Connect with us

İskandinavya

İşte İsveç’in komşularına göre son durumu: İsveç ölüm oranlarında komşularını 10’a katladı

Published

on

Özel haber – Koronavirüs pandemisinin ikinci dalgası bütün dünyayı etkisi altına alırken, hükûmetler de yeniden sıkı tedbirler almaya başladı. İskandinavya ülkeleri içinde İsveç haricinde diğer ülkeler yoğun ve katı tedbirler aldı. İsveç komşu ülkelere göre “hafif” tedbirler aldığı için çokça eleştirildi ve eleştirilmeye devam ediyor. Yetkililer de “başarız olduklarını” kabul ediyor.

Ancak yetkililer, sıkı tedbirler almak için yeterli kanun olmadığını söylüyor. Stockholm Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü olan Mark Klamberg de “İsveç’in mevcut kanunları buna izin vermiyor. Şayet Danimarka ile aynı yolu izlenmek istenirse yeni bir mevzuata ihtiyaç var,” şeklinde bir açıklama getirdi.

Aralık ortası itibariyle İsveç’te vaka sayısı 357 bini geride bırakırken, can kaybı da 8 bine dayandı. İsveç’in nüfusu 10 milyon 230 bin civarında.

Rakamlarla, vaka sayısı ve can kaybı üzeriden Danimarka, Finlandiya, Norveç’teki durum şöyle:

Danimarka: Vaka sayısı 3 ayda 6’ya katlandı

Danimarka, pandeminin ilk dalgasının aksine, ikinci dalgada ters köşe oldu. Sıkı ve yoğun tedbirlerin alınmasında geç kalındı ve salgının seyri kontrolden çıktı. Danimarka hükûmeti geç de olsa pandeminin ilk aylarındaki tedbirlere dönüş yaptı. Bütün ülkede yeniden eski tedbirler uygulanmaya başladı.

Aralık ortası itibariyle Danimarka’da koronavirüs vaka sayısı 123 bini geride bıraktı. Pandemi kaynakla toplam can kaybı da 992’yle bine dayandı. Yaklaşık 86 bin kişi de sağlığına kavuştu.

Eylül ortalarında 20 bin civarında olan vaka sayısı 3 ayda nerdeyse 6’ya katlandı

Danimarka nüfusu 2019 verilerine göre, 5 milyon 806 bin civarında.

Norveç: Vaka sayısı 4 ayda 4’de katlandı

Pandeminin ilk haftalarında sıkı ve katı tedbirler alan Norveç de ikinci dalgaya yeterince hazır değildi. Danimarka gibi astronomik şekilde vaka sayıları artmadı fakat ağustos ortalarında 10 bin olan enfekte sayısı 4’e katlanarak 42 bin 500 civarına yükseldi.

Norveç’te de yeniden tedbirler alınmaya başlandı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te toplam vaka sayısı 42 bin 500 civarına, can kaybı da 404’e yükseldi. Yaklaşık 35 bin kişi de hastalığı sağ salim atlattı.

Norveç nüfusu 2020 verilerine göre 5 milyon 368 bin civarında.

Finlandiya: Vaka sayısı 3 ayda 4’e katlandı

Pandeminin ikinci dalgası, iyi tedbirler aldığı için başarılı kabul edilen Danimarka ve Norveç gibi, Finlandiya’yı da hazırlıksız yakaladı. Eylül ortalarında 8 bin civarında olan vaka sayısı nerdeyse 4’de katlanarak 32 bini geride bıraktı.

Aralık ortası itibariyle Norveç’te vaka sayısı, 32 bin 228, toplam can kaybı da 484 oldu. Enfekte olan 22 bin 500 kişi de sağlığına kavuştu.

Finlandiya, 2019 verilerine göre yaklaşık 5 milyon 520 binlik nüfusa sahip.

4 ülkenin mukayesesi

İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki durum kıyaslanacak olursa, ülkelerin nüfuslarına oranlarına göre, her 100 bin kişiden,

İsveç’te 80 kişi,
Danimarka’da 17 kişi,
Norveç’te 7 kişi,
Finlandiya’da 8 kişi hayatını kaybetti.

Bu durumda İsveç nüfusa göre can kaybı oranlarında, Danimarkayı 5’e, Norveç’i 11’e ve Finlandiya’yı da 10’a katlamış oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

İskandinav ülkeleri, en çok bisiklet kullanılan ülkeler sıralamasında ilk 6’da

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Bisiklet kullanımının en fazla olduğu kıta Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan ülkeler belli oldu.

Apexbike’ın verilerine göre, dünyada en çok bisiklet kullanılan 10 ülkenin 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

“Bisikletçiler ülkesi” diye bilinen ve dünyada bisiklet kullanımında ilk sırada yer alan Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor.

Hollanda’yı, yüzde 80 ile Danimarka, 76 ile Almanya takip ediyor. Bu ülkeleri üzde 64 ile İsveç, yüzde 61 ile Norveç, yüzde 60 ile Finlandiya, yüzde 57 ile Japonya, yüzde 49 ile İsviçre, yüzde 48 ile Belçika ve yüzde 37 ile Çin izliyor.

Günlük kişi başı bisiklet kullanımı ile katedilen mesafeler

Hollanda, bir günde bisikletle en fazla mesafe katedilen ülkeler arasında lider konumda bulunuyor. Ülkede her bisiklet kullanıcısı günde ortalama 3 kilometre yol yapıyor.

Bu konuda Hollanda’yı 1,7 kilometre ile Danimarka, 0,9 kilometre ile Belçika, 0,9 kilometre ile Almanya, 0,9 kilometre ile Finlandiya, 0,7 kilometre ile İsviçre, 0,5 kilometre ile Avusturya, 0,4 kilometre ile Norveç, 0,2 kilometre ile İtalya ve 0,1 kilometre ile İngiltere takip ediyor.

Bisiklet dostu şehirler

Danimarka merkezli Copenhagenize Index’in iki yılda bir yayınladığı “Bisiklet Dostu Şehirler 2019 Raporuna” göre, listenin başında Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer alıyor. 480 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip Kopenhag’da, halkın yüzde 62’si işe ya da okula giderken bisiklet kullanıyor.

Listede ikinci sırada yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise 400 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip. 2025 yılına kadar kentteki 11 binden fazla otoparkın kaldırılıp yerine bisiklet parklarının kurulması planlanıyor.

Listenin üçüncü sırasında yer alan bir başka Hollanda şehri Utrecht’de, 22 bin kapasiteli, dünyanın en büyük bisiklet parkı bulunuyor.

Bisiklet dostu şehirler sıralamasında Belçika’nın Antwerp şehri dördüncü sırada yer alıyor.

Beşinci sırada yer alan Fransa’nın Strasbourg şehrinde halkın yüzde 16’sı işe giderken bisiklet kullanıyor.

Copenhagenize Index’in bisiklet dostu şehirler sıralamasının ilk 10 sırasında Avrupa şehirleri yer alıyor. Raporun ilk 20 sıralamasına, Avrupa dışından sadece 5 şehir girebildi. Listede 12. sırada Kolombiya’nın başkenti Bogota yer alırken Japonya’nın başkenti Tokyo ise 16. sırada yer buldu.

Listeye, Tayvan’ın başkenti Taipei 17, Kanada’dan Montreal ve Vancouver şehirleri 18 ve 19. sıradan girmeyi başardı.

Daha önceki yıllarda ilk 10 giren İsveç’in Malmö şehri ise 2019’da ilk 20 şehir arasına giremedi.

Türkiye’de durum

Türkiye Bisiklet Federasyonuna göre, Türkiye’de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında.

Bisiklet Endüstrisi Derneği ve Cyclist Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 20 yaş altındakiler için bisiklet kullanım oranı yüzde 14, 20-34 yaş arasındakiler için yaklaşık yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan New York’tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir Konya.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte “Bisiklet Master Planı” yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, model şehir olan Konya’da 550 kilometre olan bisiklet yolunu 780 kilometreye yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 2019 verilerine göre, Konya’nın ardından en uzun bisiklet yoluna sahip şehirler 160 kilometre ile İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir, 60 kilometre ile İzmir ve 57 kilometre ile Sakarya oldu.

Türkiye’nin 17 ilindeki bisiklet yollarının toplam uzunluğu, 1048 kilometreyi buluyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 17 bin 35 lisanslı bisikletçi bulunuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler direktörlüğüne göre, e-scooter ve e-bisikletlerin de sisteme dahil edilmesi sıfır karbon salınımına büyük bir katkı sağlayacak.

Kaynak: AA

Continue Reading

Finlandiya

İsveç, Norveç ve Finlandiya’da ‘dünya çocukları için’ bisikletli protesto

Published

on

By

Dünya genelinde temel haklarından mahrum kalan çocuklar için İsveç, Norveç ve Finlandiya’da bisikletli eylem yapıldı.

Oslo’da, Finlandiya’da meclis binası önünde, İsveç’te de Sergels Torg meydanında toplanan eylemciler bisikletleriyle tur yapıp, yanlarındaki oyuncakları meydana serdiler. Eylemde “bu oyuncaklarla oynaması gereken çocuklar yoksullukla mücede ediyor,” “bu oyuncaklarla oynaması gereken çocuklar hapiste,” gibi sloganlar dile getirildi.

Eylemde,

  • Yemen, Sudan, Nijerya, Suriye gibi ülkelerde yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan çocuklar,
  • Dünya genelinde yerinden yurdundan edilmiş mülteci çocuklar,
  • Çin hükûmetinin ailelerinden koparıp asimile ettiği çocuklar,
  • Türkiye’de hâlen hapiste olan 345 bebek,
  • Dünya genelinde çalışmak zorunda kalan çocuk işçilere dikkat çekildi.

Norveç’te dünya çocukları için bisikletli eylem

Stockholm’deki ‘dünya çocukları’ eyleminden

Protestolar Avrupa Adalet İnisiyatifi ve Pedal for Humanity ve bazı ülkelerdeki yerel derneklerin katılımıyla gerçekleşti.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber