Connect with us

İsveç

İsveç’te ‘Arap Partisi’ adıyla yeni bir parti kuruldu

Published

on

İsveç’te Arap kökenli insanların sayısı sürekli artıyor. Arap kökenli İsveçlilerin kurduğu partinin ismi, “Arabiska Partiet” (Arap Partisi) oldu. Kendilerini “belli başlı kapitalist unsurları barındıran sosyalist eğilim” içinde tanımlayan parti, kadın hakları için de mücadele verecekleri vaadinde bulunuyor.

Arap nüfusu ve onların haklarını temsil etmeyi hedefleyen Arabiska Partiet, entegrasyon mesajı veriyor ve niyetlerinin İsveç’i “Araplaştırmak” olmadığını ifade ediyor.

Partinin internet sitesinde, entegrasyonu kolaylaştırma ve birlik olmayı teşvik etme amacını taşıdıklarını belirten siyasi hareket, “partinin adının yalnızca Arap değerlerini savunacakları ya da İsveç’i Araplaştıracakları gibi bir kafa karışıklığına yol açmaması gerektiği” ifadeleri yer alıyor.

Parti, bugün birçok kişinin tecrübe ettiği dışlanma, gelecek kaygısı, bölünme ve topluluk bilinci eksikliği gibi meseleleri ele alma sorumluluğu üstlendiklerini belirtiyor.

Kendilerini “belli başlı kapitalist unsurları barındıran sosyalist eğilim” içinde tanımlayan parti, dini açıdan da bağımsız olduklarının altını çiziyor. Haberde bu noktanın, partinin temsilinde dini simgelerin ya da kıyafetlerin kullanılmasına izin verilmeyeceği anlamına geldiği ifade ediliyor.

Parti internet sitesine göre üyelerde anne ya da babadan en az birinin kökeninin Arap olması şartı aranırken, İsveç’te lise ya da üniversite eğitimi alma ve son 5 yılda poliste hiçbir kaydının olmaması da koşullar arasında bulunuyor.

Haberde ayrıca, son yıllarda artan göç ve yeni gelenler arasındaki yüksek doğum oranları sonucu İsveç halkı arasında yabancı kökenlilerin sayısının yükselişe geçtiği, hatta bu kesimin nüfusun 4’te birine karşılık geldiği ifade ediliyor.

Diğer taraftan İsveç’te 2010’ların başlarında Arapça konuşan kişi sayısının 155 bini bulduğu belirtilirken, son zamanlarda Ortadoğu’dan 163 bin sığınmacının kabulü ve 2015’te Kuzey Afrika’dan göç akışı sırasında bu rakamların çok daha arttığı belirtiliyor. Arapçanın İsveç’te en çok konuşulan dil olarak Finceyi geride bıraktığı tahmin ediliyor.

Partinin deklarasyonunu okumak için tıklayın.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Linde: Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz ve kınıyoruz

Published

on

By

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsrail’in Filistin Kudüs’teki şiddet olaylarından İsveç hükûmetinin endişe duyduğunu ifade etti.

Bakan Ann Linde, sosyal medya hesabından, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ve Kudüs’te Filistinlilere şiddet kullanmasına dair açıklama yaptı.

Linde, “Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıkça aktarılan endişeleri paylaşıyorum,” dedi.

Linde, Filistinlilere yönelik şiddet eylemleriyle ilgili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın paylaştığı tweeti paylaştı. Tweet’in içeriği şöyle:

“ABD, Harem-i Şerif ve Şeyh Cerrah bölgesi dahil Kudüs’te tarafların karşı karşıya geldiği ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan dolayı oldukça endişelidir. Şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz, fakat özellikle ramazanın son günlerine girilirken bu şekilde kan dökülmesi rahatsız edicidir. Buna, cuma günü İsrail askerlerine yapılan saldırı ve buna mukabil Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik saldırılar dahildir ve bunları kesin bir şekilde kınıyoruz.”

Continue Reading

İsveç

İsveç’te pandeminin ilk günlerinden bugüne vaka sayısı bir milyonu geçti

Published

on

By

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bugüne İsveç’te vaka sayısı 1 milyonu da geride bıraktı. Bugün itibariyle (7 Mayıs 2021) toplam can kaybı da 14 bin 158 oldu.

7 binden fazla insan hastanede koronavirüs tedavisi görüyor. 827 bin kişi de hastalığı atlattı.

İsveç’te toplamda 2 milyon 769 bin kişi de aşılandı. Bu sayının yaklaşık 800 bini ikinci dozu aşıya da olmuş durumda.

İsveç genelinde bazı bölge ve şehirlerde durum şöyle:

Continue Reading

Eğitim

Umeå Üniversitesi: Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar

Published

on

By

Foto: dschap, Pixabay

Umeå Üniversitesi’den Prof. Maria Forsner, İsveç’te koronavirüsle mücadelede okulların kapatılmayıp açık kalmasının çocukların psikolojilerinin bozulmamasını sağladığını açıkladı.

Prof. Maria Forsner, “Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar,” dedi.

Umeå Üniversitesi’nden dört araştırmacı, okul çağındaki çocuklarla yaptıkları anketlerde, çocukların sorulara “olumlu” cevaplar verdiğini ortaya koydu.

Buna karşılık, sıkı karantina tedbirleri kapsamında okulları kapatan ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, okula gidemeyen çocukların kendilerini kötü hissettikleri sonucu çıktı.

Maria Forsner, İsveçli çocuklarda yapılan anketlerde, çocukların yüzde 5.4’ünün kendini iyi hissetmediğini; sıkı tedbirler uygulayıp okulları kapatan Brezilya’da ise kendini iyi hissetmediğini söyleyen çocukların oranın yüzde 22 olduğunu ifade etti.

Araştırmaya 6 ila 19 yaş arasındaki 1400 çocuk katıldı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber