Connect with us

İsveç

İsveçli 17 gazeteci ve yayıncı: Gazeteci Ahmet Altan’ı tahliye edin

Published

on

İsveçli 17 gazeteci ve yayınca Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın tahliye edilmesi için çağrıda bulundu. Bildiri İsveç’in önde gelen 3 gazetesinde yayınlandı.

İsveç Devlet Radyosu da, Ahmet Altan’ın “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” kitabını ayın kitabı seçti. İsveç Devlet Radyosu Ahmet Altan’ın kitabını radyoda seslendirecek.

“2016’daki askeri darbe girişiminden hemen sonra R. Tayyip Erdoğan tüm yasama, yürütme ve yargı gücünü elinde topladı. Bu durumun sonuçları Türkiye için ağır oldu.” diye başlayan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde’

Medyanın yüzde 95’inden fazlası Erdoğan’ın kontrolünde. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü neredeyse yok edildi. Türkiye, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi oldu. Ayrıca Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün en son basın özgürlüğü endeksinde 154. sırada yer alıyor.

Aralarında Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu Kürt siyasi hareketi mensupları 2016’nın güz aylarından beri siyasi fikirleri sebebiyle hapiste.

Sebepsiz yere toplu işten çıkarmalar ve muhaliflerin tutuklanmaları Türkiye’de günlük hayatın bir parçası oldu. Bir sosyal medya paylaşımı sebebiyle insanlar birkaç sene hapis yatabiliyor, işkenceye maruz kalabiliyor.

‘Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok’

Erdoğan’ın muhaliflere keyfi zulmünün bedelini en ağır şekilde ödeyenlerden biri de 70 yaşındaki gazeteci-yazar Ahmet Altan. Altan, meşhur Silivri cezaevinde 4 metrekarelik bir hücrede tutuluyor. Darbe girişiminin ardından tutuklanan Altan, darbe girişimine katıldığı iddiasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme öncesi 3 sene tutuklu kaldı. Ahmet Altan’ın darbeye katıldığına dair bir kanıt yok ve Altan, bütün suçlamaları reddediyor.

Altan, Türkiye’nin en etkili, saygı duyulan ve okunan yazarlarından biri. Kitapları 23 ülkede yayınlandı. “Dünyayı Bir Daha Asla Görmeyeceğim; Tutuklu Bir Yazarın Anıları” adlı kitabı nisan ayında İsveççe yayınlanacak.

Şüphesiz Erdoğan rejimi milyonlarca hayranı olan ve fikirlerini özgürce ifade eden Altan’ı susturmak istiyor. Altan’ın avukatı ocak ayında koronavirüs salgınının, Altan’ın tutuklu bulunduğu hapishanedeye de yayıldığını açıkladı. Altan’ın hayatından endişe duyuyoruz.

‘Kelimeleri asla hapsedemezsiniz’

Bu yüzden Ahmet Altan’ın esaretten tahliye edilmesini istiyoruz. Erdoğan’ın emriyle hapsedildiği için Erdoğan’a net bir mesaj göndermek istiyoruz: Muhalifleri saçma gerekçelerle hapsedebilirsiniz ama sözleri ve kelimeleri asla hapsedemezsiniz.

Altan’ı derhal tahliye edin!

İşte imza veren gazeteci ve yayıncıların listesi:

Kristina Ahlinder (İsveç Yayıncılar Derneği CEO’su)
Robert Aschberg (İsveç Yayıncılar Kulübü Başkanı)
Kurdo Baksi (Yazar)
Jesper Bengtsson (İsveç PEN Başkanı)
Anders Q Björkman (Svenska Dagbladet)
Helena Giertta (Tidningen Journalisten)
Erik Halkjaer (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Başkanı)
Ulrika Hyllert (İsveç Gazeteciler Derneği Başkanı)
Lisa Irenius (Svenska Dagbladet)
Ola Larsmo (PEN International’ın yazarı ve yönetim kurulu üyesi)
Karin Olsson (Kültür Direktörü ve Sorumlu Yayıncı Expressen)
Martin Kaunitz (Ahmet Altan’ın İsveç’teki yayıncısı)
Jesper Monthán (İsveç Yayıncılar Birliği Başkanı)
Nalin Pekgul (Eski Milletvekili)
Grethe Rottböll (İsveç Yazarlar Derneği başkanı)
Karin Pettersson (Kültür Yönetmeni Aftonbladet)
Björn Wiman (Kültür Direktörü Dagens Nyheter)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber