Connect with us

Danimarka

İskandinav ülkelerinde son durum: İsveç’te can kaybı 900 olmak üzere

Published

on

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19), hızla yayılmaya devam ediyor. Dünya çapında enfekte sayısı bir milyon 600 bini aştı. Dünya geneli can kaybı da 100 bin olmak üzere. Henüz bir aşı bulunabilmiş değil. Almanya başbakanı Merkel de, “Bir müddet pandemiyle yaşamaya alışmalıyız.” dedi.

İskandinav ülkeleri, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya’da da enfekte sayıları artıyor. İsveç haricinde, diğer İskandinav ülkelerinde vaka ve ölüm ölüm oranlarında yavaşlama görüldü.

İsveç, bugün itibariyle (10 Nisan 2020, saat 15.10) hâlâ en çok vaka görülen ve en çok can kaybının yaşandığı ülke. Danimarka, kademeli de olsa “normal hayat”a geçmek için gün sayıyor. Norveç, pandeminin kontrol altına alındığını açıkladı. Finlandiya‘da salgının hızında yavaşlama görüldü.

İsveç’te vaka sayısı 10 bine yaklaştı

İsveç’te bugün itibariyle 9 bin 713 koronavirüs vakasıyla 10 bina dayandı. Can kaybı 880. 469 kişi de tedavi oldu. Enfekte vakalarının ve can kaybının yarısına yakını yine Stockholm’de.

Danimarka’da 247 kişi hayatını kaybetti

İskandinav ülkeleri içinde ilk ve en sıkı tedbirleri alan ülkeydi Danimarka. Bütün tedbirlere rağmen, vaka sayısı 5 bin 819, can kaybı da 247 oldu.

Norveç’te can kaybı 100’ü geçti

İskandinav ülkelerinde vaka sayısında ikinci sırada Norveç var. Norveç hükûmeti tarafından yapılan açıklamada pandeminin kontrol altına alındığı söylenmişti. Bugün itibariyle Norveç’te vaka sayısı 6 bin 219, can kaybı da 102 oldu.

Finlandiya vaka 3 bine yaklaştı

Finlandiya, İskandinav ülkeleri arasında en az vaka görülen ülkelerden biri oldu. Hükûmet pandemi hızının yavaşladığını açıklamıştı. Bugün itibariyle Finlandiya’da 2 bin 769 vaka görüldü. 48 insan da hayatını kaybetti. Tedavi olanların sayısı da 300.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber