Connect with us

Norveç

Norveç varlık fonundan rekor miktarda para çekecek

Published

on

Dünyanın en büyük varlık fonuna sahip olan Norveç, koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle oluşan kayıpları telafi için fondan rekor miktarda para çekecek.

Koronavirüs salgını ve düşen petrol fiyatlarının krize soktuğu Norveç ekonomisine ülkenin varlık fonundan rekor miktarda destek sağlanacak. Hükümet ayrıca petrol sektörünün ardından ülkenin ikinci büyük sektörü olan balık çiftliklerinin vergilerini arttırma kararı aldığını açıkladı.

Norveç Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Norveç ekonomisi barış zamanındaki en ağır ekonomik gerilemeyi yaşıyor. Ancak hükümet Norveç’in bu krizden çıkması için gereken altyapıyı hazırlıyor” denildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Norveç hükûmetinin ekonomiyi canlandırma hedefi doğrultusunda ay sonunda açıklaması beklenen uzun dönemli yol haritası kapsamında harcamaların da artırılması planlanıyor.

Bu kapsamda Norveç Varlık Fonu’ndan bu yıl harcanacak miktarın, fonun 1 Ocak’taki değerinin yüzde 4,2’sini bulması bekleniyor. Bu miktarın yaklaşık 41 milyar dolarlık rekor bir miktara tekabül ettiği bildirildi.

Batı Avrupa’daki en büyük petrol üreticisi Norveç’in petrol gelirlerini yatırıma yönlendiren varlık fonu, dünyanın en büyük varlık fonu konumunda. 1 trilyon doları aşan değeri olan fon, her Norveçli başına ortalama 190 bin dolara denk geliyor.

Üst limit aşılacak

Fon hesabından yılda en fazla yüzde 3 para çekilebiliyor. Ancak bu meblağ ekonominin dara düştüğü zamanlarda artırılabiliyor. Bu yıl Norveç ekonomisinin salgın nedeniyle yüzde 4 daralması bekleniyor.

Fondan en son para çekme limit aşımı yüzde 4,1 ile 2008-2009 yıllarındaki küresel kriz sırasında gerçekleşmişti. O dönemde üst limit yüzde 4 seviyesindeydi. Daha sonra bu seviye 2017 yılında yüzde 3’e düşürüldü.

Varlık Fonu Enstitüsü verilerine göre toplam varlık miktarına göre dünyadaki en büyük varlık fonuna sahip Norveç’i, ikinci sırada Çin Yatırım Şirketi (CIC), üçüncü sırada Abu Dabi Yatırım Otoritesi (ADIA) ve dördüncü sırada ise Kuveyt Yatırım Otoritesi takip ediyor.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) sıralamada 14’üncü sırada yer alıyor. TVF koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomiyi desteklemek adına alınan önlemler kapsamında gündeme gelmişti.

Koronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik önlemler çerçevesinde TVF‘nin stratejik önemdeki şirketlere nakit enjekte edebilmesi ya da kontrolünü alabilmesi, Nisan ayında TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç

Norveç’te seçimi ‘sol ittifak’ kazandı

Published

on

By

Norveç’te genel seçimleri önde bitiren sol partiler ittifakı, yeni hükümet çalışmalarına bugün başlayacağını duyururdu. Küresel ısınma ve petrol üretiminin yeni koalisyonun belirlenmesindeki en önemli tartışma konularının başında geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanırken, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı.

Continue Reading

Danimarka

İskandinav ülkeleri, en çok bisiklet kullanılan ülkeler sıralamasında ilk 6’da

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Bisiklet kullanımının en fazla olduğu kıta Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan ülkeler belli oldu.

Apexbike’ın verilerine göre, dünyada en çok bisiklet kullanılan 10 ülkenin 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

“Bisikletçiler ülkesi” diye bilinen ve dünyada bisiklet kullanımında ilk sırada yer alan Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor.

Hollanda’yı, yüzde 80 ile Danimarka, 76 ile Almanya takip ediyor. Bu ülkeleri üzde 64 ile İsveç, yüzde 61 ile Norveç, yüzde 60 ile Finlandiya, yüzde 57 ile Japonya, yüzde 49 ile İsviçre, yüzde 48 ile Belçika ve yüzde 37 ile Çin izliyor.

Günlük kişi başı bisiklet kullanımı ile katedilen mesafeler

Hollanda, bir günde bisikletle en fazla mesafe katedilen ülkeler arasında lider konumda bulunuyor. Ülkede her bisiklet kullanıcısı günde ortalama 3 kilometre yol yapıyor.

Bu konuda Hollanda’yı 1,7 kilometre ile Danimarka, 0,9 kilometre ile Belçika, 0,9 kilometre ile Almanya, 0,9 kilometre ile Finlandiya, 0,7 kilometre ile İsviçre, 0,5 kilometre ile Avusturya, 0,4 kilometre ile Norveç, 0,2 kilometre ile İtalya ve 0,1 kilometre ile İngiltere takip ediyor.

Bisiklet dostu şehirler

Danimarka merkezli Copenhagenize Index’in iki yılda bir yayınladığı “Bisiklet Dostu Şehirler 2019 Raporuna” göre, listenin başında Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer alıyor. 480 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip Kopenhag’da, halkın yüzde 62’si işe ya da okula giderken bisiklet kullanıyor.

Listede ikinci sırada yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise 400 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip. 2025 yılına kadar kentteki 11 binden fazla otoparkın kaldırılıp yerine bisiklet parklarının kurulması planlanıyor.

Listenin üçüncü sırasında yer alan bir başka Hollanda şehri Utrecht’de, 22 bin kapasiteli, dünyanın en büyük bisiklet parkı bulunuyor.

Bisiklet dostu şehirler sıralamasında Belçika’nın Antwerp şehri dördüncü sırada yer alıyor.

Beşinci sırada yer alan Fransa’nın Strasbourg şehrinde halkın yüzde 16’sı işe giderken bisiklet kullanıyor.

Copenhagenize Index’in bisiklet dostu şehirler sıralamasının ilk 10 sırasında Avrupa şehirleri yer alıyor. Raporun ilk 20 sıralamasına, Avrupa dışından sadece 5 şehir girebildi. Listede 12. sırada Kolombiya’nın başkenti Bogota yer alırken Japonya’nın başkenti Tokyo ise 16. sırada yer buldu.

Listeye, Tayvan’ın başkenti Taipei 17, Kanada’dan Montreal ve Vancouver şehirleri 18 ve 19. sıradan girmeyi başardı.

Daha önceki yıllarda ilk 10 giren İsveç’in Malmö şehri ise 2019’da ilk 20 şehir arasına giremedi.

Türkiye’de durum

Türkiye Bisiklet Federasyonuna göre, Türkiye’de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında.

Bisiklet Endüstrisi Derneği ve Cyclist Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 20 yaş altındakiler için bisiklet kullanım oranı yüzde 14, 20-34 yaş arasındakiler için yaklaşık yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan New York’tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir Konya.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte “Bisiklet Master Planı” yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, model şehir olan Konya’da 550 kilometre olan bisiklet yolunu 780 kilometreye yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 2019 verilerine göre, Konya’nın ardından en uzun bisiklet yoluna sahip şehirler 160 kilometre ile İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir, 60 kilometre ile İzmir ve 57 kilometre ile Sakarya oldu.

Türkiye’nin 17 ilindeki bisiklet yollarının toplam uzunluğu, 1048 kilometreyi buluyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 17 bin 35 lisanslı bisikletçi bulunuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler direktörlüğüne göre, e-scooter ve e-bisikletlerin de sisteme dahil edilmesi sıfır karbon salınımına büyük bir katkı sağlayacak.

Kaynak: AA

Continue Reading

Norveç

Norveç, İsveç’in tamamını yeniden ‘kırmızı listeye’ aldı

Published

on

By

Norveç hükûmeti, İsveç’te artan koronavirüs vakaları sebebiyle İsveç’i “kırmızı listeye” aldı.

NRK‘da yer alan habere göre, Avrupa Enfeksiyon Kontrol Ajansı (ECDC)’nin verilerine göre, İsveç’in tamamı kırmızı listede yer aldı.

Norveç hükûmetinin yayınladığı bu karar pazartesi günü yürülüğe girecek. Norveç’e girmek isteyenlerin sınırda negatif test göstermeleri, kayıt formu doldurmaları ve karantinada kalmaları gerekiyor.

Tam aşılanmış veya son 6 ay içerisinde korona atlatmış kişiler karantinadan muaf tutuluyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber