Connect with us

İsveç

İsveçli 17 gazeteci ve yayıncı: Gazeteci Ahmet Altan’ı tahliye edin

Published

on

İsveçli 17 gazeteci ve yayınca Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın tahliye edilmesi için çağrıda bulundu. Bildiri İsveç’in önde gelen 3 gazetesinde yayınlandı.

İsveç Devlet Radyosu da, Ahmet Altan’ın “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” kitabını ayın kitabı seçti. İsveç Devlet Radyosu Ahmet Altan’ın kitabını radyoda seslendirecek.

“2016’daki askeri darbe girişiminden hemen sonra R. Tayyip Erdoğan tüm yasama, yürütme ve yargı gücünü elinde topladı. Bu durumun sonuçları Türkiye için ağır oldu.” diye başlayan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde’

Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü neredeyse yok edildi. Türkiye, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi oldu. Ayrıca Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün en son basın özgürlüğü endeksinde 154. sırada yer alıyor.

Aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu Kürt siyasi hareketi mensupları 2016’nın güz aylarından beri siyasi fikirleri sebebiyle hapiste.

Sebepsiz yere toplu işten çıkarmalar ve muhaliflerin tutuklanmaları Türkiye’de günlük hayatın bir parçası oldu. Bir sosyal medya paylaşımı sebebiyle insanlar birkaç sene hapis yatabiliyor, işkenceye maruz kalabiliyor.

‘Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok’

Erdoğan’ın muhaliflere keyfi zulmünün bedelini en ağır şekilde ödeyenlerden biri de 70 yaşındaki gazeteci-yazar Ahmet Altan. Altan, meşhur Silivri cezaevinde 4 metrekarelik bir hücrede tutuluyor. Darbe girişiminin ardından tutuklanan Altan, darbe girişimine katıldığı iddiasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme öncesi 3 sene tutuklu kaldı. Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok ve Altan, bütün suçlamaları reddediyor.

Altan, Türkiye’nin en etkili, saygı duyulan ve okunan yazarlarından biri. Kitapları 23 ülkede yayınlandı. “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” adlı kitabı nisan ayında İsveççe yayınlanacak.

Şüphesiz Erdoğan rejimi milyonlarca hayranı olan ve fikirlerini özgürce ifade eden Altan’ı susturmak istiyor. Altan’ın avukatı ocak ayında koronavirüs salgınının, Altan’ın tutuklu bulunduğu hapishanedeye de yayıldığını açıkladı. Altan’ın hayatından endişe duyuyoruz.

‘Kelimeleri asla hapsedemezsiniz’

Bu yüzden Ahmet Altan’ın esaretten tahliye edilmesini istiyoruz. Erdoğan’ın emriyle hapsedildiği için Erdoğan’a net bir mesaj göndermek istiyoruz: Muhalifleri saçma gerekçelerle hapsedebilirsiniz ama sözleri ve kelimeleri asla hapsedemezsiniz.

Altan’ı derhal tahliye edin!

İşte imza veren gazeteci ve yayıncıların listesi:

Kristina Ahlinder (İsveç Yayıncılar Derneği CEO’su)
Robert Aschberg (İsveç Yayıncılar Kulübü Başkanı)
Kurdo Baksi (Yazar)
Jesper Bengtsson (İsveç PEN Başkanı)
Anders Q Björkman (Svenska Dagbladet)
Helena Giertta (Tidningen Journalisten)
Erik Halkjaer (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı)
Ulrika Hyllert (İsveç Gazeteciler Derneği Başkanı)
Lisa Irenius (Svenska Dagbladet)
Ola Larsmo (PEN International’ın yazarı ve yönetim kurulu üyesi)
Karin Olsson (Kültür Direktörü ve Sorumlu Yayıncı Expressen)
Martin Kaunitz (Ahmet Altan’ın İsveç’teki yayıncısı)
Jesper Monthán (İsveç Yayıncılar Birliği Başkanı)
Nalin Pekgul (Eski Milletvekili)
Grethe Rottböll (İsveç Yazarlar Derneği başkanı)
Karin Pettersson (Kültür Yönetmeni Aftonbladet)
Björn Wiman (Kültür Direktörü Dagens Nyheter)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

Türkiye ile İsveç arasında ‘JETCO Protokolü’ imzalandı

Published

on

By

Türkiye-İsveç Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) Birinci Dönem Toplantısı’nda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı konuları başta olmak üzere AB ile olan ilişkiler ele alındı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve İsveç Dış Ticaret ve Nordik İlişkiler Bakanı Anna Hallberg arasında Türkiye-İsveç Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) Birinci Dönem Toplantısı’na ilişkin protokol imzalandı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı konuları başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkiler ele alındı.

Toplantıda yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınının etkileri, karşılıklı yatırımlar ve müteahhitlik hizmetleri, üçüncü ülkelerde işbirliği ve ortak projeler konuları da görüşüldü.

Ülkeler arasında sanayi ve teknoloji alanındaki işbirlikleri, yenilenebilir enerji, kadın girişimciliği gibi pek çok farklı alana ilişkin başlıklarda toplantıda değerlendirilen konular arasında yer aldı.

Öte yandan, JETCO mekanizması eş başkanları Muş ile Hallberg, toplantı kapsamında Türkiye ve İsveç’in özel sektör temsilcileriyle bir araya gelerek ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi adına fikir alışverişinde bulundular.

İsveç ile ticaret hacmini, dengeli bir biçimde artırarak 5 milyar dolar seviyesine çıkartma hedefi doğrultusunda, ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından iki ülkenin hem resmi hem de özel sektörü arasında diyaloğun geliştirilmesine imkan tanıyan görüşmelerin somut çıktısı olarak Bakan Muş ve Hallberg tarafından JETCO Birinci Dönem Toplantısı’na ilişkin protokol imzalandı.

İsveç ile ticaret hacmi 3.1 milyar dolara yükseldi

Geçen yıl salgın koşullarına rağmen, İsveç ile ticaret hacmi, 2019 yılına göre artış göstererek 3.1 milyar dolar oldu.

İsveç’te bugüne kadar 4 müteahhitlik projesi üstlenilirken, bu projelerin bedeli 171 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’nin, 2002-2021 döneminde İsveç’teki yatırımları 156 milyon dolar değerine ulaşırken, bu dönemde İsveç’ten Türkiye’ye toplam 385 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım geldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

İsveç, fakir ülkeler için 1 milyon korona aşısı bağışlıyor

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

İsveç, bir milyon doz korona aşısı bağışladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bir basın toplantısında duyurdu.

İsveç’in gelir seviyesi ne olursa olsun tüm ülkelere Covid-19 aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel girişim olan COVAX’a 1 milyon doz bağışladığını bildiren Ghebreyesus, “Bu sabah İsveç Kalkınma Koordinasyon Bakanı Per Olsson Fridh ile görüştüm ve bana İsveç’in COVAX’a 1 milyon doz AstraZeneca aşısı bağışlayacağını bildirdi” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

İsveç

Ormanda oryantiring oynarken 3 bin senelik hazine buldu

Published

on

By

İsveç’in Alingsås şehri yakınlarında oryantiring yapan Thomas Karlsson isminde bir sporcu 3 bin senelik hazine buldu.

Yaklaşık 3 bin yıl önce bir taşın altına saklandığı tahmin edilen hazinede çoğu değerli mücevherler olmak üzere 50 parça bulundu.

Definenin içerisinde kolyeler, bilezikler ve giysi iğneleri gibi yaklaşık 50 parça var.

Define, oryantiring (harita yardımı ile koşarak hedef bulma oyunu) kulübü mensubu bir kişi olan haritacı Thomas Karlsson tarafından bulundu.

Karlsson, defineyi ilk gördüğünde bir lamba olabileceğini düşündüğünü ancak daha yakından baktığında cisimleri eski bir mücevher olarak gördüğünü söyledi.

Define

İsveçli arkeologlar ise bir ormanda böyle bir define bulmanın çok nadir olduğunu söylüyor. Antik kabileler genellikle bu türden eşyalarını sulak alanlarda bırakıyordu.

Arkeologlar defineyi kasıtlı olarak tanrılara adak olarak veya ölümden sonra hayata yatırım yapmak için bırakılan bir buluntu olarak tanımlıyor.

Göteborg Üniversitesi’nden arkeoloji profeösörü Johan Ling, hazinenin “son derece iyi korunmuş” olduğunu söyledi.

Goteborgs-Posten gazetesinin aktardığına göre, “Bulunanların çoğu yüksek statüdeki bir kadına veya kadınlarla ilişkilendirilebilir” diye yazdı.

İsveç yasalarına göre bu tür definelerin bulunması durumunda, yetkililere haber vermek gerekiyor. İsveç Ulusal Miras Kurulu ise uygun görülmesi halinde defineleri bulan kişiye ödül verebiliyor.

Karlsson ise kendisine verilecek bir ödülün “güzel bir bonus olacağını, ancak kendisi için çok önemli olmadığını söyledi ve ekledi:

“Tarihi keşfetmenin bir parçası olmak eğlenceli. O dönem hakkında çok az bilgimiz var. Çünkü yazılı kaynak yok.”

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber