Connect with us

Dünya

IŞİD zanlısı ‘Ezidi Soykırımı’ davasında mahkeme önüne çıktı

Published

on

Almanya’da 37 yaşındaki bir IŞİD zanlısı Ezidilere yönelik “soykırıma” katılmak ve 5 yaşındaki bir kız çocuğunu öldürmek suçlamalarıyla Frankfurt’ta mahkeme önüne çıkarıldı.

Taha al-J. adlı sanık beş yaşındaki bir kız çocuğunu esir alıp zincire vurmak ve sonra susuzluktan ölmeye bırakmakla suçlanıyor. Geçen yıl Yunanistan’da gözaltına alındıktan sonra Almanya’ya iade edilen zanlının Irak ve Suriye’de IŞİD’in çeşitli askeri faaliyetlerinde yer aldığı da iddianamede yer alıyor.

Zanlının geçen yıl Münih’de mahkemeye çıkarılan Alman eşi Jennifer W. de 2015 yılında Irak’ın Felluce kentinde bir kız çocuğunun öldürülmesiyle suçlanmıştı. Sanığın eşi de çocuğu kurtarmak için hiç bir şey yapmaması nedeniyle savaş suçu işlemekle suçlanıyor ve suçlu bulunduğu takdirde ömür boyu hapisle cezalandırılabilir. 2014 yılında Irak’a gittiği ve IŞİD’in ahlak polisi örgütlenmesine katıldığı ileri sürülen Jennifer W. bir süre sonra Türkiye’de tutuklanmış.

İlk Ezidi Soykırımı davası

Taha al-J.’nin davası bir IŞİD mensubuna karşı açılmış ilk soykırım davası olma özelliğini taşıyor. Sanık Ezidi toplumunu yok etme amacıyla hareket etmekle suçlanıyor. IŞİD 2014 yılında Irak’ın kuzeyinde Ezidi toplumunun yoğunlukla yaşadığı Şengal (Sincar) bölgesine girdiklerinde on binlerce kişi dağlara kaçmış, çok sayıda Ezidi öldürülmüş, tahminen 7 bin kadın ve kız çocuğu da esir alınmış ve çoğu tecavüze uğramıştı.

Almanya’da geçerli uluslararası ceza yasalarına göre bir kişi, eğer bir ulus, ırk, dini ya da etnik kökenden gelenleri kısmen ya tamamen yok etmeyi amacıyla, bu grubun bir mensubunu öldürür, ağır fiziki ya da psikolojik zarar verir ya da bir çocuğu zorla alıkoyarsa soykırım işlemiş sayılıyor. Frankfurt’taki mahkemenin yargıçlarının şimdi 5 yaşındaki kız çocuğunun Ezidi azınlığa mensup olduğu için mi öldürüldüğüne ve sanığın Ezidileri yok etmeyi amaçlayıp amaçlamadığına karar vermesi gerekiyor.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa Parlamentosu, seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB Komisyonu tarafından hazırlanan ülkeler arasında seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı. Avrupa Komisyonu söz konusu belgenin temmuz ayı öncesinde yürürlüğe girmesini istiyor.

Avrupalı parlamenterler sertifikanın 12 ay için geçerli olmasını, kâğıt veya dijital formatta hazırlanmasını istedi. Belgede, aşı olanların aşı bilgileri ya da yakın zamanda alınmış negatif test sonucu veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilginin bulunması gerektiği kararlaştırıldı.

‘Seyahat belgesi’ için ön koşul olmayacak

AP vekilleri sertifikanın tek başına bir “seyahat belgesi” veya serbest dolaşım hakkı için bir ön koşul olmaması gerektiği vurgulandı.

Aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlamasını isteyen milletvekilleri, AB’nin aşı sertifikasının, üye ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

AP milletvekilleri ayrıca AB tarafından onaylanmış aşıları olan kişilere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm üye ülkelerde tanınmasını istedi. AB’de şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson tarafından geliştirilen aşılar onay almış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan kişilere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi konusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve verilerin korunmasının önemine işaret edildi.

Düzenleme parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek

Avrupa Parlamentosunun müzakere pozisyonunu belirlemesinin ardından AB Komisyonunun hazırladığı taslak yasal düzenleme, parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek. Düzenlemenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

AB, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek amacıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin talebiyle oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB’de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.

Continue Reading

Dünya

İsrail’de ‘dini bayram’ kutlamalarında yaşanan izdihamda en az 45 kişi öldü

Published

on

By

İsrail’in kuzeyindeki Meron yerleşiminde, Lag BaOmer bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle en az 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Hayatını kaybedenlerden bir kısmının kimliği belirlendi. Bu kişiler düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre yetkililer, 20’si ağır olmak üzere 150 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. İzdihamın, kutlamalar sırasında kullanılan bir platformun çökmesiyle yaşandığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaşanan olayı “büyük bir felaket” olarak tanımlayarak, yaşamını yitirenler için dua ettiğini söyledi.

Kurtarma ekipleri, insan yoğunluğu nedeniyle yaralıların tedavisinin zorlaştığını anlatıyor.

Olayın yaşanmasının ardından kuzeydeki Carmiel istasyonundan Tel Aviv’e tren seferleri başlatılarak kalabalığın tahliyesi sağlanıyor.

Hasidik Yahudi cemaatinden yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı kutlamalar, Covid-19 salgınının büyük oranda kontrol altına alındığı İsrail’de salgın sonrası en büyük kitlesel etkinlik haline geldi.

 

Lag BaOmer’de, tarihteki en büyük Tora bilginlerinden kabul edilen Rabbi Akiva’nın 24 bin öğrencisini öldüren salgın hastalığın ortadan kalkması kutlanıyor ve şenlik ateşi yakılıyor.

 

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber