Connect with us

İsveç

İsveç Barış Araştırmaları Enstitüsü: Nükleer silahsızlanma aksıyor

Published

on

Stockholm merkezli İsveç Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yapılan bir açıklamada nükleer silahlanmada yaşanan düşüş eğiliminin durduğu belirtildi. Hazırlanan rapora göre nükleer başlıkların sayısı düştü, kullanıma hazır hale getirilen silahlar ise arttı.

Nükleer silahlanmada Soğuk Savaş’tan bu yana kaydedilen düşüş eğilimi 2020’de durağan hale geldi.

Raporda nükleer savaş başlıklarının sayısının dünya çapında bir yıl içinde 13 bin 400’den 13 bin 80’e düşmesine rağmen, geçmiş yıllara oranla daha fazla nükleer savaş başlığının kullanıma hazır hale getirildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, bir önceki yıl 3 bin 720 olan kullanıma hazır nükleer savaş başlıklarının sayısı bir yıl sonra 3 bin 825’e yükseldi ve bunların yaklaşık iki bini özellikle Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) en yüksek alarm durumuna geçirildi.

SIPRI ayrıca, Washington ve Moskova’nın düşük model savaş başlıklarını devre dışı bırakmak suretiyle nükleer silah stoklarını azalttığını, ancak 2021’in başlarında iki ülkenin de bir önceki yıla göre yaklaşık 50’şer nükleer savaş başlığını fazladan kullanıma hazır hale getirdiğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre Rusya, özellikle kara tabanlı kıtalararası balistik füze (ICBM) ve savaş başlığına sahip deniz tabanlı balistik füzelerle stokunu yaklaşık 180 adet başlıkla artırdı.

Her iki devletin de şubat ayında çerçevesi çizilen yeni Silahsızlanma Anlaşmasında belirtilen nükleer silahlanma sınırları içinde kaldığına işaret edilen açıklamada, söz konusu anlaşmanın, toplam nükleer savaş başlığı stoklarında herhangi bir sınırlama getirmediği vurgulandı.

SIPRI Uzmanı Hans M. Kristensen, nükleer silahsızlanma, silah kontrolü ve yayılmayı önleme konusunda yaptığı açıklamada, küresel askeri stoklardaki toplam savaş başlığı sayısının artış gösterdiğini söyledi. Uzman bu durumu, “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana küresel nükleer silah stoklarını karakterize eden düşüş eğiliminin durduğuna dair endişe verici bir işaret” olarak nitelendirdi.

En fazla Rusya ve ABD’de

Dünya genelindeki stokun yaklaşık yüzde 90’ını elinde bulunduran Rusya 6 bin 255, ABD ise 5 bin 550 nükleer silaha sahip. Her iki ülke nükleer savaş başlıklarını, füze ve uçak gemisi sistemlerini ve üretim tesislerini değiştirip çağdaşlaştırmak için kapsamlı ve pahalı programlar yürütüyor.

SIPRI uzmanı Kristensen, “Hem Rusya’nın hem de ABD’nin, ulusal güvenlik stratejilerinde nükleer silahlara verdikleri önemi artırdıkları gözlemleniyor” dedi.

SIPRI tarafından yayınlanan 2021 yıllığında endişe verici bazı başka eğilimlere de vurgu yapıldı. Buna göre sadece ABD ve Rusya nükleer silahlanmaya ağırlık vermiyor, aynı zamanda diğer nükleer güçler de atom silahlarına yatırım yapıyor, yeni silah sistemleri planlıyor, geliştiriyor veya yerleştiriyor.

Diğer yedi nükleer güç şu ülkelerden oluşuyor: İngiltere, Fransa, İsrail, Çin, Pakistan, Hindistan ve Kuzey Kore. Bu ülkelerden İngiltere, nükleer silah stokunu azaltma politikasını tersine çevirerek, planlanan nükleer silah tavanını 180’den 260’a yükseltti. Çin ise, nükleer silah stokunu önemli ölçüde modernize ediyor ve genişletiyor. Hindistan ve Pakistan’ın da nükleer silah stoklarını genişlettiğine ilişkin veriler var. Kuzey Kore, askeri nükleer programını ulusal güvenlik stratejisinin merkezi bir unsuru olarak genişletmeye devam ediyor.

Haberin kaynağı ve tamamı için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te rehine krizi: Mahkumlar fidye olarak pizza istedi

Published

on

By

İsveç’te yüksek güvenlikli bir cezaevinde 2 gardiyanı rehin alan mahkumlar, fidye olarak pizza istedi. Pizzaların gelmesinin ardından 9 saatlik rehine krizi sona erdi.

Stockholm’ün batısındaki Eskilstuna yakınlarında yer alan yüksek güvenlikli hapishane Hallby ilginç bir olaya sahne oldu. Hapishanede bulunan İsveçli mahkumlar, 2 gardiyanı rehin aldı. Gardiyanları 9 saat boyunca rehin tutan mahkumlar, fidye olarak pizza istedi. Kendileri ve diğer mahkumlar için yaklaşık 20 pizza isteyen mahkumlar, taleplerinin gerçekleştirilmesinin ardından gardiyanları serbest bıraktı. Böylece 9 saatlik rehine krizi sona ermiş oldu.

Mahkumların 24 yaşındaki Haned Mahamed Abdullahi ve 30 yaşındaki Isak Dewit olduğu açıklanırken, cinayet işledikleri gerekçesiyle hapse girdikleri belirtildi.Özel birlik kuvvetleri uyarıldı. Bölgeye konuşlandırıldı. Cezaevinin dışına bir ambulans, bir itfaiye aracı ve bir de polis helikopteri sevk edildi. Ayrıca bir de arabulucu gönderildi.

Hapishane sözcüsü Stina Lyles yaptığı açıklamada, gardiyanların olaydan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Bir başka cezaevi yetkilisi Torkel Omnell de, 2 mahkumun sorgulanmak üzere karakola götürüldüğünü açıkladı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

Muhtemel bir sel felaketinde İsveç’te risk altında olan şehirler

Published

on

By

Almanya ve Belçika’da gerçekleşen sel felaketleri “İsveç’te de bir sel felaketi olsa hangi şehirler risk altında olur?” sorunu akıllara getirdi.

İsveçli uzmanlar benzer bir sel felaketinin İsveç’te de yaşanabileceği üzerinde duruyor. Küresel ısınmayla birlikte iklim şartlarının farklılık göstermesi sel felaketine sebep olabilir.

Karlstad Üniversitesi profesörlerinden Lars Nyberg, “Değişen iklim şartları sebebiyle şiddetli yağışlar bekliyoruz,” dedi.

Uzmanlara göre İsveç’te muhtemel bir sel felaketinde 25 şehir risk altında.

Lars Nyberg, “Aşırı hava şartlarına dayanıklı şehirler inşa etmedik. Fazla bir yağmur mesela Örebro’da sel felaketi yaşatabilir. Ancak İsveç’in Almanya’ya göre avantajı, İsveç’te evler Almanya’daki birbirine çok yakın değil,” şeklinde konuştu.

İsveç’te sel felaketi tehdidi altında olan 25 şehir şöyle:

• Alingsås
• Borås
• Falsterbo/Höllviken
• Falun
• Göteborg
• Halmstad
• Haparanda
• Helsingborg
• Jönköping
• Kalmar
• Karlshamn
• Karlskrona
• Karlstad
• Kristianstad/Åhus
• Kungsbacka
• Landskrona
• Malmö
• Norrköping
• Stenungsund
• Stockholm
• Trelleborg
• Uddevalla
• Uppsala
• Ystad
• Örebro

Continue Reading

İsveç

Örebro’da paraşüt uçağı düştü, 9 can kaybı

Published

on

By

İsveç’in Örebro şehri yakınlarında içinde 9 kişinin bulunduğu paraşüt uçağı, kalkışın ardından kısa bir süre düştü.

Uçakta bulunan 9 kişinin tamamı hayatını kaybetti.

Polis Sözcüsü Lars Hedelin, olayı “tam bir kaza” diye nitelendirerek, kazada 9 kişinin öldüğünü ifade etti.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber