Connect with us

İskandinavya

İşte İsveç’in komşularına göre son durumu: İsveç ölüm oranlarında komşularını 10’a katladı

Published

on

Özel haber – Koronavirüs pandemisinin ikinci dalgası bütün dünyayı etkisi altına alırken, hükûmetler de yeniden sıkı tedbirler almaya başladı. İskandinavya ülkeleri içinde İsveç haricinde diğer ülkeler yoğun ve katı tedbirler aldı. İsveç komşu ülkelere göre “hafif” tedbirler aldığı için çokça eleştirildi ve eleştirilmeye devam ediyor. Yetkililer de “başarız olduklarını” kabul ediyor.

Ancak yetkililer, sıkı tedbirler almak için yeterli kanun olmadığını söylüyor. Stockholm Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü olan Mark Klamberg de “İsveç’in mevcut kanunları buna izin vermiyor. Şayet Danimarka ile aynı yolu izlenmek istenirse yeni bir mevzuata ihtiyaç var,” şeklinde bir açıklama getirdi.

Aralık ortası itibariyle İsveç’te vaka sayısı 357 bini geride bırakırken, can kaybı da 8 bine dayandı. İsveç’in nüfusu 10 milyon 230 bin civarında.

Rakamlarla, vaka sayısı ve can kaybı üzeriden Danimarka, Finlandiya, Norveç’teki durum şöyle:

Danimarka: Vaka sayısı 3 ayda 6’ya katlandı

Danimarka, pandeminin ilk dalgasının aksine, ikinci dalgada ters köşe oldu. Sıkı ve yoğun tedbirlerin alınmasında geç kalındı ve salgının seyri kontrolden çıktı. Danimarka hükûmeti geç de olsa pandeminin ilk aylarındaki tedbirlere dönüş yaptı. Bütün ülkede yeniden eski tedbirler uygulanmaya başladı.

Aralık ortası itibariyle Danimarka’da koronavirüs vaka sayısı 123 bini geride bıraktı. Pandemi kaynakla toplam can kaybı da 992’yle bine dayandı. Yaklaşık 86 bin kişi de sağlığına kavuştu.

Eylül ortalarında 20 bin civarında olan vaka sayısı 3 ayda nerdeyse 6’ya katlandı

Danimarka nüfusu 2019 verilerine göre, 5 milyon 806 bin civarında.

Norveç: Vaka sayısı 4 ayda 4’de katlandı

Pandeminin ilk haftalarında sıkı ve katı tedbirler alan Norveç de ikinci dalgaya yeterince hazır değildi. Danimarka gibi astronomik şekilde vaka sayıları artmadı fakat ağustos ortalarında 10 bin olan enfekte sayısı 4’e katlanarak 42 bin 500 civarına yükseldi.

Norveç’te de yeniden tedbirler alınmaya başlandı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te toplam vaka sayısı 42 bin 500 civarına, can kaybı da 404’e yükseldi. Yaklaşık 35 bin kişi de hastalığı sağ salim atlattı.

Norveç nüfusu 2020 verilerine göre 5 milyon 368 bin civarında.

Finlandiya: Vaka sayısı 3 ayda 4’e katlandı

Pandeminin ikinci dalgası, iyi tedbirler aldığı için başarılı kabul edilen Danimarka ve Norveç gibi, Finlandiya’yı da hazırlıksız yakaladı. Eylül ortalarında 8 bin civarında olan vaka sayısı nerdeyse 4’de katlanarak 32 bini geride bıraktı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te vaka sayısı, 32 bin 228, toplam can kaybı da 484 oldu. Enfekte olan 22 bin 500 kişi de sağlığına kavuştu.

Finlandiya, 2019 verilerine göre yaklaşık 5 milyon 520 binlik nüfusa sahip.

4 ülkenin mukayesesi

İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki durum kıyaslanacak olursa, ülkelerin nüfuslarına oranlarına göre, her 100 bin kişiden,

İsveç’te 80 kişi,
Danimarka’da 17 kişi,
Norveç’te 7 kişi,
Finlandiya’da 8 kişi hayatını kaybetti.

Bu durumda İsveç nüfusa göre can kaybı oranlarında, Danimarkayı 5’e, Norveç’i 11’e ve Finlandiya’yı da 10’a katlamış oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İskandinavya

İsveç İskandinav ülkelerine kapılarını yeniden açıyor

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında İskandinav ülkelerinden İsveç’e seyahat yasağı bugün (31 Mayıs) itibariyle kaldırılıyor.

Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’dan İsveç’e seyahat edeceklerden negatif sonuçlu koronavirüs testi bile istenmeyecek.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç İskandinav komşularımıza yasak getiren son ülke olmuştu, şimdi de yasağı kaldıran ilk ülke oluyor,” dedi.

İsveç’e seyahat kısıtlaması Avrupa Birliği ülkelerinin haricindeki ülkelere devam edecek.

Continue Reading

Avrupa

Yunanistan, İskandinav ülkeleri dâhil 30 ülke vatandaşlarına karantinayı kaldırıyor

Published

on

By

Foto: Michelle Raponi, Pixabay

Yunanistan, Covid-19 salgını sebebiyle yurt dışından gelenlere uyguladığı karantina uygulamasını bazı ülkelerin vatandaşlarına kaldırıyor. Pazartesi gününden itibaren Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler ve AB dışındaki 5 ülkenin vatandaşları, Yunanistan’a geldiklerinde 7 günlük karantina muafiyetinden yararlanacak.

Yunanistan dışında Schengen bölgesindeki ülkeler; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya.

Bu ülkelerden İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn AB üyesi değil.

AB üyesi ülkelerden İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ise Schengen Bölgesi’nde bulunmuyor.

ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve İsrail vatandaşlarına da 7 günlük karantina muafiyeti getirildi.

Yeni uygulama, Türkiye vatandaşlarını ise kapsamıyor.

İstanbul ve Atina arasında uçak seferlerinin yeniden başlamasına rağmen, Türkiye’den Yunanistan’a acil durumlar dışında sadece, Yunanistan vatandaşları ya da Yunanistan’da oturma izni olanlar kabul ediliyor. 7 günlük karantina uygulaması da devam ediyor.

Alınan son karara göre ise Pazartesi gününden itibaren belirtilen ülkelerden Yunanistan’a giriş yapacak olanlardan 72 saat önceden PCR testi yaptırmaları ya da aşılandıklarına dair belge istenecek.

Rusya’dan geleceklerin sayısı ise haftada 40 bin kişiyle sınırlandı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İskandinavya

İskandinavya’nın ilk sıralarda olduğu ‘basın özgürlüğünde’ Türkiye 153’üncü sırada

Published

on

By

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde Norveç üst üste beşinci yılda da ilk sıradaki yerini korurken Norveç’i Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Kosta Rika izledi. Türkiye bir sıra yükselerek 153’üncü oldu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni açıkladı.

Aralık ayı ortasından Ocak ayı sonuna kadarki dönemde gazeteci, bilim insanı, hukukçu ve insan hakları savunucularıyla yapılan anketlere dayandırılan endekste medya mensuplarına yönelik şiddet ve hapis cezaları da göz önüne alındı.

2021 endeksinde Türkiye, 2020’ye göre bir sıra yükselerek 180 ülke arasında 153’üncü oldu.

RSF Türkiye’nin verdiği bilgilere göre son iki yıldır Türkiye’nin listede yükselmesinde, Türkiye’nin önünde yer alan ülkelerdeki şartların kötüleşmesinin yanı sıra Türkiye’de reform düzenlemelerinin ardından gazetecilerin tahliye edilmesi ve geçmişe göre tutuklamaya değil adli kontrole ağırlık verilmesi rol oynadı.

Türkiye, 2021 endeksinde, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına karşı kitle gösterileri sırasında medya mensuplarına ağır baskılar uygulanan ve beş basamak birden gerileyen Belarus’un yerine yerleşmiş oldu.

Endeksin ilk kez yayımlandığı 2002 yılında 99’uncu sırada yer alan Türkiye, 2016’da 151, 2017’de 155, 2018 ve 2019’da 157, 2020’de ise 154’üncü sırada gösterilmişti.

İskandinav ülkeleri yine önde

Önceki yıllarda olduğu gibi İskandinav ülkeleri son endekste de ilk sıralarda yer aldı. Norveç üst üste beşinci yılda da ilk sıradaki yerini korurken Norveç’i Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Kosta Rika izledi. Endeksin son sıralarındaki ülkelerde de değişiklik olmadı. 180 ülke arasında Çin 177’nci sırada yer alırken Çin’i Türkmenistan, Kuzey Kore ve son sırada Eritre izledi.

ABD listede bir sıra gerileyerek 45’inci sırada yer alırken Çin’de 100’den fazla medya mensubunun hapiste olduğu ve hapisteki gazeteci sayısında dünyada birinci sırada yer aldığı belirtildi.

Haberin tamamı ve kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber