Connect with us

Kültür

İşte en güzel Kuzey Işıkları fotoğrafları

Published

on

Kuzey ülkelerinden görülebilen Kuzey Işıkları için bir fotoğraf yarışması organize edildi. Euronews’te yer alan habere göre, seyahat fotoğrafçılığı blogu Capture the Atlas tarafından düzenlenen Yılın Kuzey Işıkları Fotoğrafçısı ödülünü kazananların isimleri ve fotoğraf kareleri yayınlandı.

25 fotoğraf karesinden oluşan, Aurora Borealis olarak da adlandırılan gökyüzündeki renkli, doğal ışımaları gözler önüne seriyor.

Capture the Atlas, en iyi Kuzey Işıkları fotoğraflarından oluşan yıllık koleksiyonu yayınladı. Bu yıl fotoğraflar 18 farklı ülkeden fotoğrafçılar tarafından ABD, Rusya, Norveç, İzlanda ve Antarktika gibi ülkelerde çekildi.

İşte onlardan bazıları:

Heavenly Dance

Fotoğrafçı Sergey Korolev, “Birkaç yıldır Rusya’nın Kola Yarımadası’nda manzara ve Kuzey Işıkları peşinde koşuyor ve hala yeni yerler keşfediyorum.” diyor. Kola Yarımadası, Kuzey Kutup dairesinin kuzeyinde Rusya’ya ait bir bölge.

Sergey Korolev / Kola Yarımadası, Rusya
Heavenly DanceSergey Korolev / Kola Yarımadası, Rusya

Lofoten Ice Lights

Fotoğrafçı Dennis Hellwig bu fotoğrafı Norveç’in Lofoten Adaları’nda çekmiş. Bölge dağları, açık denizi, plajları ve muhteşem manzarasıyla biliniyor. Hellwig, “Deredeki bir delikten geçip tripodu (üçayak) kullanarak kameramı buz sarkıtlarına yaklaştırabildim. O kadar dardı ki, tripodla çalışmak neredeyse imkansızdı. Ayrıca tripodun ayaklarının buzu kırmadığından da emin olmalıydım.” diyor.

Dennis Hellwig
“Lofoten Ice Lights”// Lofoten Adaları, NorveçDennis Hellwig

Ghosts Of The Fell

İster inanın ister inanmayın ancak fotoğrafçı Petri Puurunen’in yakaladığı bu ‘hayalet figürler’ aslında birer ağaç. Karla kaplı ağaçlardan bazılarının boyu neredeyse 10 metreyi buluyor. Finaldiya Laponyası’ndaki manzarayı yakalayan Puurunen, “Eksi 24 derecedeki yarım ay manzarayı aydınlatıyordu, bu yüzden koşullar neredeyse mükemmeldi.” diyor.

Petri Puurunen
Finlandiya Laponyası’nda Kuzey IşıklarıPetri Puurunen

Antarctic Night

Benjamin Eberhardt
“Antarctic Night”, Ice Cube Neutrino Gözlemevi, AntarktikaBenjamin Eberhardt

The Hunt’s Reward

Ben Maze
The Hunt’s Reward”, Tazmanya, AvustralyaBen Maze

Dragon Eggs

Roksolyana Hilevich
“Dragon Eggs”, Lofoten Adaları, NorveçRoksolyana Hilevich

Lights in the Land of Living Skies

Jeanine Holowatuik
“Lights in the Land of Living Skies”, Saskatchewan, KanadaJeanine Holowatuik

Aurora ışıkları Kuzey ve Güney Kutuplarına yakın yüksek enlem derecelerinde gözlenebiliyor. Işıkların adeta dans ettiği bu doğa olayı Güneş’ten kopan yüklü parçacıkların oluşturduğu rüzgarların Magnetosfer tabakasında yol açtığı düzensizlikler nedeniyle meydana geliyor. Bu düzensizlikler bazen yüklü parçacıkların rotasını değiştirecek kadar güçlü olabiliyor ve parçacıkları atmosferin daha üst katmanlarına iterek farklı renklerde ve karmaşıklıkta kırılmasına yol açabiliyor. Büyüleyici ışık şöleni genellikle Kuzey Kutbu ve Antarktika çevresindeki kutup bölgelerinde net olarak görülebiliyor. En iyi zaman dilimi ise, ışık kirliliğinin olmadığı yerlerde sonbahar ve ilkbahar ekinoksları olarak tavsiye ediliyor.

İsveç

Dünyaca ünlü İsveçli müzik grubu Abba 40 yıl sonra geri döndü

Published

on

By

İsveçli efsanevi müzik grubu Abba, yaklaşık 40 sene sonra yeni bir albümle hayranlarının karşısına çıkacağını açıkladı.

70’li yılların Avrupa ve dünyadaki en ünlü müzik gruplarından olan Abba, 1982 yılında dağılmış, grup elemanları tekrar bir araya gelmeyeceklerini açıklamıştı.

Geçtiğimiz perşembe günü grubun üyelerinden Bjorn Ulvaeus ve Benny Andersson’dan yapılan açıklamada, Abba’nın yeni bir stüdyo albüm projesiyle geri döneceği ve bu çerçevede İngiltere’nin başkenti Londra’da bir konser vereceği belirtildi.

Voyage adlı yeni albüm, 10 parçadan oluşacak ve 5 Kasım 2021’de piyasaya çıkacak.

Grup üyeleri Ulvaeus ve Andersson konuyla ilgili olarak, “Albüm şu anda hazır cepte duruyor. Neredeyse 40 sene geçti. Ancak sanki aradan hiç zaman geçmemiş gibi hissediyoruz. Geri dönmemiz, inanılmaz bir şey. Yaşımızın elverdiği ölçüde, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. 40 sene sonra yeni bir albüm yapmaktan daha güzel bir şey olamaz. Hala çok iyi arkadaşız ve yeni şarkılar bestelemeyi seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

‘Aşı pasaportu’ Avrupa Birliği genelinde yürürlüğe girdi

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs salgınında seyahatleri kolaylaştırmak için hazırladığı “aşı pasaportu” uygulaması bugün itibariyle (1 Temmuz 2021) yürürlüğe girdi.

AB sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikası uygulaması resmen faaliyete geçti.

Artık AB ülkelerinden hava yolu seyahatlerinde uçağa binmeden önce sertifika sunmak gerekecek.

Ücretsiz olan “AB Dijital Covid Sertifikası”, kâğıt veya dijital şekilde hazırlanıyor.

Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabiliyor.

Aşı sertifikası, kişilerin covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor.

Covid-19 testlerinin PCR türleri, seyahatin 72 saat öncesine kadar yapılıp sertifikaya tanımlanabiliyor.

Hızlı antijen testler ise 48 saat öncesine kadar yapılabilirken, bu testin tanınmasına her ülkenin kendisi karar veriyor.

Sertifikayla AB’de onaylı covid-19 aşılardan Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmıyor.

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişilerle diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere veriliyor.

Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli oluyor.

Sertifika üye ülkelerin dilleri ile birlikte İngilizce olarak hazırlanıyor.

Şimdilik 12 ay için geçerli olan sertifika, seyahatlerde kontrol ediliyor.

AB sertifikasının dış ülkelerle de karşılıklı tanınmasına yönelik görüşmeler yürütülüyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

İsveç’te ‘Midsommar’ nedir, nasıl kutlanır?

Published

on

By

Foto: Corina Selberg, Pixabay

İsveç’te “yılın en uzun gününün” ardından ülke çapında geleneksel Midsommar (yaz ortası) kutlanıyor. İsveçlilerin kafalarına çiçekten taç taktıkları bu günde doğurganlığı simgeleyen çiçekli bir direk toprağa gömülerek, doğanın canlanacağına ve bitki örtüsünün renkleneceğine inanılıyor.

Kurbağa dansları ve şarkıları eşliğinde Midsommar direğinin (Midsommarstången) etrafında halka şeklinde el ele tutuşan İsveçliler, müzik eşliğinde geleneksel danslar ediyorlar. Midsommar bu sene 25-26 Haziran tarihlerinde kutlanıyor.

Geleneksel olarak patates haşlaması, salamura ringa balığı, çilek ve likörlerin tüketildiği bu günün kökleri pagan geleneğine dayanıyor. Midsommar Günü’nde çuvalla koşu yarışı, halat çekme, ağızda kaşıkla yumurta taşıma gibi geleneksel oyunlar da oynanıyor.

Noel’den sonra ülke için ikinci en önemli gün sayılan Midsommar’da İsveçliler, 7 farklı çiçeği doğadan toplayıp gece uyumadan önce yastıklarının altına koyuyor ve gelecekteki eşlerinin o gece rüyalarına gireceğine inanıyor.

Her yıl 19 ve 25 Haziran tarihleri arasındaki cuma akşamı Midsommar Gecesi; cumartesi ise Midsommar Günü olarak kutlanıyor. Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi diğer kuzey Avrupa ülkelerinde de kutlanan Midsommar İsveç için ise özel bir anlam taşıyor. İsveç’te 6 Haziran yerine Midsommar Gecesinin ülkenin ulusal bayramı olarak kabul edilmesi teklifleri söz konusu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber