ülkeleri, en çok bisiklet kullanılan ülkeler sıralamasında ilk 6’da

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Bisiklet kullanımının en fazla olduğu kıta Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan ülkeler belli oldu.

Apexbike’ın verilerine göre, dünyada en çok bisiklet kullanılan 10 ülkenin 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

“Bisikletçiler ülkesi” diye bilinen ve dünyada bisiklet kullanımında ilk sırada yer alan Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor.

Hollanda’yı, yüzde 80 ile Danimarka, 76 ile Almanya takip ediyor. Bu ülkeleri üzde 64 ile İsveç, yüzde 61 ile Norveç, yüzde 60 ile Finlandiya, yüzde 57 ile Japonya, yüzde 49 ile İsviçre, yüzde 48 ile Belçika ve yüzde 37 ile Çin izliyor.

Günlük kişi başı bisiklet kullanımı ile katedilen mesafeler

Hollanda, bir günde bisikletle en fazla mesafe katedilen ülkeler arasında lider konumda bulunuyor. Ülkede her bisiklet kullanıcısı günde ortalama 3 kilometre yol yapıyor.

Bu konuda Hollanda’yı 1,7 kilometre ile Danimarka, 0,9 kilometre ile Belçika, 0,9 kilometre ile Almanya, 0,9 kilometre ile Finlandiya, 0,7 kilometre ile İsviçre, 0,5 kilometre ile Avusturya, 0,4 kilometre ile Norveç, 0,2 kilometre ile İtalya ve 0,1 kilometre ile İngiltere takip ediyor.

Bisiklet dostu şehirler

Danimarka merkezli Copenhagenize Index’in iki yılda bir yayınladığı “Bisiklet Dostu Şehirler 2019 Raporuna” göre, listenin başında Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer alıyor. 480 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip Kopenhag’da, halkın yüzde 62’si işe ya da okula giderken bisiklet kullanıyor.

Listede ikinci sırada yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise 400 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip. 2025 yılına kadar kentteki 11 binden fazla otoparkın kaldırılıp yerine bisiklet parklarının kurulması planlanıyor.

Listenin üçüncü sırasında yer alan bir başka Hollanda şehri Utrecht’de, 22 bin kapasiteli, dünyanın en büyük bisiklet parkı bulunuyor.

Bisiklet dostu şehirler sıralamasında Belçika’nın Antwerp şehri dördüncü sırada yer alıyor.

Beşinci sırada yer alan Fransa’nın Strasbourg şehrinde halkın yüzde 16’sı işe giderken bisiklet kullanıyor.

Copenhagenize Index’in bisiklet dostu şehirler sıralamasının ilk 10 sırasında Avrupa şehirleri yer alıyor. Raporun ilk 20 sıralamasına, Avrupa dışından sadece 5 şehir girebildi. Listede 12. sırada Kolombiya’nın başkenti Bogota yer alırken Japonya’nın başkenti Tokyo ise 16. sırada yer buldu.

Listeye, Tayvan’ın başkenti Taipei 17, Kanada’dan Montreal ve Vancouver şehirleri 18 ve 19. sıradan girmeyi başardı.

Daha önceki yıllarda ilk 10 giren İsveç’in Malmö şehri ise 2019’da ilk 20 şehir arasına giremedi.

Türkiye’de durum

Türkiye Bisiklet Federasyonuna göre, Türkiye’de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında.

Bisiklet Endüstrisi Derneği ve Cyclist Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 20 yaş altındakiler için bisiklet kullanım oranı yüzde 14, 20-34 yaş arasındakiler için yaklaşık yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan New York’tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir Konya.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte “Bisiklet Master Planı” yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, model şehir olan Konya’da 550 kilometre olan bisiklet yolunu 780 kilometreye yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 2019 verilerine göre, Konya’nın ardından en uzun bisiklet yoluna sahip şehirler 160 kilometre ile İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir, 60 kilometre ile İzmir ve 57 kilometre ile Sakarya oldu.

Türkiye’nin 17 ilindeki bisiklet yollarının toplam uzunluğu, 1048 kilometreyi buluyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 17 bin 35 lisanslı bisikletçi bulunuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler direktörlüğüne göre, e-scooter ve e-bisikletlerin de sisteme dahil edilmesi sıfır karbon salınımına büyük bir katkı sağlayacak.

Kaynak: AA

Continue Reading

Norveç

Norveç, İsveç’in tamamını yeniden ‘kırmızı listeye’ aldı

Published

on

By

Norveç hükûmeti, İsveç’te artan koronavirüs vakaları sebebiyle İsveç’i “kırmızı listeye” aldı.

NRK‘da yer alan habere göre, Avrupa Enfeksiyon Kontrol Ajansı (ECDC)’nin verilerine göre, İsveç’in tamamı kırmızı listede yer aldı.

Norveç hükûmetinin yayınladığı bu karar pazartesi günü yürülüğe girecek. Norveç’e girmek isteyenlerin sınırda negatif test göstermeleri, kayıt formu doldurmaları ve karantinada kalmaları gerekiyor.

Tam aşılanmış veya son 6 ay içerisinde korona atlatmış kişiler karantinadan muaf tutuluyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber