Connect with us

Norveç

Norveç’li iş insanı eşini öldürdüğü şüphesiyle gözaltına alındı

Published

on

Norveç’te polis ülkenin en zengin iş insanlarından Tom Hagen’i 18 ay önce ortadan kaybolan eşini öldürdüğü şüphesiyle gözaltına aldı.

Polis yetkilileri emlak ve enerji şirketleri sahibi 70 yaşındaki iş insanının “cinayet işlemek veya başka biriyle cinayet planlamak” şüphesiyle gözaltına alındığını ve 4 hafta sonra mahkemeye çıkarılacağını açıkladı.

Tom Hagen’in eşi Anne-Elisabeth Hagen 18 ay önce ortadan kaybolmuş, polis soruşturması başlangıçta 68 yaşındaki kadının kaçırıldığı iddiaları üzerinde yoğunlaşmıştı.

BBC‘nin haberine göre, Norveç polisi şimdi Anne-Elisabeth Hagen’i kaçırdığı öne sürülen kişilerin 2018 yılındaki fidye taleplerinin muhtemelen sahte olduğunu, kadının büyük ihtimalle öldürülmüş olduğunu düşünüyor.

Norveç medyası iş adamının bugün Oslo’nun doğusundaki evinden işe giderken polisler tarafından gözaltına alındığını yazdı.

Sahte fidye talebi

Hagen ailesi Anne-Elisabeth’i kaçıranların, kendisini serbest bırakmak için 10 milyon dolar tutarında Monero (kripto para) fidye talep ettiğini açıklamıştı.

Fakat bugün polis tarafından yapılan açıklamada, hiçbir zaman fidye talebi ya da pazarlığı olmadığı, bunların soruşturmayı saptırmak için ortaya atılmış iddialar olduğu görüşü dile getirildi.

Hagen, eşini öldürmek ya da cinayeti başkasıyla birlikte planlamak suçlamasıyla mahkemeye çıkarılana kadar dört hafta gözaltında tutulacak. Savcılar bu süre içinde Hagen’in kefaletle serbest bırakılmamasını istiyorlar.

Polis yetkilileri Hagen’i mahkeme önüne çıkarmak için yeterli sebep bulunduğunu, ama henüz cevapsız bir çok soru bulunduğu için soruşturmanın önümüzdeki dört hafta devam edeceğini söylediler.

Polis bu soruşturmayla Anne-Elisabeth’in cesedini bulmayı, Tom Hagen’in olaydaki rolünü açıklığa kavuşturmayı ve olaya başkalarının karışıp karışmadığını belirlemeyi hedeflediğini söylüyor.

Hagen’in avukatı Svein Holden ise Norveç medyasına müvekkilinin eşinin kaybolmasıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını söyledi.

Hadise nasıl gelişti?

Anne-Elisabeth kaybolduğunda Tom Hagen ile 49 yıldır evliydi.

En son 31 Ekim 2018 tarihinde Oslo’nun 20 kilometre doğusunda birlikte yaşadıkları Lorenskog’daki evlerinden kayıplara karışmış, polis evde kadının zorla götürüldüğüne işaret eden mücadele izleri bulmuştu.

Olayla ilgili olarak 2019 yılının Ocak ayına kadar kamuoyuna açıklama yapılmamış, bu tarihte polis Anne-Elisabeth’in kaçırıldığından şüphelenildiğini, fidye talep edildiğini ve hayatının tehlikede olduğunu açıklamıştı.

Kötü bir el yazısıyla iletilen 10 milyon dolar tutarında kripto para fidye talebi Norveç medyasında yayınlanmıştı.

Tom Hagen mahkemeye kadar gözaltında tutulacak

2019 yılının Haziran ayına gelindiğinde Anne-Elisabeth’in izi bulunamamış ve onu kaçırdığını iddia eden kişiler kadının ellerinde olduğuna ilişkin bir kanıt sunamamışlardı.

FBI’dan yardım

Polis bu aşamada soruşturmayı fidye amaçlı kaçırma yerine kaçırma süsü verilen cinayet varsayımı üzerinden yapmaya karar verdi ve Norveç kamu yayıncısı NRK’nin haberine göre gizlice Tom Hagen’i soruşturmaya başladı.

Norveç medyasının haberlerine göre Norveç polisi Anne-Elisabeth kaybolduğundan bugüne 18 ay süren soruşturma sırasında Norveç polisi Amerikan federal soruşturma örgütü FBI’dan yardım aldı, İsveç polis köpeklerini kullandı ve 6 bin saatlik güvenlik kamerası kayıtlarını inceledi.

Tom Hagen, Capital dergisine göre Norveç’in en zenginleri listesinde 164’üncü sırada ve 200 milyon dolar civarında bir servetin sahibi.

Norveç

Norveç’te ‘oklu’ saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti

Published

on

By

Hakon Mosvold Larsen/Håkon Mosvold Larsen - NTB

Norveç’in başkenti Oslo yakınlarındaki Kongsberg kasabasında bir market yakınında yoldan geçenlere düzenlenen oklu saldırıda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı bildirildi.

Norveç polisi, resmi Twitter sayfasından yaptığı açıklamada, elinde yay ve ok bulunan bir kişinin insanların üzerine gelişi güzel ok fırlattığını belirterek, saldırganın gözaltına alındığını kaydetti.

Kongsberg polis sözcüsü Oeyvind Aas, oklu saldırıda çok sayıda yaralı ve ölü olduğunu belirterek, saldırganın yakalandığını ifade etti.

Olayla ilgili daha fazla bilgi vermeyeceğini söyleyen Aas, incelemenin devam ettiğini kaydetti.

Olay yerine çok sayıda ambulans ve helikopter sevk edildi.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’te seçimi ‘sol ittifak’ kazandı

Published

on

By

Norveç’te genel seçimleri önde bitiren sol partiler ittifakı, yeni hükümet çalışmalarına bugün başlayacağını duyururdu. Küresel ısınma ve petrol üretiminin yeni koalisyonun belirlenmesindeki en önemli tartışma konularının başında geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanırken, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı.

Continue Reading

Danimarka

İskandinav ülkeleri, en çok bisiklet kullanılan ülkeler sıralamasında ilk 6’da

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Bisiklet kullanımının en fazla olduğu kıta Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan ülkeler belli oldu.

Apexbike’ın verilerine göre, dünyada en çok bisiklet kullanılan 10 ülkenin 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

“Bisikletçiler ülkesi” diye bilinen ve dünyada bisiklet kullanımında ilk sırada yer alan Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor.

Hollanda’yı, yüzde 80 ile Danimarka, 76 ile Almanya takip ediyor. Bu ülkeleri üzde 64 ile İsveç, yüzde 61 ile Norveç, yüzde 60 ile Finlandiya, yüzde 57 ile Japonya, yüzde 49 ile İsviçre, yüzde 48 ile Belçika ve yüzde 37 ile Çin izliyor.

Günlük kişi başı bisiklet kullanımı ile katedilen mesafeler

Hollanda, bir günde bisikletle en fazla mesafe katedilen ülkeler arasında lider konumda bulunuyor. Ülkede her bisiklet kullanıcısı günde ortalama 3 kilometre yol yapıyor.

Bu konuda Hollanda’yı 1,7 kilometre ile Danimarka, 0,9 kilometre ile Belçika, 0,9 kilometre ile Almanya, 0,9 kilometre ile Finlandiya, 0,7 kilometre ile İsviçre, 0,5 kilometre ile Avusturya, 0,4 kilometre ile Norveç, 0,2 kilometre ile İtalya ve 0,1 kilometre ile İngiltere takip ediyor.

Bisiklet dostu şehirler

Danimarka merkezli Copenhagenize Index’in iki yılda bir yayınladığı “Bisiklet Dostu Şehirler 2019 Raporuna” göre, listenin başında Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer alıyor. 480 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip Kopenhag’da, halkın yüzde 62’si işe ya da okula giderken bisiklet kullanıyor.

Listede ikinci sırada yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise 400 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip. 2025 yılına kadar kentteki 11 binden fazla otoparkın kaldırılıp yerine bisiklet parklarının kurulması planlanıyor.

Listenin üçüncü sırasında yer alan bir başka Hollanda şehri Utrecht’de, 22 bin kapasiteli, dünyanın en büyük bisiklet parkı bulunuyor.

Bisiklet dostu şehirler sıralamasında Belçika’nın Antwerp şehri dördüncü sırada yer alıyor.

Beşinci sırada yer alan Fransa’nın Strasbourg şehrinde halkın yüzde 16’sı işe giderken bisiklet kullanıyor.

Copenhagenize Index’in bisiklet dostu şehirler sıralamasının ilk 10 sırasında Avrupa şehirleri yer alıyor. Raporun ilk 20 sıralamasına, Avrupa dışından sadece 5 şehir girebildi. Listede 12. sırada Kolombiya’nın başkenti Bogota yer alırken Japonya’nın başkenti Tokyo ise 16. sırada yer buldu.

Listeye, Tayvan’ın başkenti Taipei 17, Kanada’dan Montreal ve Vancouver şehirleri 18 ve 19. sıradan girmeyi başardı.

Daha önceki yıllarda ilk 10 giren İsveç’in Malmö şehri ise 2019’da ilk 20 şehir arasına giremedi.

Türkiye’de durum

Türkiye Bisiklet Federasyonuna göre, Türkiye’de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında.

Bisiklet Endüstrisi Derneği ve Cyclist Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 20 yaş altındakiler için bisiklet kullanım oranı yüzde 14, 20-34 yaş arasındakiler için yaklaşık yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan New York’tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir Konya.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte “Bisiklet Master Planı” yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, model şehir olan Konya’da 550 kilometre olan bisiklet yolunu 780 kilometreye yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 2019 verilerine göre, Konya’nın ardından en uzun bisiklet yoluna sahip şehirler 160 kilometre ile İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir, 60 kilometre ile İzmir ve 57 kilometre ile Sakarya oldu.

Türkiye’nin 17 ilindeki bisiklet yollarının toplam uzunluğu, 1048 kilometreyi buluyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 17 bin 35 lisanslı bisikletçi bulunuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler direktörlüğüne göre, e-scooter ve e-bisikletlerin de sisteme dahil edilmesi sıfır karbon salınımına büyük bir katkı sağlayacak.

Kaynak: AA

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber