Connect with us

İsveç

İsveç neden maske takmayı tavsiye etmiyor?

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi “stratejisi” sebebiyle eleştirilerin odağı olan İsveç hükûmeti, koruyucu maske takılmasıyla ilgili henüz bir tavsiyede bulunmadı.

Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde koruyucu maske takılması tavsiye edilerken ve bazı yerlerde zorunlu tutulurken, İsveç bu konuda neden farklı bir tutum izliyor?

Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelere kamuda maske takılmasını tavsiye ederken, İsveç bu konuda yasak getirmeyi veya tavsiyede bulunmayı ısrarla kabul etmiyor.

‘Maske takınca virüs bulaşmayacak zannediliyor’

İsveç Halk Sağlığı Kurumu yöneticisi Johan Carlson, basına yaptığı bir açıklamada “Kamuya açık yerlerde yüz maskesi takmak, halka daha güçlü bir koruma imkanı sağlamıyor.” diyerek hükûmetinin politikasını özetledi.

Euronews’te yer alan habere göre, İsveçli sağlık yetkilileri, sosyal mesafeye dikkat etmek, elleri yıkayıp, yüze dokunmamak ve belirtiler varsa evde kalmak, salgının önlenmesi için en etkili yollar olduğunu açıkladı.

Ülkede yetkililer, maske takılınca, diğer önlemlere insanların daha az önem vereceği endişesini taşıyor.

Başbakan Stefan Löfven, “Yanlış anlaşılan bir güvenlik hissi riski var ortada. İnsanlar maske takınca virüse yakalanmayacakları gibi bir düşünce içine giriyorlar.” diyerek bu konuda yönetimin tavrına açıklık getirdi.

Maske takmak daha mı zararlı?

Halk Sağlığı Kurumu internet sitesinde, maske takılmasının, yüze dokunma ihtimalini artırdığı, maskenin vereceği kaşıntıyla insanların ellerini, gözlerine, burunlarına ve çenelerine götürmeleriyle virüs kapmalarının imkan dahilinde olduğu uyarısı yapıldı.

İsveçli epidemiyoloji uzmanı doktor Anders Tegnell ise yerel bir kanala yaptığı açıklamada, “Virüs maskeye yapışabilir, çıkarttığınızda, buradan elinize, daha sonra da başka yerlere taşınabilir.” diyerek, bu ülkedeki tıp dünyasının maskeye bakışını anlattı.

Tegnell, “Yüz maskeleri, havada kirlenme dolayısıyla dolaşan zerreciklere karşı etkili olabilir, ama havadaki virüslere karşı etkili olacakları konusunda bir garanti yok.” ifadesini kullandı.

Sağlık çalışanlarının, maske takmasının, hastaya bakteri geçmemesi için önemli olduğu görüşünü savunan İsveçli uzmanlar, bunların genelde tek kullanımlık, özel ve kaliteli maskeler olduğuna dikkati çekiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber