Connect with us

İzlanda

İzlanda’da Gudni Johannesson yüzde 92 oy aldı

Published

on

İzlanda’da halk devlet başkanını seçmek için sandık başına gitti. Sandık çıkış anketlerine göre tarih profesörü Gudni Johannesson oyların yüzde 92’sini alarak ikinci kez devlet başkanlığına seçildi.

Sade hayatı ve halka yakınlığı ile İzlanda’da büyük bir popülariteye sahip olan Johannesson 2016 seçimlerinde yüzde 39’luk destek ile ilk kez bu göreve seçilmişti.

İlk sonuçların gelmesiyle AFP’ya konuşan Gudni Johannesson, “Onur ve gurur duyuyorum. Benim için bu seçimin sonucu, halkın benim bu görevi nasıl yürüttüğümü onayladıklarının kanıtı. Ve bana bu görevle, son dört yılda olduğu gibi, yürütme yetkisi verdiler” dedi.

Hüseyin Koyuncu’nun Euronews’te yer alan haberine göre, karşısındaki tek aday popülist sağcı Gudmundur Franklin Jonsson ise ilk sonuçlara göre yüzde 8’in altında oy aldı. Jonsson yenilgisinin ardından yaptığı açıklamada. “Gudni ve ailesini bu başarıları için tebrik ederim” dedi.

İzlanda

İzlanda’da haftada 4 gün çalışma denemesi: İş verimliliği artıyor

Published

on

By

Foto: Marcel Dominic, Pixabay

İzlanda’da yapılan bir araştırma, haftada 4 gün çalışma düzeninin, hem çalışan hem de hizmet sunumu açısından daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

Ülkenin iş gücünün yüzde 1’ini oluşturan 2 bin 500 kamu personeli, 2015 ila 2019 yılları arasında pilot uygulamaya katılarak, haftada 40 saat yerine 35-36 çalıştı, maaşlarında kesintiye gidilmedi.

Uygulamayla ilgili 4 Temmuz’da yayınlanan raporda, kısa çalışma saatlerinin üretimde veya sunulan hizmette aksama yaratmadığını, çalışanların stres seviyesini düşürüp verimliliğini arttırdığı yazdı.

Söz konusu denemeler sonucunda ülkede çalışma düzeni de büyük oranda değişti. 2021 yılında İzlandalı çalışanların yüzde 86’sı ya maaşları etkilenmeden daha kısa süreli mesai yaptı ya da buna imkan tanıyan sözleşmelere imza attı.

İzlanda’daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği (Alda) ve İngiltere’deki Autonomy adlı düşünce kuruluşlarının yayımladığı ortak analizde, “Ülkedeki denemeler çalışma saatlerinin azaltılmasının, hizmet sunumuna olumsuz yansıyacağı kanısını yıkıyor” denildi.

Denemeler, iş yerinde daha az vakit geçirmenin iş-hayat dengesini iyileştirdiğini, katılımcıların ailelerine ya da hobilerine daha çok vakit ayırabildiğinden hayatlarının da olumlu yönde değiştiğini kanıtladı.

İzlandalı çalışanların çoğu için ücret ve koşulları toplu olarak müzakere eden İzlanda sendika federasyonları, çalışma saatlerinin azaltılmasını müzakere etmeye başladı.

Kısa çalışma saatlerinin çevrenin de yararına olabileceği tartışılıyor. Kısa mesai için kampanya yürüten İngiltere merkezli bir STK’nın raporuna göre, haftada 5 yerine 4 gün çalışmak, ülkenin karbon ayak izini 2025’e kadar yüzde 21,3 oranında azaltabilir.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İskandinavya

İsveç İskandinav ülkelerine kapılarını yeniden açıyor

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında İskandinav ülkelerinden İsveç’e seyahat yasağı bugün (31 Mayıs) itibariyle kaldırılıyor.

Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’dan İsveç’e seyahat edeceklerden negatif sonuçlu koronavirüs testi bile istenmeyecek.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç İskandinav komşularımıza yasak getiren son ülke olmuştu, şimdi de yasağı kaldıran ilk ülke oluyor,” dedi.

İsveç’e seyahat kısıtlaması Avrupa Birliği ülkelerinin haricindeki ülkelere devam edecek.

Continue Reading

İzlanda

İzlanda’da 900 yıldır uykuda olan volkan lav püskürtmeye başladı

Published

on

By

İzlanda’da başkent Reykjavik yakınlarında 900 yıldır uykuda olan yanardağ Cuma akşamı lav püskürtmeye başladı. Püskürtme öncesi 50 bine yakın depreme neden olan volkanik hareketlilik nedeniyle çevre yerleşimlerde önlem alınmıştı.

Gece saatlerinde başlayan Krysuvik volkanik sisteminde başlayan hareketlilik, sahil güvenlik helikopteri tarafından kaydedildi.

Yetkililer lavın, Geldingadalur vadisine doğru aktığını belirtti.

Başkent Reykjavik’e çok yakın bir turizm merkezi olan Blue Lagoon jeotermal kaplıcasından da lavın yer yüzüne ulaşması ile oluşan duman görülebildi.

Ülkede Eyjafjallajokull Yanardağı’nın 2010 yılında patlaması sonrası uluslararası hava taşımacılığında büyük aksamalar yaşanmış, 10 milyon kişi havalimanlarında mahsur kalmıştı.

Bilim insanları Cumartesi günü yaptıkları açıklamayla son volkanik aktivitenin azalmaya başladığını duyurdu.

İzlanda Meteoroloji Kurumu yetkilileri, patlamanın küçük olduğunu ve patlama yarığının 500 ila 1000 metre arasında olduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Son aktivite 30 yıl sürdü

Krysuvik volkanik sisteminde ana bir yanardağ bulunmadığı, lavın yer yüzeyindeki kırıklardan püskürdüğü belirtiliyor.

Volkanik hareketliliğin bir tehlike oluşturmadığı aktarıldı ancak rüzgarla ulaşacak zehirli gaza karşı, yakın yerleşimlere önlem amaçlı pencerelerin kapalı tutulması tavsiye edildi.

Jeologların değerlendirmelerine göre, Krysuvik volkanik sistemindeki son hareketlilik 900 yıl önce yaşandı ve 1210 ile 1240 yılları arasında 30 yıl kadar sürdü.

İzlanda’da 32 aktif volkanik sistem bulunuyor ve ortalama her beş yılda bir patlama yaşanıyor.

BBC’de yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber