Connect with us

İzlanda

İzlanda’da 300 yıl sürecek volkanik patlama bekleniyor

Published

on

İzlanda, Keflavik Havaalanı yakınlarında bir volkanik patlamaya hazırlanıyor. Bölgedeki volkanik yapı en son harekete geçtiğinde, sönmesi 300 yıl sürmüştü.

Reykjanes Yarımadası’nın altında 45 kilometre uzunluğunda ve 5-15 kilometre genişliğinde bir volkanik yapı mevcut. Tarihsel veriler volkanın her bin yılda bir harekete geçtiğini gösteriyor. Volkan en son aktif olduğunda, 10. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar etkisi devam etmişti.

The Guardian’ın haberine göre yer kabuğu altında başlayan faaliyetler benzer bir durumun tekrar yaşanabileceğini gösteriyor.

Lancaster Üniversitesi’nden Dave McGarvie, “Yüzyıllar boyunca nispeten pasif olan bu alan tekrar uyanıyor.” dedi.

İzlanda Meteoroloji Enstitüsü volkanın, İzlanda’nın büyük havaalanı Keflavik’e sadece 15 kilometre uzaklıkta olduğunu ve muhtemel bir patlamanın hava trafiğine ciddi şekilde etki edebileceğini belirtiyor. Pistlerin hava trafiğini geçici olarak durduracak iki santimetre külle kaplanacağından endişe ediliyor.

Ayrıca, yakındaki jeotermal enerji santrali, Rejkjavik yolu ve Mavi Lagün turistik bölgesi de volkanik aktivitenin etkileyebileceği bölgeler olarak gösteriliyor.

İskandinavya

İsveç İskandinav ülkelerine kapılarını yeniden açıyor

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında İskandinav ülkelerinden İsveç’e seyahat yasağı bugün (31 Mayıs) itibariyle kaldırılıyor.

Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’dan İsveç’e seyahat edeceklerden negatif sonuçlu koronavirüs testi bile istenmeyecek.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç İskandinav komşularımıza yasak getiren son ülke olmuştu, şimdi de yasağı kaldıran ilk ülke oluyor,” dedi.

İsveç’e seyahat kısıtlaması Avrupa Birliği ülkelerinin haricindeki ülkelere devam edecek.

Continue Reading

İzlanda

İzlanda’da 900 yıldır uykuda olan volkan lav püskürtmeye başladı

Published

on

By

İzlanda’da başkent Reykjavik yakınlarında 900 yıldır uykuda olan yanardağ Cuma akşamı lav püskürtmeye başladı. Püskürtme öncesi 50 bine yakın depreme neden olan volkanik hareketlilik nedeniyle çevre yerleşimlerde önlem alınmıştı.

Gece saatlerinde başlayan Krysuvik volkanik sisteminde başlayan hareketlilik, sahil güvenlik helikopteri tarafından kaydedildi.

Yetkililer lavın, Geldingadalur vadisine doğru aktığını belirtti.

Başkent Reykjavik’e çok yakın bir turizm merkezi olan Blue Lagoon jeotermal kaplıcasından da lavın yer yüzüne ulaşması ile oluşan duman görülebildi.

Ülkede Eyjafjallajokull Yanardağı’nın 2010 yılında patlaması sonrası uluslararası hava taşımacılığında büyük aksamalar yaşanmış, 10 milyon kişi havalimanlarında mahsur kalmıştı.

Bilim insanları Cumartesi günü yaptıkları açıklamayla son volkanik aktivitenin azalmaya başladığını duyurdu.

İzlanda Meteoroloji Kurumu yetkilileri, patlamanın küçük olduğunu ve patlama yarığının 500 ila 1000 metre arasında olduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Son aktivite 30 yıl sürdü

Krysuvik volkanik sisteminde ana bir yanardağ bulunmadığı, lavın yer yüzeyindeki kırıklardan püskürdüğü belirtiliyor.

Volkanik hareketliliğin bir tehlike oluşturmadığı aktarıldı ancak rüzgarla ulaşacak zehirli gaza karşı, yakın yerleşimlere önlem amaçlı pencerelerin kapalı tutulması tavsiye edildi.

Jeologların değerlendirmelerine göre, Krysuvik volkanik sistemindeki son hareketlilik 900 yıl önce yaşandı ve 1210 ile 1240 yılları arasında 30 yıl kadar sürdü.

İzlanda’da 32 aktif volkanik sistem bulunuyor ve ortalama her beş yılda bir patlama yaşanıyor.

BBC’de yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İzlanda

İzlanda’da bir volkanik bölge 800 yıl sonra yeniden harekete geçti

Published

on

By

İzlanda’da 800 yıldır aktif olmayan volkanik bölgede yaşanan sismik faaliyetler yeni bir volkan patlaması ihtimalini kuvvetlendirdi.

Yaklaşık 350 kilometrekarelik alanı kaplayan ve merkezi bir yanardağı bulunmayan Krysuvik, 24 Şubat’tan bu yana 34 bin kez sallandı. Deprem sayısı, dijital kayıtların tutulmaya başlandığı 1991 yılından bu yana görülen en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Bölgeyi yakın merceğe alan bilim insanları en son 12’inci yüzyılda lav püskürten yanardağların yeniden patlama olasılığını hesaplamaya çalışıyor. Ülke genelinde alarm seviyesini en yükseğe çeken yetkililer, halktan riskli bölgelerden uzak durmasını istedi.

Jeoloji araştırma dairesi ISOR’dan Thorbjorg Agustsdottir, bölgedeki mevcut durumun ciddi olduğu ve her an her şeyin değişebileceğinden teyakkuzda olduklarını söyledi.

Son veriler, Krysuvik’deki magmanın bir kilometre derinlikte olduğunu gösteriyor. Yüzeye çok yakın olduğu belirtilen magmanın 10 ila 20 kilometre derinlikten yükseldiği düşünülüyor.

Bilimsel tahminlerin en olumlusu patlamanın nerede olabileceği ile ilgili. Uzmanlar, yanardağların faaliyete geçmesi halinde bunun yüksek olasılıkla Keilir ve Fagradalsfjall arasında, yerleşim birimleri olmadığından can veya mal kaybına yol açmayacak hatta meydana geleceği kanısında.

Güney Yarımadası olarak da bilinen Reykjanes’de son volkanik patlama 1240 yılında meydana gelmişti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber