Connect with us

Finlandiya

Karantina, boşanmaları artırdı

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle insanlar evlere hapsolmak zorunda kaldı. Uzmanlar, eve kapanmaların aile içi şiddeti tetiklemesinden endişe ediyordu. Dünya genelinde kadına şiddet ve aile içi şiddet artış gösterdi. Bununla beraber boşanmalar da arttı.

Finlandiya Helsinki ilçe mahkemesi verilerine göre, Uusimaa bölgesinde son haftalarda boşanma başvurularında artış görüldü. Son bir ayda 99 başvuru yapıldı. Geçen yıl bu rakam 69’du.

Yle’nin haberine göre, Doğu Uusimaa’da ise geçen yıla göre daha az başvuru var. Geçtiğimiz yıl Nisan ayının ilk haftalarında 85 başvuru yapılmışken, bu yıl sayı 62 oldu.

Geçen yıl 6 Nisan – 19 Nisan döneminde 56 çiftin boşanma davası açtığı Batı Uusimaa bölgesinde ise bu yıl aynı dönemde 59 çift başvuru yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber