Connect with us

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanı: Milletvekilimizin hedef gösterilmesi kabul edilemez

Published

on

İsveç’li 4 milletvekilinin İsveç Parlamentosu’ndaki teklifi sebebiyle Türkiye medyasında hedef gösterilmesine İsveç Dışişleri Bakanı’ndan tepki geldi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Parlamenterlerimizin Türkiye’de hedef gösterilmesi kabul edilemez.” dedi. Linde’nin Türkiye medyasında yer alan ve hedef gösteren milletvekillerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada İsveç Türk Konsolosu ile görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Beşir Kavak’ın Sverige Radio’da yer alan haberine göre, İsveç Sosyal Demokratlar Partisi (Sosyal Demokrat) Milletvekili Anders Ösberg, Türkiye’de milletvekillerinin hedef gösterilmesine dair hükûmetten ,Türkiye’ye tavır alınmasını istemişti. Ösberg, Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin açkılamasının kendisi için tatmin edici olduğunu söyledi.

Östberg, yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı sorduğum soruya iyi bir cevap verdi. Türkiye’nin hedef göstermesini ciddiyetle takip edip Türk Konsolosu ile de görüşme yapmış. Dışişleri Bakanı hedef gösterilen parlamenterlere destek göstermiş ve bu konuyla ilgili olarak Türk yetkililerle dün (4 Haziran’da) görüşmüş.” dedi.

Mayıs ayının ortasında Türkiye’de hükümete yakın birçok gazeteci “İsveç’te sözde Türk milletvekillerinden hainlikte son nokta” başlık bir haber yayınlandı.

Türkiye’deki medya kuruluşlarında isimsiz bir şekilde yayınlanan haberde Türk vatandaşı olan 4 Sosyal Demokrat milletvekili “ayrılıkçı ve terör destekçisi” olarak hedef gösterildi.

İsveç’li milletvekillerinin bu şekilde hedef gösterilmesinin gerekçesi parlamentoya imzalayıp sundukları bir teklif. Yasa teklifinde milletvekilleri İsveç’in Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmesinde destek verilmesi talep ediliyor. Aynı teklif her yıl aynı gerekçelerle İsveç parlamentosuna sunulduğu biliniyor. Mayıs ayında Türkiye’de gündem olan bu teklifin İsveç parlamentosunda ise 2019’un ekim ayında meclise sunulmuştu. Haberde, Türkiye’de yayınlanan bu haberin yedi ay önce gündeme geldiği kaydedildi. Haberin yeniden gündeme getirilerek İsveç’li milletvekillerinin isimleri ve resimleri Türk medyasında yeni yer aldı.

Haberde teklife 13 parlamenterin imza attığı belirtilirken sadece Sosyal Demokrat üyesi Roza Güçlü Hedin, Sultan Kayhan, Kadir Kasırga ve Serkan Köse’nin isimlerinin haberlerde hedef gösterildiği kaydedildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hedef gösterilen 4 milletvekili ile görüştüğünü kaydetti. Sosyal Demokrat Milletvekili Serkan Köse, İsveç Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini ve hükümetin kendilerine destek vereceğine ilişkin bilgileri teyit etti.  Köse, bakanın kendilerine teklifi Sosyal Demokratların bir önerisi olarak görüldüğünün söylendiğine dikkat çekti. Haberde ayrıca, Türkiye medyasında milletvekillerinin hedef gösterilmesine dair İsveç medyasında ağır eleştiriler yer alırken Kürt camiasında da bu haberlerin kınandığı kaydedildi. Milletvekili Köse, kendilerine bu desteğin büyük bir moral kaynağı olduğuna vurgu yaptı.

‘İlk defa yaşanmıyor’

İsveç Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında, “Bunu kabul etmiyoruz. Anlıyorum ki Türkiye’de yayınlanan bu tarz haberler İsveçli milletvekillerimiz hakkında öfkeye neden oluyor. Bu hedef göstermeye karşı ciddiyetle bakıyorum. Bu tarz hedef göstermeler ilk kez yaşanmıyor ve Türkiye’ye bu hedef göstermelere karşı kaygılarımızı ilettik. Ankara’daki konsolosumuz Türkiye medyasında yer alan bu haberleri yakından takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Linde’nin açıklaması direkt olmasa da Türkiye medyasında daha önce de yer alan ve Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt ile İsveç Adalet Bakanı Peter Hultqvist’in de terör destekçisi olarak hedef gösterilmesine dikkat çektiği ifade ediliyor.

Anders Österberg, İsveç’in şeffaf olmasından dolayı Türkiye’de hedef gösterildiğine işaret ederek şunları söyledi: “Bir numune gibi İsveç Türkiye’nin Afrin’e karşı operasyon düzenlemesine karşı çıktı. Demokrasi ve insan hakları konusunda İsveç’in açık istekleri var. Sosyal Demokratlar, HDP ve CHP ön plana çıktığında Erdoğan ve AKP korkuyor ve buna karşın İsveç’i hedef gösteriyorlar.”

Ann Linde, yazılı açıklamasının sonunda İsveç’in insan hakları ve demokrasi ve hukuk devleti prensipleri ile ilgili Türkiye’yi yakından takip ettiklerini ifade etti. yle ilgili  şu ifadelere yer verdi.

‘Türkiye’deki insan hakları ihlallerini gündeme getireceğiz’

Türkiye’de muhalif siyasetçilerin tutuklanmasını veya görevinden düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Linde, HDP’nin eski Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın özgür bırakılması gerektiğine vurgu yaptı. Linde, Avrupa Birliği ve Uluslararasında Türkiye’nin insan haklarına ilişkin ihlallerini de gündeme getireceğine dikkat çekti.

Milletvekili Köse, Türkiye’de hedef gösterilmelerinin ardından bazı güvenlik tedbirlerinin alındığını ancak kendilerini bu tarz hedef göstermelerin durduramayacağını kaydetti.

Haberin kaynağı için tıklayın.

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber