Connect with us

İsveç

İsveç’te tecavüz oranları yüksek mi?

Published

on

Avrupa genelinde kıyaslandığında İsveç’te insanlık suçun olan “tecavüz” oranları yüksek görünüyor. İsveç Suçları Önleme Konseyi (BRA), bunun doğru olup olmadığını araştıran bir rapor yayınladı. Bu insanlık suçunun İsveç’te yüksek çıkmasının sebeplerinden biri de, istatistikler alınırken farklı bir yöntemin izlenmesi oldu.

Diğer ülkelerde bir suçun “tecavüz” sayılabilmesi ve istatistiklere girmesi için mahkeme kararı gerekirken, İsveç’te bu konuyla ilgili her şikâyet istatistiklere giriyor.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat verilerine göre 2013 ile 2017 yılları arasında Avrupa’da en çok tecavüz vakasının görüldüğü ülkeler arasında İsveç ve İngiltere bulunuyor.

Bu veriler İsveç’te yaşayan kadınların Avrupa’nın diğer ülkelerine oranla kendilerini daha güvensiz hissetmesine neden olabiliyor. BRA’ya göre, ülkelerin paylaştığı veriler aslında karşılaştırma yapmak için uygun değil.

‘Oranları etkileyen 3 faktör var’

Raporda İsveç’teki yüksek tecavüz oranlarının üç sebebi olabileceği belirtiliyor.

Bunlardan birincisi “tecavüz” suçunun tanımı. İsveç’te iki tarafın da razı olmadığı tüm cinsel ilişkiler ve cinsel şiddet olayları tecavüz kategorisinde sınıflandırılıyor.

Enis Günaydın’ın Euronews’te yer alan haberine göre, BRA’ya göre 2016 yılındaki tüm tecavüz vakalarının yüzde 40’ı şiddet içermiyor. Örneğin İspanya’da 2020 yılına kadar şiddet içermeyen eylemler tecavüz olarak değerlendirilmiyordu.

İsveç ayrıca, tekrar eden cinsel tecavüz olaylarının her birini ayrı birer vaka olarak istatistiklere yansıtıyor. Örneğin Malmö kentinde 2019 yılında kaydedilen tecavüz vakalarının 140’ı aynı iki kişi arasındaki tek bir dosyada geçiyor.

Üçüncü bir etken de İsveç’te polise şikayet edilen tüm tecavüz vakalarının istatistiklere yansıtılması. Başka ülkelerde şikayetlerin istatistiklere yansıması için soruşturmanın tamamlanması ve bu yönde bir sonuca ulaşılması gerekebiliyor.

Almanya’ya göre hesaplanırsa dörtte birine düşüyor

Araştırmacılar bu faktörlerin etkisini göstermek için Almanya’daki kanunlara göre tanımlandığı durumda İsveç’teki tecavüz vakalarının yüz bin kişi başına 64’ten 15’e düştüğünü gösterdi.

Bu sayı, Almanya’daki yüz bin kişi başına ortalama 10 tecavüz vakasının üstünde olsa da Avrupa ortalamasına yakın bulunuyor.

Çalışmayı yürütenler ayrıca kadınların da yaşadıkları tecavüz olaylarını bildirme konusunda ülkeden ülkeye değişiklik olabileceğine “adalete güven” etkisinin bu sayıları değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

BRA, hazırladığı rapor sayesinde farklı ülkelerdeki istatistiklerin karşılaştırılırken değişik faktörlere dikkat edilmesi gerektiğine değiniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber