Connect with us

Danimarka

Koronavirüs yaşlı çiftin aşkına engel olamadı

Published

on

Yeni tip koronavirüs (covid-19) pandemisi sebebiyle ülkeler ciddi tedbirler aldı. Bu tedbirlerden biri de, devletlerin kendi sınırlarına giriş-çıkış yasağı koyması. Bazı ülkeler bütün sınırlarını kapattı.

Danimarka sınırlarını kapatan ilk ülkelerden biri. Danimarka-Almanya sınırları da kapalı.

Tek tedbirleri devletler almıyor. Bilinçli insanlar da kendilerini korumaya almış durumda. Hem hastalığa yakalanmamak için, hem de farkında olmadan yakalanmışsa başka insanlara bulaştırmamak için.

Koronavirüs risk grubunda bulunan Inga Rasmussen-Karsten Tüchsen çifti de bu tedbirlere azami dikkat gösterenler arasında. Ama hiçbir virüs sevgilerine engel değil.

Inga Danimarka’da yaşıyor ve Karsten ise Almanya’da. Inga 85 yaşında, Karsten 89. Ve bu yaşlı çift, aradaki mesafeyi koruyarak her gün Danimarka-Almanya sınırınla buluşuyor.

Sınırda beraber, kahve içiyorlar, bazen yemek yiyorlar.

Aralarında kırmızı beyaz bariyer, karşılıklı oturup beraber vakit geçiriyorlar.

Inga Danimarka’nın Gallehus şehrinde yaşıyor, Karsten de Almanyanın kuzeyinde Süderlügum’de. Karsten elektrikli bisikletiyle Inga da arabasıyla sınıra, buluşmaya geliyor.

Yaşlı çift, sınırlar kapandığından beri birbirlerini ihmal etmiyorlar. Sevgilerinin virüsten sebebiyle olumsuz etkilenmesine izin vermemeye gayret gösteriyorlar.

Geçen sene (2019) 13 Mart’tan beri tanışıyor Inga-Karsten çifti. O zamandan beri her günü birlikte geçirdiler. Inga, Karsten’le görüşemediklerinde zamanın daha uzun geldiğini dile getiriyor. Yaşlı çift Paskalya’da görüşmeyi umuyor ve geleceğe dair planlar yapıyor, sınırlar açılınca ilk iş seyahate gidecekler.

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber