Connect with us

Dünya

İşte normal hayata kavuşan ülkeler

Published

on

Yeni tip koronavirüs (covid-19) pandemisi can kaybına sebep olduğu gibi hayatı olumsuz etkilemeye de devam ediyor. Dünya genelinde can kaybı 400 binin üzerinde, vaka sayısı da 7 milyonu çoktan geride bıraktı. Erkenden tedbir alan ve sınırlarını kapatan ülke ve bölgeler pandemiden minimum şekilde etkilendi.

Yeni Zelanda’da hafta başında covid-19 salgınının sonlanmasının ardından sınırların kapalı kalması dışında tüm salgın tedbirleri kaldırıldı. Yeni Zelanda’nın yanı sıra 5 ülke daha, tamamen normal hayata geçtiğini ilan etti. İşte o ülkeler:

Karadağ

euronews’in haberine göre, Adriyatik Denizi kıyısındaki Karadağ’da ilk vakanın görülmesinden tam 69 gün sonra 25 Mayıs’ta Podgorica yönetimi salgının sona erdiğini açıkladı. Sadece 324 hastanın salgına yakalandığı ülkede 9 kişi hayatını kaybetti. 620 bin nüfuslu Balkan ülkesi Avrupa’da covid-19’u yenen ilk ülke olarak kabul ediliyor. Başbakan Dusko Markovic bu açıklamayı yaptığı sırada yüzündeki maskeyi yırtmayı da ihmal etmedi.

Karadağ 1 Haziran’dan itibaren yabancılara karantinada tutulmadan ülkeye girme hakkı tanıdı. Ama hala 200’den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmış durumda.

Eritre

Sudan ve Etiyopya ile sınırı olan kuzey doğu Afrika ülkesinde 39 Covid-19 vakasına rastlandı. 5 milyonu aşkın nüfuslu ülkede salgın mart ayından itibaren görüldü. Norveç’ten gelen bir kişi nedeniyle ülkeye yayılan hastalık can almazken 39 hasta tedavi edildi.

Bununla birlikte John Hopkins Enstitüsü’nün verilerine yansımıyor olsa da Stabait.com adlı internet sitesine göre başkent Asmara’da 2 Haziran’da bir kadına yapılan test pozitif çıktı. Daha sonrasında kadının eşinin de hastalığa yakalandığı öğrenildi. Böylece ülkede vaka sayısı ikiye yükselmiş oldu.

Doğu Timor

Eritre gibi Doğu Timor’da da 15 Mayıs’tan beri Covid-19 vakası görülmüyor. 21 Mart’ta hastalığın ilk defa görüldüğü ülkede son vaka ise 24 Nisan’da iyileşti. Avustralya’nın en yakın komşularından biri olan bu küçük ada ülkesinde sadece 24 kişi hastalandı.

Endonezya’ya ait adaların ortasında bulunan 1,3 milyon nüfuslu ülkede tüm hastalar taburcu edildi. Komşu Endonezya’da ise vaka sayısı 32 bin kişiyi aşmış durumda.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa

AB Dışişleri Bakanları İsrail saldırıları için acil toplanıyor

Published

on

By

Foto: Greg Montani, Pixabay

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, İsrail’in Filistinlilere saldırılarının ardından bölgede artan gerilimi görüşmek üzere olağanüstü toplantı yapacak.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “İsrail ile Filistin arasında devam eden gerginlik ve kabul edilemez sivil can kayıpları” nedeniyle gelecek salı bakanları olağanüstü toplantıya çağırdığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Borrell, toplantının salı günü video konferans yöntemiyle yapılacağını açıkladı.

Borrell, “Şiddetin sonlandırılmasına AB’nin nasıl katkı sağlayabileceğini koordine edeceğiz ve tartışacağız.” ifadesini kullandı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, 10 Mayıs’ta İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesini istemiş, İsrail polisinin çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar en az 147 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail tarafında ise Gazze’den atılan roketler nedeniyle 9 kişi yaşamını yitirdi.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Dünya

DSÖ: Çocuk ve gençleri bırakıp, aşıları yoksul ülkelere bağışlayın

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yetişkinlerin ardından çocuk ve gençlere Covid-19 aşısı yapmayı planlayan yüksek gelirli ülkelere, ellerindeki aşıları düşük gelirli ülkelere bağışlama çağrısında bulundu.

Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 salgınının, ikinci yılında daha ölümcül olabileceği uyarısı yaptı.

Dünya genelindeki aşı adaletsizliğine dikkati çeken Ghebreyesus, yoksul ülkelerde sağlık çalışanları ve yaşlı grupların halen aşılanmadığına, hastanelerin dolup taştığına işaret etti.

“Şu anda aşı tedarikinin yalnızca yüzde 0,3’ü düşük gelirli ülkelere gidiyor.” uyarısı yapan Ghebreyesus, zengin ülkeleri Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) destek vermeye davet etti.

Ghebreyesus, “Bazı ülkelerin neden çocuk ve gençlerini aşılamak istediklerini anlıyorum. Ama şu anda onları yeniden düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX’a bağışlamaya çağırıyorum.” diye konuştu.

DSÖ’ye göre, bugün itibarıyla salgın nedeniyle dünya genelinde 3,34 milyon kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 161 milyonu aştı ve 1,26 milyon doz Covid-19 aşısı uygulandı.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Alman istihbaratı İslam karşıtı hareketi kara listeye aldı

Published

on

By

Almanya’da İslam ve göç karşıtı Pegida hareketi, iç istihbarat tarafından “anayasaya aykırı aşırı sağ oluşum” ilan edildi. Bu kararla Pegida vakfı ile, bağlantılı kişi ve faaliyetlerin resmen izlenmesi mümkün olacak.

Almanya’da Saksonya eyaletine bağlı Dresden kentinde kurulan “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Avrupalı Yurtseverler” (Pegida), iç istihbarat tarafından anayasaya aykırı oluşum ilan edildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Saksonya birimi, Pegida’yı “aşırılıkçı niteliği kanıtlanmış yapılanma” olarak sınıflandırarak Pegida’nın yıllar içinde anayasaya aykırı bir oluşuma dönüştüğüne yönelik güvenilir yeterli bulgular bulunduğunu bildirdi.

Açıklamada, başlangıçta heterojen bir kitleye hitap eden Pegida’nın yıllar içinde hem ideolojik hem de söylem olarak giderek radikalleştiği ve aşırı sağ çevrelerin ayrılmaz bir parçası haline geldiğine yer verildi. Pegida’nın, parlamenter sistemi küçük düşürme, hukukun üstünlüğünü hiçe sayma gibi Alman anayasasının değerleriyle uyuşmayan tutumların propagandasını yaptığı, Yahudi, Müslüman ve azınlıklara yönelik düşmanca içerikler yaydığı kaydedildi.

‘Ciddiye alınacak bir tehlike’

İç istihbaratın Saksonya teşkilat başkanı Dirk-Martin Christian, Pegida’nın tanınmış aşırı sağcılara anayasa düşmanı tutum ve ideolojileri kamuoyuna yaymak için düzenli olarak ajitasyon platformu sunduğunu ve böylelikle aşırılıkçılarla aşırılıkçı olmayanlar arasında bir bağlantı unsuru işlevi gördüğünü kaydetti. Christian, “Bu şekilde kamuoyundaki tartışma ortamında demokratik, radikal ve aşırılıkçı tutumlar arasındaki sınır giderek belirsizleşmekte, aşırı sağcı düşüncenin toplumun merkezine giderek daha derin bir şekilde nüfuz etmesi, özgürlükçü-demokratik toplum düzenimiz için ciddiye alınacak bir tehlike oluşturmaktadır” dedi.

İç istihbaratın bu kararı, Pegida Derneğinin yanı sıra bağlantılı kişi ve faaliyetlerin de resmen istihbari takibini mümkün kılacak. Pegida’nın düzenlediği gösterilerdeki “barışçı katılımcıların” ise izlemeye dahil olmayacağı belirtildi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber