Connect with us

Danimarka

‘İtalya’daki, İspanya’daki acıları yaşamadık’

Published

on

Danimarka başbakanı Mette Frederiksen, ülkede hayatın 15 Nisan’dan itibaren kademeli şekilde başlayacağını söyledi.

Danimarka’da ciddi tedbirler alınmıştı. Kamu kurumları, dükkanlar, okullar vs kapatılmış, seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Frederiksen, hayatın kademeli şekilde başlaması için herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade etti. Frederiksen, son günlerdeki salgın rakamlarının stabil olduğuna dikkat çekti.

“İtalya’daki, İspanya’daki acıları yaşamadık”

Frederiksen, “Erken harekete geçtiğimiz ve konulan kurallara uyduğumuz için İtalya’daki, İspanya’daki, Fransa’daki, Amerika’daki acıları yaşamadık.” ifadesini kullandı.

Yaşanabilecek ekonomik problemleri dile getiren başbakan Frederiksen, “Ancak ekonomi ve sağlık sistemimizi ayakta tutmak için ülkeyi tekrar açmak zorundayız. Bu nedenle halihazırda uygulanan bazı kuralların şimdilik 10 Mayıs’a kadar devamından yana karar aldık. Kurallara uyulmaması durumunda eve kapanmaya devam etmek zorunda kalacağız.” dedi.

Mette Frederiksen’in açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

  • Danimarka’nın kara, hava ve deniz sınır kapıları dış dünyaya 10 Mayıs’a kadar kapalı.
  • Açık ve kapalı alanlarda 10 kişiden fazla bir araya gelme yasağı 10 Mayıs’a kadar devam edecek.
  • Altıncı sınıftan 10. sınıfa kadar, yatılı okul, meslek okulları, liseler ve üniversiteler uzaktan eğitime 10 Mayıs’a kadar devam edecek.
  • Bu yıl ilköğretim okulları bitirme sınavı yapılmayacak. Karne notuna göre lise tercihleri yapılacak.
  • Kiliseler, AVM’ler, sinemalar ve dernekler 10 Mayıs’a kadar kapalı.
  • Büyük festivaller, fuarlar ve konferanslar 31 Ağustos’a kadar yasak.
  • Restoranlar, kuaförler kapalı kalmaya devam edecek.
  • Seyahat kısıtlamaları devam edecek.

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber