Connect with us

Magazin

NASA: Astroloji bilim değil

Published

on

Sosyal medyada NASA’nın bir belge yayınlayarak “burçları değiştirdiği, 12 değil 13 burç olduğunu söylediği” iddia edildi. Ancak NASA, 2016’da yayınladığı bir yazıda yıldız takımlarını çocuklara anlatıyor. Yazının içeriğinde binlerce yıldır değişik kültürlerde yıldızların gözlemlenmesi ve keşfedilmesi anlatılıyor.

Söz konunu yazıda astroloji ile astronominin karıştırılmaması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Astronominin bir bilim dalı olduğu, astrolojinin ise bilimle hiçbir alakası olmadığı anlatılıyor.

Bu yazıda geçmiş kültürlerdeki yıldız gözlemlerinin, sosyal medyada burçlarla, yani astrolojiyle karıştırılması NASA’nın “burçlara müdahale ettiği” şeklinde algılanmış.

NASA astroloji ile ilgilenmiyor

NASA, astrolojiyle değil, astronomiyle ilgileniyor. Ve NASA, burçları, yani astrolojiyi bilim kabul etmiyor.

Ancak astroloji, pozitif bir bilim olan astronomiden ayrı olarak NASA’nın inceleme alanına girmiyor. Bu duruma söz konusu blog yazısında da değiniliyor: Astroloji (burçlar) bilimsel nitelik taşımıyor.

Burçlar “hurafe” mi?

İnsanlar, “geleceği” merak ederler. Burçlara bakarak “geleceği” açıklayan “astrologlar” var. Bir nevi “fal” türü olan burçların henüz “bilimsel” bir delili yok.

Ayrıca insanın doğduğu ayın insan karakterine etkisinin de bilimsel bir delili yok. Burçların insan karakterine etki ettiği iddasıyla alakalı “kutsal kitaplarda” da herhangi bir ayet yer almıyor.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

Elvis Presley’in İsveç yapımı gitarı 500 bin dolara satıldı

Published

on

By

Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley’in İsveç yapımı gitarı 500 bin dolara alıcı buldu. Alıcının kim olduğu ise kamuoyu ile paylaşılmadı.

Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley’in 2003 yılında ABD’de yapılan bir açık artırmada 29 bin 375 dolara satılan gitarı dün yine ABD’de yapılan bir açık artırmada bu kez 500 bin dolara alıcı buldu.

İsveç’in Almadalen şehrinde Ocak 1968’de üretilen gitar, aynı yıl Şubat ayında Presley’e gönderilmişti.

Rock’n Roll’un kralı Presley, 16 Ağustos 1977’de Graceland’daki evinde 42 yaşında hayatını kaybetmişti.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Kültür

İşte karantina için yeni bir oyun ve yeni bir dizi

Published

on

By

Koronavirüs pandemisinin yeni dalgasında hükûmetler yeni tedbirler almaya devam ediyor, karantina uygulamaları yeniden devreye giriyor. Karantinada yapılabilecek şeylerin başında film izlemek, kitap okumak, oyunlar oynamak veya yeni hobiler edinmek geliyor.

Netflix’in bir satranç oyuncusunun hayatını anlatan yeni dizisi karantinada iyi bir alternatif olabilir. The Queen’s Gambit dizisiyle stranç oyununa olan ilgi de dünyanın dört bir yanında yükseldi. Satranç oynamak da karantina günlerinde iyi bir alternatif olabilir.

Dizi sayesinde satranca olan ilginin bu şekilde artması satranç tahtası satışlarının ve online satranç müsabakalarının oynandığı ve izlendiği internet sitelerine talebin artmasını sağladı.

BBC’de yer alan habere göre, online dizi ve film izleme platformu olan Netflix, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada The Queen’s Gambit’in dünya çapında 28 gün içinde 62 milyon hane tarafından izlendiğini, böylece yapımın platformunda şimdiye kadar en çok izlenen mini dizi olduğunu belirtti.

eBay’de satışlar yüzde 215 arttı

Yine aynı haber sitesine bilgi veren oyuncak şirketi Spin Master ise dizi yayına girdiğinden beri satranç tahtası satışlarının üç katına çıktığını belirtti.

Açık artırma usulü alışveriş sitesi olan eBay’de ise dizi Netflix’e geldiğinden beri satışlar yüzde 215 artmış durumda.

New York Times gazetesine konuşan oyun pazarı analisti Juli Lennett, şirketlerin satranç tahtalarına gösterilen bu büyük ilgiye hazırlıklı olmadığını, o yüzden kısa süre içerisinde arzda sıkıntılar yaşanabileceğini aktarıyor.

Lennett’e göre satranç tahtası satın almak isteyen ya da hediye etmek isteyen varsa elini çabuk tutmalı.

Continue Reading

Magazin

Rihanna Müslümanlardan özür diledi

Published

on

By

Rihanna Müslümanlardan bir şarkısındaki sözler sebebiyle özür diledi. Müzik dünyasındaki başarılı kariyeri sonrası kendi giyim markasını “Savage x Fenty”i kuran Rihanna, son şovunda hadislere yer veren bir şarkı çalması nedeniyle Müslümanların tepkisini çekti.

NTV’de yer alan habere göre, 32 yaşındaki Barbadoslu şarkıcı şovda  CouCou Chloe’nin house müzik ritmiyle mikslenmiş ve içinde hadis geçen Doom adlı şarkısının çalması sonrası gelen tepkilerden şu şekilde özür diledi:

“Savage x Fenty Show’umuzdaki kasıtılı olmayan büyük bir hataya dikkat çektikleri için Müslüman toplumuna teşekkür etmek istiyorum. Daha önemlisi, bu dikkatsiz hata için gerçekten sizden özür dilemek istiyorum. Birçok Müslüman erkek ve kız kardeşimizi incittiğimizi anlıyoruz ve inanılmaz bir şekilde üzgünüm. Tanrıya ya da herhangi bir dine karşı saygısızlık yapmıyorum ve bu yüzden bu şarkıyı çalmak tamamen sorumsuzcaydı. Artık böyle bir şeyin bir daha tekrarlanmayacağından emin olacağız. Bağışlayacılığınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.”

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber