Connect with us

Dünya

İki eski polis, ‘işkence suçuyla’ yargılanacak

Published

on

İki eski Suriye gizli servis üyesi insanlığa karşı işlenen suçlar ve işkence suçlamasıyla mahkemeye çıkıyor. Uluslararası hukuka göre işkence “insanlık suçu” kabul ediliyor ve insanlık suçlarında zaman aşımı yok.

Suriye’de işlenen savaş suçları nedeniyle açılan ilk davada Enver R. ve Eyad A. Suriye’de muhalif göstericilere ‘işkence’ edilen nezarethanelerdeki rolleri nedeniyle yargılanacak.

Geçen yıl Almanya’da yakalanan iki şahıs hakkında Şam yakınlarındaki el-Hatip ya da 251. kol olarak bilinen bir tutukevinde işkence gördüklerini ileri süren Suriyeli mültecilerin tanıklıkları dinlenecek.

Faruk Can’ın Euronews‘te yer alan haberine göre, Alman Federal savılar, 57 yaşındaki Enver R.’nin söz konusu merkezin yöneticisi olduğunu, bu nedenle burada tutulan en az 58 kişiye işlene insanlık suçları, tecavüz ve cinayetten sorumlu olduğunu belirtiyor. Hazırlanan iddianamede Enver R. 4 binin üzerinde işkence vakasından sorumlu olmakla itham ediliyor.

En az 9 kişi işkence görmekten şikayetçi

43 yaşındaki Eyad A. ise protestocuları tutuklayıp 251. kola getiren polis ekibinin içinde olmakla suçlanıyor.

Dava dosyasında Alman yasaları gereği en az 9 kişi işkence gördükleri gerekçesiyle şikayetçi sıfatı ile yer alıyor. Öte yanda çok sayıda kişi de mahkeme sürecinde tanık olarak dinlenecek. Tanık ve şikayetçiler Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi tarafından destekleniyor.

Suçlu bulunması halinde Enver R. ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek. Eyad A. ise insanlık suçları işlenmesine dolaylı olarak katkıda bulunmaktan 15 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Suriye’yi kendi istekleri ile terkederek Almanya’ya gelen davalılar yakalandıkları 2019 şubat ayından bu yana tutuklu bulunuyorlar. Aylar sürmesi beklenen dava öncesi savunma avukatları herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Yargılama emsal teşkil edebilir

Suriyeli yetkililerin ülke dışında insanlığa karşı işlenen suçlar nedeniyle adalet karşısında çıkmaları sembol niteliği taşıyor.

Diğer adalet mekanizmaları işlemediği bir ortamda, Avrupadaki adli yargılamaların Suriye’de işlenen suçların kurbanlarına bir umut ışığı olduğunu belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü Uluslarası Adalet Direktör Yardımcı Balkız Cerrah “Koblenz’deki duruşma suçun işlendiği yerden binlerce kilometre uzakta da olsa mahkemeler kimsenin dokunulmaz olmadığını göstermede önemli bir rol oynuyor,” ifadelerini kullandı.

Öte yandan mahkemede gazeteciler ve halk için ayrılan sandalye sayısı koronavirüs tedbirleri kapsamında üçte bir oranında azaltıldı.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa Parlamentosu, seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB Komisyonu tarafından hazırlanan ülkeler arasında seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı. Avrupa Komisyonu söz konusu belgenin temmuz ayı öncesinde yürürlüğe girmesini istiyor.

Avrupalı parlamenterler sertifikanın 12 ay için geçerli olmasını, kâğıt veya dijital formatta hazırlanmasını istedi. Belgede, aşı olanların aşı bilgileri ya da yakın zamanda alınmış negatif test sonucu veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilginin bulunması gerektiği kararlaştırıldı.

‘Seyahat belgesi’ için ön koşul olmayacak

AP vekilleri sertifikanın tek başına bir “seyahat belgesi” veya serbest dolaşım hakkı için bir ön koşul olmaması gerektiği vurgulandı.

Aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlamasını isteyen milletvekilleri, AB’nin aşı sertifikasının, üye ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

AP milletvekilleri ayrıca AB tarafından onaylanmış aşıları olan kişilere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm üye ülkelerde tanınmasını istedi. AB’de şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson tarafından geliştirilen aşılar onay almış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan kişilere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi konusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve verilerin korunmasının önemine işaret edildi.

Düzenleme parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek

Avrupa Parlamentosunun müzakere pozisyonunu belirlemesinin ardından AB Komisyonunun hazırladığı taslak yasal düzenleme, parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek. Düzenlemenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

AB, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek amacıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin talebiyle oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB’de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.

Continue Reading

Dünya

İsrail’de ‘dini bayram’ kutlamalarında yaşanan izdihamda en az 45 kişi öldü

Published

on

By

İsrail’in kuzeyindeki Meron yerleşiminde, Lag BaOmer bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle en az 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Hayatını kaybedenlerden bir kısmının kimliği belirlendi. Bu kişiler düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre yetkililer, 20’si ağır olmak üzere 150 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. İzdihamın, kutlamalar sırasında kullanılan bir platformun çökmesiyle yaşandığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaşanan olayı “büyük bir felaket” olarak tanımlayarak, yaşamını yitirenler için dua ettiğini söyledi.

Kurtarma ekipleri, insan yoğunluğu nedeniyle yaralıların tedavisinin zorlaştığını anlatıyor.

Olayın yaşanmasının ardından kuzeydeki Carmiel istasyonundan Tel Aviv’e tren seferleri başlatılarak kalabalığın tahliyesi sağlanıyor.

Hasidik Yahudi cemaatinden yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı kutlamalar, Covid-19 salgınının büyük oranda kontrol altına alındığı İsrail’de salgın sonrası en büyük kitlesel etkinlik haline geldi.

 

Lag BaOmer’de, tarihteki en büyük Tora bilginlerinden kabul edilen Rabbi Akiva’nın 24 bin öğrencisini öldüren salgın hastalığın ortadan kalkması kutlanıyor ve şenlik ateşi yakılıyor.

 

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber