Connect with us

Danimarka

İskandinavya’da ve dünyada kadın liderler daha başarılı

Published

on

Yeni tip koronavirüs (covid-19) pandemisiyle mücadelede kadın liderler daha başarılı bir performans gösteriyor.

Dünya genelinde sadece 8 ülkeyi kadın liderler yönetiyor. Kadın liderlerin yönettiği ülkelerin koronavirüs pandemisi istatistiklerine bakıldığında, bu ülkelerde mücadelenin daha başarılı olduğu görüldü.

Lideri kadın olan ülkeler Almanya, Danimarka, Finlandiya, Hong Kong, İzlanda, Norveç, Tayvan ve Yeni Zelanda.

İskandinavya’da da 4 liderin 3’ü kadın. Ve bu 3 ülkede de salgınla başarılı şekilde mücadele yürütülüyor.

Danimarka’da salgın kontrol altında

Kerem Congar’ın Euronews‘te yer alan haberine göre, 5,6 milyon nüfusu olan Danimarka’da Başbakan Mette Frederiksen’in 3 dakikalık halka seslenişi ülkede oldukça ses getirmiş, ülkede okullar kamu kurumları, lokanta, kafe ve barlar geçici süreliğine kapatılmıştı.

Ülkede bugüne kadar karantina ve sosyal mesafe kurallarına sıkı sıkıya uyuldu ve vaka ve ölü sayısı da bir anda düşüş gösterdi. Danimarka’da bugüne kadar 6 bin 500 koronavirüs vakası görülürken, ölü sayısı 300’ün altında kaldı.

Danimarka Başbakanı, 15 Nisan’dan itibaren önce çocuk yuvaları ile ilkokullarda, 10 Mayıs’tan itibaren de orta ve üst sınıflarda öğretime yeniden başlanacağını kaydetti. Barlar, lokantalar, kafeler ve alışveriş merkezleri ise kapalı kalmaya devam edecek.

Kara sınırı kapalı kalırken, yurt dışı gezilerine çıkılması da tavsiye edilmiyor.

En genç Başbakan, Sanna Marin

Tarihler 9 Aralık 2019’u gösterdiğinde 34 yaşındaki genç kadın siyasi Sanna Marin, ülkesi Finlandiya’da dünyanın en genç başbakanı unvanını elde etti.

Finlandiya’da bugüne kadar 300’i aşkın koronavirüs vakası görülürken, salgın kaynaklı can kaybı ise sadece 64. Bu başarının en büyük nedenlerinden biri de genç Başbakan Marin’in internetin oldukça yaygın olduğu ülkede sosyal medya fenomenlerini kullanarak başlattığı farkındalık kampanyası oldu.

Finlandiya’da influencer denilen internet ünlülerinin, covid 19 sebebiyle başlattığı kampanya kısa sürede 7’den 77’ye tüm ülkede yayıldı ve salgının yayılma hızını bir anda düşürdü. Daha önceden evlerinden dışarı çıkan ve sosyal mesafe kurallarına uymayan halk, kendini evlerinde karantinaya aldı.

Norveç Başbakanı Solberg’in kampanyası başarılı

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Norveç’i, 2013 yılından bu yana kadın Başbakan Erna Solberg yönetiyor.

Solberg ülkede ilginç bir kampanya başlatarak bir anda gündemi koronavirüsle mücadeleye çekti. 59 yaşındaki kadın başbakan, 3 dakikalık bir basın konferansı düzenledi ve bu konferansa yetişkinlerin girmesini yasaklayarak sadece çocukları davet etti.

Çocukların salgınla ilgili sorularını tek tek yanıtlayan Solberg bu hareketiyle bir anda Covid 19’u ülke gündemine çekmeyi başardı. Solberg, salgından oldukça korktuğunu dile getirerek halkı salgın konusunda bilinçlendirmeyi başardı.

5.3 milyon nüfuslu Norveç Avrupa Birliği’ne üye değil. Ülkede bugüne kadar 700’e yakın Covid 19 vakası görülürken, can kaybı ise sadece 139 oldu.

Tayvan mücadelede dünya lideri

Yaklaşık 24 milyon nüfuslu Tayvan’ın Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen, ocak ayında koronavirüsün yayılmaya başladığı ilk dönemlerde 124 farklı önlem alarak ülke çapında karantina ilan etti. Karantina sürecinde hiçbir okul yurdu, hastane ve kamu binası kullanılmazken, vatandaşların da kurallara sıkı sıkıya uyması sonrası salgın daha başlamadan sona erdi.

Ing Wen şu anda covid 19 ile mücadele kapsamında Avrupa ve Amerika’ya 10 milyon maske gönderiyor. ABD’li yayın kuruluşu CNN, covid 19 ile mücadelede Tsai Ing Wen’ın en başarılı devlet lideri, Tayvan’ın da en başarılı ülke olduğunu açıklamıştı.

Hong Kong’da 4 kişi hayatını kaybetti

Hong Kong geçtiğimiz aylarda öğrencilerin başını çektiği demokrasi yanlısı sokak eylemleriyle gündeme gelmişti. Ancak koronavirüsün tüm dünyayı kasıp kavurduğu şu günlerde 7.5 milyon nüfuslu bir şehir devlet olan Çin’e bağlı Hong Kong Özerk Bölgesi, covid 19 ile mücadelesindeki başarısıyla ön plana çıkıyor.

Her gün Çin’in sanayi şehirleri olan Guanco ve Şıncın’dan binlerce Çinlinin akın ettiği Hong Kong’da Devlet Başkanı Carrie Lam’in sıkı tedbirleri sayesinde ülkede bugüne kadar 1000’i aşkın vaka görülürken, salgın kaynaklı ölü sayısı sadece 4 oldu.

Hong Kong, salgın sonrası ülkeye günübirlik giriş yapan Çinlilerin vizelerini askıya aldı ve okulları hemen tatil etti. Ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulandı ve maskesiz dışarıda gezmek yasaklandı.

Dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan iki semti Causeway Bay ve Mong Kok’daki tüm dükkan ve tezgahlar acil bir şekilde kapatıldı. Ülkedeki okullar şu anda internet üzerinden çevrimiçi ders verirken, iş ve market alışverişi haricinde kısmi karantina uygulaması hala devam ediyor. Hong Kong’da maske takmadan dışarı çıkanlar bekçiler ve halk tarafından hemen uyarılıyor.

Merkel’in Almanyası Avrupa birincisi

Avrupa’da koronavirüsle mücadelede şüphesiz en başarılı olan ülkelerin başında 83 milyon nüfusuyla Almanya geliyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisini yöneten kadın lider Angela Merkel, Covid 19 salgının hemen başında hastalığın oldukça tehlikeli olduğunu belirterek, bu virüsün ülkenin en az yüzde 70’ine bulaşacağını açıklamıştı.

Almanya’da vaka sayısı 130 bini geçse de koronavirüs kaynaklı can kaybı sayısı, Avrupa’da hastalığın hızla yayıldığı İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi nüfusu fazla ülkelerin 5’te biri kadar oldu.

Michael Kappeler/(c) dpa-pool

Batı Avrupa’daki ülkelerde ortalama can kaybı sayısı 15 bini bulurken, Almanya’da Covid 19 kaynaklı yaşanan can kaybı sadece 3,261 kişi oldu. Üstelik Almanya sayı olarak diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla yaşlı nüfusa sahip.

Almanya bunun yanında sağlık hizmetleri ve solunum cihazı bakımından da koronavirüsün tedavi sürecinde komşularına büyük fark attı. Ülke, şu anda İtalya ve Fransa’dan Covid 19 hastalarını kabul ederek tedavi masraflarını da üstleniyor.

İzlanda’da 8 kişi hayatını kaybetti

Avrupa’nın en uzak kara parçası İzlanda’yı 2017 Kasım’ından beri kadın Başbakan Katrin Jakobsdottir yönetiyor. 360 bin nüfusa sahip İzlanda’da bugüne kadar 2000’e yakın korovavirüs vakası tespit edildi. Bu rakam, ülkenin nüfusuna oranla oldukça yüksek olmasına rağmen İzlanda’da salgın kaynaklı gerçekleşen ölüm sayısı çift haneli rakamlara henüz ulaşmadı.

Başbakan Katrin Jakobsdottir yaptığı açıklamada ülkeye acil bir şekilde Covid 19 test kitleri getirileceğini açıklayarak, bu testlerin tüm vatandaşlara ücretsiz olacağını duyurdu. Ülkenin nüfusu oranlandığı zaman rakamlar İzlanda’nın, Güney Kore’nin 5 katı oranda koronavirüs testi yaptığını ortaya koyuyor.

İzlanda’da kamu kurumları ve okullar kapatılmadı ancak ülkede akıllı telefon uygulaması üzerinden yapılan izleme sistemi sayesinde, semptom gösteren bir kişi yaşı ne olursa olsun hemen karantina altına alınarak hastalığın yayılmasının önüne geçiliyor.

Yeni Zelanda’da ölüm sayısı 9

Yeni Zelanda’nın kadın Başbakanı Jacinda Ardern ülkede Müslümanlara yönelik gerçekleşen terör saldırısında gösterdiği liderlik ruhu ve dayanışma ile tüm dünyanın ve özellikle İslam ülkelerinin takdirini kazanmıştı.

Yeni Zelanda, koronavirüs sebebiyle tüm ülkenin karantinaya alındığı ilk devletlerden biri oldu. Ülkede en başından beri en yüksek seviyede karantina kuralları uygulandı. 2017 Ekim ayından beri hükümetin lideri olan 39 yaşındaki Ardern karantina ilan ettiği zaman ülkede sadece 6 koronavirüs vakası bulunuyordu. Salgının başladığı ilk dönemlerden beri ülkeye yurt dışından gelen herkese zorunlu olarak 14 günlük ev karantinası uygulandı.

Ardern’in bu başarılı yönetimi sayesinde ülkedeki vaka sayısı 1366 iken. Salgın kaynaklı ölü sayısı sadece 9’da kaldı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber