Connect with us

İzlanda

İzlanda’da 900 yıldır uykuda olan volkan lav püskürtmeye başladı

Published

on

İzlanda’da başkent Reykjavik yakınlarında 900 yıldır uykuda olan yanardağ Cuma akşamı lav püskürtmeye başladı. Püskürtme öncesi 50 bine yakın depreme neden olan volkanik hareketlilik nedeniyle çevre yerleşimlerde önlem alınmıştı.

Gece saatlerinde başlayan Krysuvik volkanik sisteminde başlayan hareketlilik, sahil güvenlik helikopteri tarafından kaydedildi.

Yetkililer lavın, Geldingadalur vadisine doğru aktığını belirtti.

Başkent Reykjavik’e çok yakın bir turizm merkezi olan Blue Lagoon jeotermal kaplıcasından da lavın yer yüzüne ulaşması ile oluşan duman görülebildi.

Ülkede Eyjafjallajokull Yanardağı’nın 2010 yılında patlaması sonrası uluslararası hava taşımacılığında büyük aksamalar yaşanmış, 10 milyon kişi havalimanlarında mahsur kalmıştı.

Bilim insanları Cumartesi günü yaptıkları açıklamayla son volkanik aktivitenin azalmaya başladığını duyurdu.

İzlanda Meteoroloji Kurumu yetkilileri, patlamanın küçük olduğunu ve patlama yarığının 500 ila 1000 metre arasında olduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Son aktivite 30 yıl sürdü

Krysuvik volkanik sisteminde ana bir yanardağ bulunmadığı, lavın yer yüzeyindeki kırıklardan püskürdüğü belirtiliyor.

Volkanik hareketliliğin bir tehlike oluşturmadığı aktarıldı ancak rüzgarla ulaşacak zehirli gaza karşı, yakın yerleşimlere önlem amaçlı pencerelerin kapalı tutulması tavsiye edildi.

Jeologların değerlendirmelerine göre, Krysuvik volkanik sistemindeki son hareketlilik 900 yıl önce yaşandı ve 1210 ile 1240 yılları arasında 30 yıl kadar sürdü.

İzlanda’da 32 aktif volkanik sistem bulunuyor ve ortalama her beş yılda bir patlama yaşanıyor.

BBC’de yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

İzlanda

İzlanda’da bir volkanik bölge 800 yıl sonra yeniden harekete geçti

Published

on

By

İzlanda’da 800 yıldır aktif olmayan volkanik bölgede yaşanan sismik faaliyetler yeni bir volkan patlaması ihtimalini kuvvetlendirdi.

Yaklaşık 350 kilometrekarelik alanı kaplayan ve merkezi bir yanardağı bulunmayan Krysuvik, 24 Şubat’tan bu yana 34 bin kez sallandı. Deprem sayısı, dijital kayıtların tutulmaya başlandığı 1991 yılından bu yana görülen en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Bölgeyi yakın merceğe alan bilim insanları en son 12’inci yüzyılda lav püskürten yanardağların yeniden patlama olasılığını hesaplamaya çalışıyor. Ülke genelinde alarm seviyesini en yükseğe çeken yetkililer, halktan riskli bölgelerden uzak durmasını istedi.

Jeoloji araştırma dairesi ISOR’dan Thorbjorg Agustsdottir, bölgedeki mevcut durumun ciddi olduğu ve her an her şeyin değişebileceğinden teyakkuzda olduklarını söyledi.

Son veriler, Krysuvik’deki magmanın bir kilometre derinlikte olduğunu gösteriyor. Yüzeye çok yakın olduğu belirtilen magmanın 10 ila 20 kilometre derinlikten yükseldiği düşünülüyor.

Bilimsel tahminlerin en olumlusu patlamanın nerede olabileceği ile ilgili. Uzmanlar, yanardağların faaliyete geçmesi halinde bunun yüksek olasılıkla Keilir ve Fagradalsfjall arasında, yerleşim birimleri olmadığından can veya mal kaybına yol açmayacak hatta meydana geleceği kanısında.

Güney Yarımadası olarak da bilinen Reykjanes’de son volkanik patlama 1240 yılında meydana gelmişti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

İskandinavya

‘En mutlu ülkeler’ sıralamasında İskandinav ülkeleri yine ilk sıralarda

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Mutluluk Raporu 2020 yayınlandı. 150’den fazla ülkeyi kapsayan raporda İskandinav ülkeleri yine ‘dünyanın en mutlu’ ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldı.

Rapora göre birinci sırada Finlandiya, ikinci sırada Danimarka, dördüncü sırada İzlanda, beşinci sırada Norveç ve yedinci sırada da İsveç yer aldı.

Rapor hazırlanırken, sosyal güven, özgürlükler, sosyal haklar, sağlıklı hayat, kişi başına düşen gelir, sosyal destekler, cömertlik gibi unsurlar üzerinde duruldu.

BM’nin raporuna göre ilk 10 ülke şöyle:

  1. Finlandiya
  2. Danimarka
  3. İsviçre
  4. İzlanda
  5. Norveç
  6. Hollanda
  7. İsveç
  8. Yeni Zelanda
  9. Avusturya
  10. Lüksemburg

Continue Reading

İzlanda

İzlanda’da Gudni Johannesson yüzde 92 oy aldı

Published

on

By

İzlanda’da halk devlet başkanını seçmek için sandık başına gitti. Sandık çıkış anketlerine göre tarih profesörü Gudni Johannesson oyların yüzde 92’sini alarak ikinci kez devlet başkanlığına seçildi.

Sade hayatı ve halka yakınlığı ile İzlanda’da büyük bir popülariteye sahip olan Johannesson 2016 seçimlerinde yüzde 39’luk destek ile ilk kez bu göreve seçilmişti.

İlk sonuçların gelmesiyle AFP’ya konuşan Gudni Johannesson, “Onur ve gurur duyuyorum. Benim için bu seçimin sonucu, halkın benim bu görevi nasıl yürüttüğümü onayladıklarının kanıtı. Ve bana bu görevle, son dört yılda olduğu gibi, yürütme yetkisi verdiler” dedi.

Hüseyin Koyuncu’nun Euronews’te yer alan haberine göre, karşısındaki tek aday popülist sağcı Gudmundur Franklin Jonsson ise ilk sonuçlara göre yüzde 8’in altında oy aldı. Jonsson yenilgisinin ardından yaptığı açıklamada. “Gudni ve ailesini bu başarıları için tebrik ederim” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber