Connect with us

Hayat

İsveçli Hristiyan Konseyi üyeleri Kur’an’a karşı saygısızlık yapılmasını kınadı: Barbarca

Published

on

Özel haber – İsveç Hristiyan Konseyi içindeki kilise liderleri, Danimarkalı aşırı milliyetçilerin Kur’an’a karşı saygısızlığını kınadı. Provokasyona dikkat çekilen bildiride, “İsveç’te yaşayan Müslümanlara kuvvetli sempatimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” denildi.

Ortak bir bildiriye imza atan Hristiyan liderler, “Kitap yakmak barbarca bir fiildir. Bilhassa çok sayıda insanın için kutsal olan bir kitabı yakmak. İnsanların inançlarına kasıtlı şekilde saygısızlık yapılmasını şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kur’an’a karşı saygısızlığı kınayan ortak bildiri şöyle:

“Kitap yakmak barbarca bir fiildir. Bilhassa çok sayıda insanın için kutsal olan bir kitabı yakmak.

İnsanların inançlarına kasıtlı şekilde saygısızlık yapılmasını şiddetle kınıyoruz. Bu tür eylemler insan hakları ve insanların inançları için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

İsveç’te yaşayan herkesin haysiyeti ve hakları için entegrasyon ve fikir birliği çalışmalarına destek verilmesi gerekirken, bu tür eylemler kutuplaşmaya sebep oluyor.

İsveç’te yaşayan Müslümanlara kuvvetli sempatimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

İşte bildiriye imza atan İsveç Hıristiyan Konseyi içindeki kilise liderleri:

Clive Adams,
Daniel Alm,
Anders Arborelius,
Dioscoros Benjamin Atas,
Antje Jackelén,
Peter Jansson,
Kjell Larsson,
Joakim Lundqvist,
Linalie Newman,
Kerstin Oderhem,
Bobby Sjölander,
Lasse Svensson,
Karin Wiborn.

View this post on Instagram

13 svenska kyrkoledare i ett gemensamt uttalande där man fördömer de Koranbränningar som skett i Sverige de senaste veckorna: ”Att bränna böcker är barbariskt. Det gäller inte minst böcker som för många är heliga. Vi vill utrycka vårt starka fördömande av medvetna kränkningar av människors tro. Sådana handlingar innebär ett allvarligt hot mot människors rätt till tro och religionsutövning. Aktioner som dessa ökar polariseringen mellan människor, vilket motverkar arbetet för integration och samförstånd i en tid när vårt land behöver samlas kring allas värdighet och rättigheter. Vi uttrycker vår starka medkänsla med muslimskt troende i vårt land.” Kyrkoledare inom Sveriges kristna råd: Clive Adams, kommendör, Frälsningsarmén, Daniel Alm, föreståndare, Pingst – Fria församlingar i samverkan, Anders Arborelius, biskop, Stockholms katolska stift, Dioscoros Benjamin Atas, ärkebiskop, Syrisk-ortodoxa kyrkan, Antje Jackelén, ärkebiskop, Svenska kyrkan, Peter Jansson, Vännernas samfund – kväkarna, Kjell Larsson, missionsföreståndare, Svenska Alliansmissionen, Joakim Lundqvist, pastor, Livets ord, Linalie Newman, missionsdirektor, Evangeliska Frikyrkan, Kerstin Oderhem, missionsföreståndare, EFS, Bobby Sjölander, missionsföreståndare, Adventistsamfundet, Lasse Svensson, kyrkoledare, Equmeniakyrkan, Karin Wiborn, generalsekreterare, Sveriges kristna råd. #religionsfrihet

A post shared by Sveriges kristna råd (@sveriges_kristna_rad) on

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

Çevre

AB’de ‘tek kullanımlık plastik yasağı’ başladı

Published

on

By

Alexandru Dobre, The Associated Press

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tek kullanımlık plastik tabak, bardak gibi ürünleri yasaklayan kanun 3 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) 2019’da aldığı kararla söz konusu plastik ürünlerin kullanımını kıta sınırları içerisinde yasaklama kararı almıştı. AP’nin bu adımı 30 Kasım 2015 tarihinde imzalanan Paris Anlaşması’ndan 4 sene sonra gelmişti.

AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, plastikten yapılan ve kullanıp atılan tabak, çatal, bıçak, bardak, kulak çubuğu ve pipet gibi ürünler bugünden itibaren AB pazarına giremeyecek. Ayrıca polistirenden (beyaz plastik köpük) yapılmış yiyecek ve içecek kutuları da bu kapsamda bulunacak.

Kadın pedleri ve plastik içerikli sigara filtreleri gibi alternatifi bulunmayan ürünler ise ilk aşamada yasaktan muaf tutulacak. Ancak bu ürünlerin üzerinde tüketicileri uyaran bazı yazılar yer alacak.

AB düzenlemesinde yasaklanan ürünlerin park, sokak ve kamuya açık alanlardaki çöplerin yüzde 20’sini oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Çöplerin toplanmasının AB’deki belediyelere yılda 700 milyon euroya mal olduğu belirtiliyor.

5 adımda plastik yasağı nasıl uygulanacak?

1- Yeni tek kullanımlık plastik yasağı nasıl uygulanacak?

AB’ye üye ülkeler Tek Kullanımlık Plastikler Mevzuatı’na ilişkin kendi ulusal yasalarını yürürlüğe sokacak. Birçok ülke bu konuda adım attı. Bazı üye devletler yasaklı plastik ürünler listelerine ek maddeler dahi ekledi.

Bu konuda ilk düzenlemeyi Yunanistan yapmıştı. Ülkede şubat ayından bu yana tüm kamu kurumlarında tek kullanımlık plastik ürünler yasaklandı. Belçika ve İtalya’da ise plastik ürünler kullanan firmalara karşı ek vergiler getirildi. Almanya’da ise geçtiğimiz kasım ayında konuyla ilgili bazı ek düzenlemeler yapıldı.

2- Plastik şişeler hala serbest

AB’deki yasak kapsamına özelikle su ve meşrubat firmalarının kullandığı tek kullanımlık plastik şişeler dahil edilmedi.

Avrupa’da üretilen plastik şişelerin yüzde 65’i geri dönüştürülse de, bu ürünlerin çevreye zararı devasa boyutlarda. AP Komisyonu 2029 itibariyle kıtadaki plastik şişelerin geri dönüşüm oranını yüzde 90’a çekmeyi öngörüyor. Her gün dünya genelinde 1.3 milyar plastik şişeli ürün satılıyor ve bu şişelerin büyük bir kısmı okyanuslara karışlıyor.

3- Plastiğe alternatif

Yasa kapsamında kimyasal olarak modifiye edilmeyen doğal polimer maddeler yer almıyor.

Bu sebeple doğada kaybolabilen ve geri dönüşümü oldukça kolay olan selüloz ve vizkoz temelli ürünler plastik şişe ve ambalajların yerini alabilir.

Bunun yanında biyo-bozunur (toprakta çözülebilir- biodegradable) maddeler olan pamuk ve bambu gibi bitkilerin paketleme endüstrisinde “en alternatif ürünler” olabileceği belirtiliyor. Özellikle bambu ağacının hızlı ve ucuz bir şekilde üretilmesi avantaj olarak görülüyor.

Ancak Belçika ve Fransa gibi ülkeler, bu tarz doğal malzemeyle yapılan paketlerin üzerlerine “doğada çözülebilir” etiketini koymanın, çöp sayısını artıracağı endişesi sebebiyle yasaklamayı düşünüyor.

4- Sigara izmaritleri de listede, yasak 2027’de başlayacak

AB’nin kabul ettiği Tek Kullanımlık Plastikler Mevzuatı’nın 8’inci maddesinde plastik içeren sigara izmaritleriyle ilgili özel bir açıklama bulunuyor. Mevzuata göre bu tarz izmaritler yasak kapsamında değil ancak bu tarz ürünleri üreten firmalar çevreyi koruma adına daha fazla çöp vergisi ödeyecek.

Aktivistler mevzuatın sigara izmaritlerini de kapsaması gerektiğini belirtiyor ancak yasalar değişmediği sürece bu kanun 2027’ye kadar aynı kalacak.

Eylül 2020’de çevre aktivistleri bir kampanya başlatmış ve Hollanda’da bir ay içerisinde 142 bin sigara izmariti toplanmıştı.

5- Pandemi dönemi üretilen plastik hijyen ürünleri de listeden muaf

Covid-19 salgını sonrası Avrupa’da ve dünya genelinde kullanımı artan plastik maske ve eldivenler AB’nin Tek Kullanımlık Plastikler Mevzuatı’nda yer almıyor.

Ancak yetkililer bu tarz ürünlerin yeteri kadar geri dönüştürülemediğini ve büyük bir kısmının doğaya karıştığı konusunda uyarıyor. Koronavirüs pandemisinin ilk 6 ayında AB sınırları içerisinde ortalamaya nazaran 170 bin ton fazla plastik tıbbi atık oluştu.

Kara ve deniz ekosistemine etkisi sebebiyle bu konuyla ilgili gelecek yıllarda yeni bir mevzuat hazırlanması düşünülüyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı: Türkiye ne yazık ki İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyor

Published

on

By

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye hükûmetinin kadına şiddeti engellemek için yasal güvence sağlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Ann Linde, “Ne yazık ki Türkiye, kadına yönelik şiddeti, önleme, koruma ve kovuşturma amacıyla yasal olarak bağlayıcı araçlarla ele alan İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyor. İsveç, sözleşmenin uygulanması için çalışmaya devam edecektir.”

İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olan Türkiye, 1 Temmuz (dün) itibarıyla sözleşmeden çekildi.

İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber