Connect with us

İsveç

İsveç’te kuzey ışıklarının izlenebileceği yerler ve zamanlar

Published

on

Foto: Martin Str, Pixabay

Özel haber – Kuzey ışıklarını birçok insan merak eder, görmek ister. Her sene binlerce insan kuzey ışıklarını görmek için İsveç, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Grönland gibi ülkelere seyahat ediyor. Fakat kuzey ışıklarını az sayıda insan görebiliyor.

Kuzey ışıkları teknik olarak, 60 ile 72 paralelleri arasında görülebilir. Fakat hava şartları, konaklama gibi bazı problemler kuzey ışıklarını görmeyi zorlaştırıyor.

İsveç’te Umeå’dan itibaren kuzey ışıklarının teknik olarak görülmesi mümkün ancak, Umeå ve civarı “en iyi şekilde” görülebilecek yerler değil. Daha kuzeye gitmek gerekiyor.

İsveç’te en iyi nerelerde görülür?

İsveç’te kuzey ışıklarının en iyi görülebileceği yerler İsveç’in en kuzeyi. Abisko, Björkliden, Jukkasjärvi, Kiruna, Luleå, Tornedalen gibi en kuzeydeki yerleşim yerleri, İsveç’te izlemek için en iyi yerler. Ayrıca kuzey ışıklarını izlemek için özel bir alana ihtiyaç yok. Yüksek binaların ve görüntüyü engelleyecek herhangi bir nesnenin olmadığı her yerden izlenebilir.

Hangi saatlerde ve tarihlerde görülür?

Kuzey ışıkları İsveç’te eylül ayının ortalarından, mart ayının sonlarına kadar izlenebilir. Ayrıca gün batımından sonra, bütün karanlık boyunca görülebilir. Mesela Kiruna’da kış aylarında gündüzler birkaç saate kadar kısalıyor. 24 saatin yaklaşık 20 saatinde karanlık oluyor. Bu da kuzey ışıklarını görme ihtimalini artırıyor.

Hava şartları

Kuzey ışıklarını net görebilmek için hava şartları da önemli. Havanın bulutsuz ve açık olması gerekiyor. Kuzeyde herhangi bir şehre gitmeden önce hava tahminlerine bakılabilir. Elbette hava tahminleri her zaman tutmayabiliyor, fakat kuzeyde kalma süresi biraz uzun tutulabilirse, kuzey ışıklarını görme ihtimali de artar.

Konaklama

Kuzey ışıklarının görülebildiği yerleşim yerlerinde çeşitli oteller var. Jukkasjärvi’de bir “buz otel” de mevcut. Ayrıca internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak evini kiraya vermek isteyen insanlara ulaşıp ev de kiralanabilir.

Nasıl gidilir?

İsveç’in kuzey şehirlerine tren veya uçakla gidilebilir. Ayrıca araç kiralamak da bir alternatif.

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber