Connect with us

Finlandiya

İsveç-Finlandiya köprüsü yeniden gündemde

Published

on

Finlandiya’nın Vaasa şehri ile ve İsveç’in Umeå şehirleri arasındaki Kvarken Boğazı (Merenkurkku) üzerine kurulması planlanan köprü projesi yeniden gündeme geldi.

İki şehir arasındaki mesafe 70-80 kilometre. Boğazda çok sayıda ada bulunuyor. Suyu sığ olduğu için yolun bir kısmı dolgu yapımına uygun.

Yle’nin haberine göre, mühendisler köprünün, Turku ve Helsinki arasında planlanan yüksek hızlı demiryolundan daha kârlı bir yatırım olacağına inanıyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde inşaatın öncekinden daha ucuz olabileceği hesaplanıyor.

Vaasa ve Umeå arasında sekiz farklı rota üzerinde duruluyor. En kısa seçenek 58,8 kilometre. Proje maliyetinin 3 ila 5 milyar euro olduğu tahmin ediliyor. En ucuz rota Östnes’in Umeå’dan Björkö’in Mustasaari’ye gidiyor.

Köprü güzergâhı alternatifleri

‘Doğaya zarar vermeden yapılmalı’

Öte yandan, Kvarken takımadaları, UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiş durumda. Köprünün doğaya zarar vermeden inşa edilmesi gerekiyor. Bölge sakinleri buna dikkat edilmesini istiyor.

Kvarken bölgesi konseyi başkanı İsveç milletvekili Joakim Strand, boğazdaki köprünün Finlandiya endüstrisi için İsveç ve Avrupa’ya yeni bir yol açacağına inanıyor.

Strand, “Kuzey Norveç ve Rusya limanları ve hatta Çin arasındaki bir ulaşım koridorundan da bahsediyoruz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber