Connect with us

İsveç

İsveç dijital paraya geçiş için çalışmalara başladı

Published

on

Dünyanın en az nakit para kullanılan ülkelerinden biri olan İsveç’te nakit para tamamen kaldırılacak. İsveç, ulusal para birimi kronu, dijital para birimiyle değiştirmeyi düşünüyor ve gelecekte yapılabilecek bir geçiş için düğmeye bastı.

Sputnik International’ın haberine göre İsveç Finansal Piyasalar Bakanı Per Bolund, bahsi geçen çalışmanın Kasım 2022’de tamamlanmasının tahmin edildiğini ifade etti.

Diğer yandan İsveç Merkez Bankası Bitcoin gibi dijital para birimlerini savunan teknolojiye dayanarak yürütülen bir pilot proje üzerinde araştırmalar devam ediyor.

Dijital para üzerine çalışmalar yapılma gerekçesi olarak İsveç genelindeki ödeme modellerinde gerçekleşen büyük değişiklik ve daha az kişinin nakit kullanması ifade ediliyor. İsveç hükümeti hızlı teknolojik gelişme ve dijitalleşmenin esasen olumlu olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte Bolund, nasıl tasarlandığına ve hangi teknolojinin kullanıldığına bağlı olarak dijital para biriminin tüm finansal sistem açısından önemli sonuçları olabileceğini belirtti.

İsveç, dünyanın en az nakit kullanan ülkeleri arasında yer alıyor. İskandinav ülkesinde ödemelerin yalnızca yüzde 10’undan daha az bir kısmı nakit parayla gerçekleştiriliyor.

Kağıt para kullanımının son yıllarda istikrarlı biçimde azaldığı ifade ediliyor. Dijital paraya geçişe dair yöneltilen en büyük itiraz teknolojinin yaşlılar ve evsizler de dahil olmak üzere toplumun yoksul kesimleri açısından doğurabileceği sorunlar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber