Connect with us

Norveç

Norveç’te önde gelen siyasi partilerin gençlik kollarından hükûmete çağrı: Uygurlara baskı uygulayan Çin’le anlaşmaları iptal edin

Published

on

Norveç’te önde gelen siyasi partilerin gençlik kolları, Çin’in Uygurlara yönelik baskı politikası nedeniyle Pekin yönetimi ile olan normalleşme anlaşmasının iptal edilmesi ve serbest ticaret müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

Norveç Uygur Komitesi, Norveç’teki Hong Kong Komitesi, Norveç Tibet Komitesi ve Norveç Tayvan Dostluk Derneği’nin 9 Şubat’a yayınladığı açık mektupta, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Norveçli yetkililerden harekete geçme çağrısında bulundu.

Açık mektup, Norveç parlamentosunda temsil edilen dokuz siyasi partiden sekizinin gençlik kollarının imzasını içeriyor. Sadece sağ popülist İlerleme Partisi’nin gençlik örgütü mektubu imzalamadı.

Hükümete çağrıda bulunan mektupta, “Diktatörlüklere karşı çıkmadığımızda, onları meşrulaştırmaya ve güçlendirmeye yardım ediyoruz” ifadesi yer alıyor.

‘Hiçbir bir diktatörlük, Çin’in bugün sahip olduğu olduğu güce sahip olmadı’

İnsan hakları savunucuları ayrıca mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Dünya tarihinde daha önce hiçbir bir diktatörlük Çin’in bugün sahip olduğu kadar ekonomik ve siyasi güce sahip olmamıştır. Bir serbest ticaret anlaşması yoluyla, sadece bu diktatörlüğün güçlendirilmesine değil, Norveç demokrasisinin zayıflatılmasına katkıda bulunuyoruz”.

Norveç Uygur Komitesi’nin Genel Sekreteri Adiljan Abdurihim, “Geleceğimiz ve savunduğumuz değerlerle ilgili bir soru” diyerek Çin ile ekonomik ilişkilerinin Norveç’in şartlarına göre olmalı diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç

Norveç’ten ABD büyükelçiliğine tepki

Published

on

By

Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen’den yapılan açıklamaya göre büyükelçiliğe “müttefikler üzerinde casusluk yapmanın gereksiz ve kabul edilemez olduğu açık bir şekilde ifade edildi.”

Danimarka devlet televizyonu ülkenin istihbarat servisinin ABD’nin 2012 ve 2014 yılları arasında Avrupalı politikacıları izlemesine yardımcı olduğunu ileri süren bir haber yayınlamıştı.

Habere göre telefonları dinlenen Norveçli, İsveçli, Fransız ve Alman siyasetçiler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunuyor.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Amerikalıların bu uygulamaya 2014’te son vermiş olmalarını açıkça ifade etmelerinden ve öncesinde olan olayları derinlemesine araştırmak üzere iş birliğine gidecek olmalarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Solberg casusluk iddiası ile ilgili olarak Danimarkalı mevkidaşı Mette Frederiksen ile görüştüğünü de duyurdu.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’te pandemi kaynaklı can kayıpları durma noktasına geldi

Published

on

By

Foto: Photorama, Pixabay

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden beri yoğun tedbirler alan Norveç’te enfekte sayısı 126 bini geride bıraktı.

Bugün itibariyle (4 Haziran 2021) Norveç’te koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 785 oldu. 89 bine yakın enfekte de sağlığına kavuştu.

Norveç’te 2 milyon 650 bin kişi ilk koronavirüs aşısını oldu. Bir milyondan fazla insan da ikinci dozu aldı.

Continue Reading

İskandinavya

İsveç İskandinav ülkelerine kapılarını yeniden açıyor

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında İskandinav ülkelerinden İsveç’e seyahat yasağı bugün (31 Mayıs) itibariyle kaldırılıyor.

Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’dan İsveç’e seyahat edeceklerden negatif sonuçlu koronavirüs testi bile istenmeyecek.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç İskandinav komşularımıza yasak getiren son ülke olmuştu, şimdi de yasağı kaldıran ilk ülke oluyor,” dedi.

İsveç’e seyahat kısıtlaması Avrupa Birliği ülkelerinin haricindeki ülkelere devam edecek.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber