Connect with us

Norveç

Mart ayında göçmen işsizliğinde ciddi artış

Published

on

Norveç’te göçmenlerin işsizlik oranı şubat ayındaki yüzde 5,5’ten, mart ayında yüzde 17,7’ye yükseldi. Ancak nüfusun geri kalanında bu artış neredeyse iki katı.

Norveç İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre, göçmen işsiz sayısı şubat ayında 26 bin 820 kişiyken, mart ayında bu sayı 87 bin 200’e hızlı bir şekilde artış gösterdi. Bu üç kattan daha fazla bir artışa işaret ediyor.

Nüfusun geri kalanındaki işsiz sayısı ise şubattaki 38.600 kişiden mart ayında 213.100’e yükseldi. Göçmen nüfusa kıyasla artış hemen hemen iki katı. Bu gruptaki işsizlik yüzde 1,7’den yüzde 9,1’e yükseldi.

Salgından sonra işsizliğin azalması bekleniyor

Şubat ayında göçmenler işsizlerin yüzde 41’ini oluştururken, mart ayında bu oran yüzde 29’a düştü. Norveç İstatistik Kurumu’na göre, bu değişiklik temelde korona pandemisinden kaynaklanıyor.

Kayıtlı işsizlerin çoğu, korona tedbirlerinin bir sonucu olarak işsizlik yardımları için başvuran işten çıkarılmış kimseler. Tedbirlerin kaldırılmasının ardından bu kişilerin çoğunun tekrardan işe girmesi bekleniyor.

Göçmenlerle nüfusun geri kalanındaki “işsizlik oranı farkı” bir miktar iyileşme eğilimi gösterdi. Şubat ayında göçmen işsizlik oranı nüfusun geri kalanının 3,2 katı iken, bu oran Mart’ta 1,9’a geriledi.

Göçmenler arasında en yüksek işsizliğe sahip gruplar, Doğu Avrupa’daki Avrupa Birliği ülkeleri ile Asya ve Afrika vatandaşları.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç

Norveç’te pandeminin son durumu

Published

on

By

Foto: Pete Linforth, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı ve yoğun tedbirler alan Norveç’te enfekte sayısı 119 bini geride bıraktı.

Bugün itibariyle Norveç’te koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 774 oldu. 89 bine yakın enfekte de sağlığına kavuştu.

Norveç’te 2 milyon 130 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. İkinci doz aşıyı olanların sayısı ise henüz 574 binde.

Continue Reading

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Norveç

Norveçli dağcının Everest Dağı’nda korona testi pozitif çıktı

Published

on

By

Foto: mlproject, Pixabay

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalardaki Everest Dağı’na tırmanan dağcılardan en az birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir yıldır kapalı olan bölge birkaç hafta önce dağcılara açılmıştı.

Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra BBC’ye konuşan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 gün hastanede karantinada kaldığını söyledi.

Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan bir şerpanın (yerli dağcı-rehber) testinin de pozitif çıktığı bildiriliyor.

Norveçli dağcı virüsü nasıl kaptığından emin değil ama bir ihtimal Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde almış olabileceğini düşünüyor.

Dağcı, geriye doğru baktığında, bu süreçte kendisini korumak için daha çok önlem alabileceğini ellerini daha çok yıkayıp bütün gün maske takabileceğini söylüyor, “Tırmanışta pek maske kullanan yok” diye de ekliyor.

Ness 6 gün kadar dağlarda kaldıktan sonra 15 Nisan’da helikopterle kurtarılmış.

Nepal’in başkenti Katmandu’da iki ayrı hastaneye götürülen dağcı yapılan üç testte de pozitif çıkmış.

22 Nisan’da yapılan son testinde ise negatif çıkmış. Şimdi Nepal’in başkenti Katmandu’da arkadaşlarıyla kalıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber