Connect with us

Norveç

Norveç, İsveç’e tıbbî yardım gönderiyor

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisine birçok ülke hazırlıksız yakalandı. İsveç de hazırlıksız yakalanan ülkelerden biriydi ve ciddi tedbirler yerine “hafif” tedbirler alınması sebebiyle eleştirilerin odağı oldu.

Norveç, sıkı ve katı tedbirler alan ülkelerden biriydi. Ve henüz nisan ayının başlarında pandeminin kontrol altına alındığı duyuruldu. Norveç’te can kayıpları ve vaka sayıları durma noktasına geldi.

İsveç’te ise Norveç’e göre kötü durumda. Salgının etkisi her ne kadar büyük şehirlerde azalsa da, virüs ülke genelinde yayılmaya devam ediyor.

İsveç sağlık bakanlığı, Norveç’ten tıbbî destek talep etti. İsveç Sağlık Bakanı Lena Hallengren’in talepleri üzerine Norveç, korona hastalarını tedavi etmek için kullanılan 2.600 birim ilaç gönderiyor.

Sağlık Bakanı Bent Høie, Dagbladet’e “Norveç, İsveç makamlarından yardım talebinde bulundu ve Norveç İlaç Ajansı, İsveç’e ilaç ihracatına izin verdi,” dedi.

Norveç’ten bir tür anestezi ilacı olan propofol ithal edilecek. Propofol, İsveç’te en çok ihtiyaç olan ilaçlardan.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Norveç

Norveçli dağcının Everest Dağı’nda korona testi pozitif çıktı

Published

on

By

Foto: mlproject, Pixabay

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalardaki Everest Dağı’na tırmanan dağcılardan en az birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir yıldır kapalı olan bölge birkaç hafta önce dağcılara açılmıştı.

Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra BBC’ye konuşan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 gün hastanede karantinada kaldığını söyledi.

Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan bir şerpanın (yerli dağcı-rehber) testinin de pozitif çıktığı bildiriliyor.

Norveçli dağcı virüsü nasıl kaptığından emin değil ama bir ihtimal Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde almış olabileceğini düşünüyor.

Dağcı, geriye doğru baktığında, bu süreçte kendisini korumak için daha çok önlem alabileceğini ellerini daha çok yıkayıp bütün gün maske takabileceğini söylüyor, “Tırmanışta pek maske kullanan yok” diye de ekliyor.

Ness 6 gün kadar dağlarda kaldıktan sonra 15 Nisan’da helikopterle kurtarılmış.

Nepal’in başkenti Katmandu’da iki ayrı hastaneye götürülen dağcı yapılan üç testte de pozitif çıkmış.

22 Nisan’da yapılan son testinde ise negatif çıkmış. Şimdi Nepal’in başkenti Katmandu’da arkadaşlarıyla kalıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’te koronavirüs vaka sayısı 105 bin

Published

on

By

Foto: Photorama, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı ve yoğun tedbirler alan Norveç’te enfekte sayısı 105 bini geride bıraktı.

Bugün itibariyle Norveç’te koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 707 oldu. 88 binden fazla enfekte de sağlığına kavuştu.

Norveç’te toplamda 5 milyona yakın koronavirüs testi yapıldı.

Norveç’te koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber