Connect with us

İsveç

Löfven: Tehlike geçmedi

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi İsveç’te hızla yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle (24 Nisan 2020) vaka sayısı 18 bine dayanmış durumda. Can kaybı da 2 bin 200’e yaklaştı.

Başbakan Stefan Lövfen, “Tehlikenin bittiğini zannetmeyin, durum ciddi, kurallara uymaya devam edin,” dedi.

İlerleyen günlerde çeşitli kutlamalar, festivaller, 1 Mayıs gibi toplu organizasyonların yaklaştığını belirten Löfven, bu organizasyonların yapılamayacağını söyledi.

Löfven, “Mecburi olmadıkça, çok gerekmedikçe seyahat etmeyin,” dedi. Löfven, restoran ve kafelerde de “sosyal mesafe” kuralına uymayan işletmelerin kapatılabileceğini dile getirdi.

Aynı tavsiyeler hâlen geçerli

Ne zaman normal hayata dönülebileceğine dair tahminde bulunulamadığını söyleyen Löfven, bu durumun aylarca sürebileceğini söyledi.

Löfven, “Düğünler, öğrenci partileri, geleneksel kutlamalar” gibi organizasyonların yapılamayacağını ifade etti.

Hükûmet yetkililerinin ve uzmanların daha önceki “tavsiyelerinin” hâlen geçerli olduğunu söyleyen Löfven, “Başkalarını ziyarete gitmeyin, ciddi hastalıkları olanlardan uzak durun, ellerinizi yıkayın. Bu şekilde enfeksiyonun yayılma riskini azaltabiliriz,” dedi.

Löfven, İsveç halkından her ferdin, başkalarından da sorumlu olduğunu ifade etti.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Linde: Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz ve kınıyoruz

Published

on

By

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsrail’in Filistin Kudüs’teki şiddet olaylarından İsveç hükûmetinin endişe duyduğunu ifade etti.

Bakan Ann Linde, sosyal medya hesabından, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ve Kudüs’te Filistinlilere şiddet kullanmasına dair açıklama yaptı.

Linde, “Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıkça aktarılan endişeleri paylaşıyorum,” dedi.

Linde, Filistinlilere yönelik şiddet eylemleriyle ilgili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın paylaştığı tweeti paylaştı. Tweet’in içeriği şöyle:

“ABD, Harem-i Şerif ve Şeyh Cerrah bölgesi dahil Kudüs’te tarafların karşı karşıya geldiği ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan dolayı oldukça endişelidir. Şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz, fakat özellikle ramazanın son günlerine girilirken bu şekilde kan dökülmesi rahatsız edicidir. Buna, cuma günü İsrail askerlerine yapılan saldırı ve buna mukabil Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik saldırılar dahildir ve bunları kesin bir şekilde kınıyoruz.”

Continue Reading

İsveç

İsveç’te pandeminin ilk günlerinden bugüne vaka sayısı bir milyonu geçti

Published

on

By

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bugüne İsveç’te vaka sayısı 1 milyonu da geride bıraktı. Bugün itibariyle (7 Mayıs 2021) toplam can kaybı da 14 bin 158 oldu.

7 binden fazla insan hastanede koronavirüs tedavisi görüyor. 827 bin kişi de hastalığı atlattı.

İsveç’te toplamda 2 milyon 769 bin kişi de aşılandı. Bu sayının yaklaşık 800 bini ikinci dozu aşıya da olmuş durumda.

İsveç genelinde bazı bölge ve şehirlerde durum şöyle:

Continue Reading

Eğitim

Umeå Üniversitesi: Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar

Published

on

By

Foto: dschap, Pixabay

Umeå Üniversitesi’den Prof. Maria Forsner, İsveç’te koronavirüsle mücadelede okulların kapatılmayıp açık kalmasının çocukların psikolojilerinin bozulmamasını sağladığını açıkladı.

Prof. Maria Forsner, “Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar,” dedi.

Umeå Üniversitesi’nden dört araştırmacı, okul çağındaki çocuklarla yaptıkları anketlerde, çocukların sorulara “olumlu” cevaplar verdiğini ortaya koydu.

Buna karşılık, sıkı karantina tedbirleri kapsamında okulları kapatan ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, okula gidemeyen çocukların kendilerini kötü hissettikleri sonucu çıktı.

Maria Forsner, İsveçli çocuklarda yapılan anketlerde, çocukların yüzde 5.4’ünün kendini iyi hissetmediğini; sıkı tedbirler uygulayıp okulları kapatan Brezilya’da ise kendini iyi hissetmediğini söyleyen çocukların oranın yüzde 22 olduğunu ifade etti.

Araştırmaya 6 ila 19 yaş arasındaki 1400 çocuk katıldı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber