Connect with us

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Grönland

Grönland’da tesadüfen ‘dünyanın en kuzey kara parçası’ keşfedildi

Published

on

By

Danimarkalı bir grup bilim insanı tesadüfen yeni bir ada keşfetti. Grönland açıklarında keşfedilen adanın dünyanın en kuzeyindeki kara parçası olduğu sanılıyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı temmuz ayında numune toplamak için 1978’de keşfedilen ve bugüne kadar dünyanın en kuzeyindeki ada olarak bilinen Oodaag’a keşif seferine çıktı. Ya da ada avcıları tepki gösterene kadar öyle zannediyorlardı.

Ada avcıları hobi olarak bilinmeyen adaları araştıran maceraperestler olarak biliniyor.

Danimarkalı araştırma ekibin lideri Morten Rasch “Adanın fotoğraflarını ve koordinatlarını sosyal medyadan paylaştığımda bazı Amerikalı ada avcıları çılgına döndü ve bu gerçek olamaz dedi” sözleriyle şaşkınlığını ifade ediyor.

Ada hakkında bilinenler

Henüz isim verilmeyen ada Oodaag’ın 780 metre kuzeyinde, Morris Jesup Burnu açıklarında Grönland’ın en kuzey noktasında yer alıyor. Grönland dünyanın en kuzeyindeki kara parçası olarak kabul edliyor.

Bu küçük ada görünüşe göre 30’a 60 metre büyüklüğünde ve deniz seviyesinden 3-4 metre yükseklikteki bir yüzen buz sonucu keşfedildi. Araştırma ekibi keşfin iklim değişikliğine bağlı olduğu görüşünde değil, bu nedenle adaya Queqertag Avannarleg yani “en kuzey ada” adının verilmesini önerdi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber