Connect with us

İsveç

İsveç’te yalnızlığın sembolü olan adamın hikâyesi: Evinde öldüğü 4 sene boyunca fark edilmedi

Published

on

Branislav Tesanovic

İsveç’te yalnızlığın sembolü hâline gelen Branislav Tesanovic vefat ettiğinde duvar takvimi 11 Mart 2016’yı gösteriyordu. Takvim yaprağının son kez koparılmasından 3 sene, 8 ay, 8 gün sonra polis kapıyı çaldı. Polis evin içinde Tesanovic’in cesediyle karşılaştı. Evindeki radyo da hâlâ açıktı.

Tam olarak hangi tarihte öldüğü bilinmemekle beraber, ölüm gününün son kopardığı takvim yaprağındaki tarih olduğu tahmin ediliyor.

Eceliyle öldüğü tahmin ediliyor

Polis Tesanoviç’in eceliyle öldüğünü tahmin ediyor. Stockholm polisi, evin içindeki pozisyonuyla ilgili “oturduğu yerden ayağa kalktığını sonra aniden yere yığılıp orada öylece kaldığını” tahmin ediyor.

Tesanoviç, faturalarını otomatik ödeme ile ödüyordu. Evine herhangi bir borç veya haciz gelmedi. Bu yüzden herhangi bir sebeple kapısını çalan olmadı ve ortalıkta görünmediği veya ölüp ölmediği fark edilmedi.

Yaklaşık 4 sene sonra komşular ve ev sahibinin dikkatini çekti Tesanoviç’in ortalıkta görünmemesi. Polise haber verildi ve belki de 4 sene sonra ilk defa polis kapısını çalmış oldu.

Tesanoviç 40 yıldan fazladır aynı dairede yaşıyordu. Tesanoviç’in bu durumu İsveç medyasında da geniş yer buldu. Medyada Tesanoviç, “Stockholm’ün en yalnız insanı” şeklinde anılmaya başlandı.

İzole bir hayat yaşadığı tahmin ediliyor

Diğer taraftan Tesanoviç’in sosyal hayattan izole bir hayat yaşadığı tahmin ediliyor. Çünkü bir sosyal çevresi, bir arkadaşı, birlikte kahve içebildiği dostları olsaydı vefat ettiği çok daha kısa bir süre içinde fark edilebilirdi.

Branislav Tesanovic, 1966 senesinde İsveç’e iltica etmiş. 1970’lerin ilk yıllarında Stockholm’e taşınmış. Metal işçiliği, torna tezgahtarlığı gibi işlerde çalıştıktan sonra emekli olmuş. Kayıtlara göre İsveç’te yaşayan herhangi bir akrabası yoktu. Ocak 2020’de cenazesi gömüldü. Arşiv taramalarında Tesanovic’in doğum belgesine ulaşıldı. İsveç’te yaşamayan bir kız kardeşi olduğu keşfedildi.

Tesanovic tek değil

Maalesef Branislav Tesanovic vakası tek değil. İsveç’te birçok yaşlı yalnız yaşıyor. Ve Tesanovic gibi vefat ettikten çok sonra haberdar olunacak şekilde yalnız yaşayan yaşlı sayısı az değil. İsveç İstatistik Kurumu’na göre pandemi öncesinde yaklaşık 300 bin yaşlı insan yalnız yaşıyor. Ve bunların çoğu sosyal hayattan izole yaşıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber