Connect with us

Norveç

İşten çıkarmalara ceza verilecek

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle insanlar işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Ülkeler işsizliğin artmaması için tedbirler almaya çalışıyor.

Norveç Çalışma ve Refah İdaresi (NAV)’nden yapılan açıklamada, işten çıkartılan çalışanların, devleti zarara uğratacak şekilde maaşlı ya da maaşsız olarak çalışmaya devam ettirilmesi durumunda işveren ve işçilerin ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği söylendi.

Aftenposten gazetesi, korona krizi sürecinde işten çıkarılıp devletten işsizlik ödeneği almasına rağmen, şirketin faaliyetlerini sürdürmesi için çalışmaya devam eden bir kaç çalışanla iletişime geçti.

NAV kontrol birimi yetkilisi Ole Johan Heir, şirketlerin işten çıkarma programlarında, çalışanların ileride işlerini koruyabilmesine dayanak  gösterilerek, bu süreçte gönüllü olarak çalışmaya zorlandığına dair kamudan ve çalışan kesimden duyumlar aldıklarını söyledi.

“Bu konuyu yakından takip ediyoruz” diyen Heir, bu tip ödeneksiz çalıştırmalar gizlense bile, işten çıkarmaya ilişkin düzenlemelerin en küçük bir ihlalinde sorumluların cezai müeyyidelerle ve geri ödeme yükümlülükleriyle karşı karşıya kalacağını ifade etti.

NAV başkanlık ofisinden Liv-Tove Espedal, tam zamanlı ve yarı zamanlı işten çıkarmaların arasındaki farklılıkları hatırlatarak, ikinci durumdakilerin normal şekilde çalışmaya devam edebileceklerini belirtti.

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Norveç

Norveçli dağcının Everest Dağı’nda korona testi pozitif çıktı

Published

on

By

Foto: mlproject, Pixabay

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalardaki Everest Dağı’na tırmanan dağcılardan en az birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir yıldır kapalı olan bölge birkaç hafta önce dağcılara açılmıştı.

Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra BBC’ye konuşan Norveçli dağcı Erlend Ness, 8 gün hastanede karantinada kaldığını söyledi.

Erlend Ness’le birlikte dağa tırmanan bir şerpanın (yerli dağcı-rehber) testinin de pozitif çıktığı bildiriliyor.

Norveçli dağcı virüsü nasıl kaptığından emin değil ama bir ihtimal Kumbu Vadisi’ndeki çay evlerinden birinde almış olabileceğini düşünüyor.

Dağcı, geriye doğru baktığında, bu süreçte kendisini korumak için daha çok önlem alabileceğini ellerini daha çok yıkayıp bütün gün maske takabileceğini söylüyor, “Tırmanışta pek maske kullanan yok” diye de ekliyor.

Ness 6 gün kadar dağlarda kaldıktan sonra 15 Nisan’da helikopterle kurtarılmış.

Nepal’in başkenti Katmandu’da iki ayrı hastaneye götürülen dağcı yapılan üç testte de pozitif çıkmış.

22 Nisan’da yapılan son testinde ise negatif çıkmış. Şimdi Nepal’in başkenti Katmandu’da arkadaşlarıyla kalıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç’te koronavirüs vaka sayısı 105 bin

Published

on

By

Foto: Photorama, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı ve yoğun tedbirler alan Norveç’te enfekte sayısı 105 bini geride bıraktı.

Bugün itibariyle Norveç’te koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı 707 oldu. 88 binden fazla enfekte de sağlığına kavuştu.

Norveç’te toplamda 5 milyona yakın koronavirüs testi yapıldı.

Norveç’te koronavirüs kısıtlamaları devam ediyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber