Connect with us

Danimarka

‘İtalya’daki, İspanya’daki acıları yaşamadık’

Published

on

Danimarka başbakanı Mette Frederiksen, ülkede hayatın 15 Nisan’dan itibaren kademeli şekilde başlayacağını söyledi.

Danimarka’da ciddi tedbirler alınmıştı. Kamu kurumları, dükkanlar, okullar vs kapatılmış, seyahat kısıtlamaları getirilmişti. Frederiksen, hayatın kademeli şekilde başlaması için herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade etti. Frederiksen, son günlerdeki salgın rakamlarının stabil olduğuna dikkat çekti.

“İtalya’daki, İspanya’daki acıları yaşamadık”

Frederiksen, “Erken harekete geçtiğimiz ve konulan kurallara uyduğumuz için İtalya’daki, İspanya’daki, Fransa’daki, Amerika’daki acıları yaşamadık.” ifadesini kullandı.

Yaşanabilecek ekonomik problemleri dile getiren başbakan Frederiksen, “Ancak ekonomi ve sağlık sistemimizi ayakta tutmak için ülkeyi tekrar açmak zorundayız. Bu nedenle halihazırda uygulanan bazı kuralların şimdilik 10 Mayıs’a kadar devamından yana karar aldık. Kurallara uyulmaması durumunda eve kapanmaya devam etmek zorunda kalacağız.” dedi.

Mette Frederiksen’in açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

  • Danimarka’nın kara, hava ve deniz sınır kapıları dış dünyaya 10 Mayıs’a kadar kapalı.
  • Açık ve kapalı alanlarda 10 kişiden fazla bir araya gelme yasağı 10 Mayıs’a kadar devam edecek.
  • Altıncı sınıftan 10. sınıfa kadar, yatılı okul, meslek okulları, liseler ve üniversiteler uzaktan eğitime 10 Mayıs’a kadar devam edecek.
  • Bu yıl ilköğretim okulları bitirme sınavı yapılmayacak. Karne notuna göre lise tercihleri yapılacak.
  • Kiliseler, AVM’ler, sinemalar ve dernekler 10 Mayıs’a kadar kapalı.
  • Büyük festivaller, fuarlar ve konferanslar 31 Ağustos’a kadar yasak.
  • Restoranlar, kuaförler kapalı kalmaya devam edecek.
  • Seyahat kısıtlamaları devam edecek.

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Yılın en iyi basın fotoğrafı armağanı Danimarkalı Mads Nissen’e

Published

on

By

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafı ödüllerinden biri olan World Press Photo ödülünün (Dünya Basın Fotoğrafı) kazanan Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen oldu.

“Umudun sembolü”

En önemli branşta ödüllendirilen bu fotoğrafta plastik koruyucuyla yaşlı bir kadına sarılan hemşirenin karesi, bu zor pandemi sürecinde, jüri üyeleri tarafından “umudun” sembolü olarak değerlendirildi.

Fotoğrafın güzelliğinin yanı sıra, arkasındaki hikaye jüri üyelerini duygulandırdı.

Fotoğraftaki 85 yaşındaki kadın Sao Paulo’daki bir huzurevinde 5 ay boyunca kimse ile temas kuramadı, daha sonra bir plastik paravan sayesinde ilk kez ona yardımcı olan hemşireye sarılabildi.

Jüri üyesi Kevin WY Lee fotoğrafla ilgili yaptığı yorumda, “Covid-19 salgının bu ikonik görüntüsü, her yerde hayatımızın en olağanüstü anını gösteriyor. Kırılganlığı, ayrılığı, hem de hayatta kalmayı gösteren bu fotoğraf aynı zamanda umundun sembolü oldu” ifadelerini kullandı.

Danimarka gazetesi Politiken’de fotoğrafçı olan ödülün sahibi Mads Nissen, “Benim için bu fotoğraf, en zor zamanlardaki umut ve aşk hikayesini temsil” ediyor dedi.

Nissen bu yıl “Genel bilgiler, sadece görsel” kategorisinde de birincilik ödülünü de kazandı. Deneyimli fotoğrafçı, 2015’te World Press Photo Ödülü’nü kazanmıştı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber