Connect with us

İsveç

‘İsveç’in salgın stratejisi baştan sona yanlış’

Published

on

Yeni tip koronavirüs salgını (covid-19) ile mücadelede ülkeler yoğun ve sıkı tedbirler almaya başladı. Danimarka sınırları kapatan ilk ülkelerden biri, ayrıca okullar ve iş yerleri de tatil edildi.

Fakat İsveç belki de dünyanın birkaç ülkesinde denenen bir yöntemi izledi. Bu metodun işe yarayıp yaramayacağı çok tartışıldı. Bu metodu uygulayan ülkelerden biri de İngiltere’ydi. İngiltere, salgınla mücadelede etkili olmayacağını fark etti ve vaz geçildi.

İsveç’in metoduna bir eleştiri de Norveç’ten geldi. Norveç Sağlık Müdürlüğü başkan vekili Espen Rostrup Nakstad, İsveç’in koronavirüs pandemisine yönelik uyguladığı “fren” stratejisinin “tamamen yanlış” olduğunu söyledi.

Nakstad, İsveç sağlık otoritelerinin aşırı yükleme riskiyle ülkeyi daha kısıtlayıcı önlemlere doğru ani bir geçişe zorladığını söyledi.

Nakstad, VG gazetesine verdiği mülakatta, İsveç’in er ya da geç İngiltere gibi daha kısıtlayıcı bir metoda geçmesinden endişelendiğini dile getirdi. Nakstad, “İngiltere ve İsveç gibi ‘fren’ stratejisini deneyen ülkelerin, enfeksiyonun yayılmasını kontrol etmek için hızlı bir şekilde daha kısıtlayıcı stratejilere geçmek zorunda olduklarını görüyoruz.” dedi.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı Linde: Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz ve kınıyoruz

Published

on

By

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsrail’in Filistin Kudüs’teki şiddet olaylarından İsveç hükûmetinin endişe duyduğunu ifade etti.

Bakan Ann Linde, sosyal medya hesabından, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da ve Kudüs’te Filistinlilere şiddet kullanmasına dair açıklama yaptı.

Linde, “Kudüs’teki son şiddet olaylarından endişeleniyoruz. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıkça aktarılan endişeleri paylaşıyorum,” dedi.

Linde, Filistinlilere yönelik şiddet eylemleriyle ilgili, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın paylaştığı tweeti paylaştı. Tweet’in içeriği şöyle:

“ABD, Harem-i Şerif ve Şeyh Cerrah bölgesi dahil Kudüs’te tarafların karşı karşıya geldiği ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan dolayı oldukça endişelidir. Şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz, fakat özellikle ramazanın son günlerine girilirken bu şekilde kan dökülmesi rahatsız edicidir. Buna, cuma günü İsrail askerlerine yapılan saldırı ve buna mukabil Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik saldırılar dahildir ve bunları kesin bir şekilde kınıyoruz.”

Continue Reading

İsveç

İsveç’te pandeminin ilk günlerinden bugüne vaka sayısı bir milyonu geçti

Published

on

By

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bugüne İsveç’te vaka sayısı 1 milyonu da geride bıraktı. Bugün itibariyle (7 Mayıs 2021) toplam can kaybı da 14 bin 158 oldu.

7 binden fazla insan hastanede koronavirüs tedavisi görüyor. 827 bin kişi de hastalığı atlattı.

İsveç’te toplamda 2 milyon 769 bin kişi de aşılandı. Bu sayının yaklaşık 800 bini ikinci dozu aşıya da olmuş durumda.

İsveç genelinde bazı bölge ve şehirlerde durum şöyle:

Continue Reading

Eğitim

Umeå Üniversitesi: Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar

Published

on

By

Foto: dschap, Pixabay

Umeå Üniversitesi’den Prof. Maria Forsner, İsveç’te koronavirüsle mücadelede okulların kapatılmayıp açık kalmasının çocukların psikolojilerinin bozulmamasını sağladığını açıkladı.

Prof. Maria Forsner, “Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar,” dedi.

Umeå Üniversitesi’nden dört araştırmacı, okul çağındaki çocuklarla yaptıkları anketlerde, çocukların sorulara “olumlu” cevaplar verdiğini ortaya koydu.

Buna karşılık, sıkı karantina tedbirleri kapsamında okulları kapatan ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, okula gidemeyen çocukların kendilerini kötü hissettikleri sonucu çıktı.

Maria Forsner, İsveçli çocuklarda yapılan anketlerde, çocukların yüzde 5.4’ünün kendini iyi hissetmediğini; sıkı tedbirler uygulayıp okulları kapatan Brezilya’da ise kendini iyi hissetmediğini söyleyen çocukların oranın yüzde 22 olduğunu ifade etti.

Araştırmaya 6 ila 19 yaş arasındaki 1400 çocuk katıldı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber