Connect with us

Bilim & Teknoloji

Fransız mikrobiyolog Raoult: Darwin teorisi saçmalık

Published

on

Fransa’da yapılan testlerde, sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan hidroksiklorokin ilacının koronavirüs (covid-19) tedavisinde etkili olduğu sonucunu ortaya koyan ünlü mikrobiyolog Didier Raoult, New York Times gazetesine verdiği röportajda Darwin teorisine “saçmalık” dedi.

Röportajda virüs türleri, salgın ve salgına karşı bilim dünyasında verilen mücadeleyi anlatan Didier Raoult, İngiliz biyolog Charles Darwin tarafından ortaya atılan “Hayat Ağacı” teorisinin “tamamen yanlış” olduğunu belirterek, “Darwin’in yazdıkları tamamen saçmalık,” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Fransız fizikçi ve mikrobiyolog Didier Raoult, koronavirüs salgını sonrası özellikle Covid-19 hastaları üzerinde denediği sıtma ilacı çalışmalarıyla gündeme gelmişti. Fransa Sağlık Bakanlığı, ilacın Covid-19 hastalarına reçete olarak yazılmasına onay vermiş, ABD Başkanı Donald Trump da ülkesinde sıtma ilacının kullanılması gerektiğini belirtmişti.

Raoult, 500 yeni bakteri buldu

Koronavirüs salgınıyla adı duyulan Didier Raoult bilim dünyasında bilinen bir isim. Raoult, son 10 yılda yaklaşık 500 yeni bakteri türünün belirlenmesinde rol oynadı. Geçmiş yıllarda keşfedilen iki bakteriye kendi ismi verildi. (Raoultella planticola ve Rickettsia raoultii).

Ancak Fransız mikrobiyologun 2003 yılında dev virüslerden olan Mimivirüs’ü bulması bilinen en büyük keşiflerinden. Bu keşif 2010 yılında ona Fransa’nın bilim alanında en prestijli ödülü olan INSERM Grand Prix’sini kazandırmıştı.

Marsilya Üniversite Hastanesi Enstitüsü Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Raoult, Mimivirüs’ü keşfi sonrası, günümüzde modern sınıflandırma sisteminde kullanılan bakteriler, Arkeler ve Ökaryotlardan sonra virüslerin de yaşamın dördüncü domaini olarak kabul edilmesi gerektiği görüşünü benimsedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim & Teknoloji

Muhtemel ‘kıyamet senaryosuna’ karşı Norveç’teki modern ‘Nuh’un Gemisi’nde 60 bin bitki tohumu muhafaza ediliyor

Published

on

By

Norveç’in kuzeyindeki Svalbard Takımadaları’nda bulunan ve muhtemel bir kıyamet senaryosuna karşı bitki çeşitliliğini devam ettirmeyi amaçlayan depoya 60 bin yeni tohum gönderildi.

Kuzey Kutbu’na yakın bir noktada olan Spitsbergen Adası’ndaki “Nuhun Gemisi” lakaplı depoda yaklaşık bir milyona yakın farklı meyve, sebze, ağaç ve yabani bitki tohumu bulunuyor.

Toplam 36 farklı bölgeden gelen 60 bin tohuma, küresel ısınma konusunda yaptığı çalışmalarla bilinen İngiltere Kraliyet Ailesi üyesi Prens Charles’ın da katkı sağladığı belirtildi.

Foto: AFP

 

Global Crop Çeşitlilik Vakfı’na bağlı deponun müdürü Stefan Schmitz iklim değişikliğinin Dünya üzerindeki biyolojik çeşitliliği hızla düşürdüğünü belirterek, “Şu anda bir acil durum söz konusu. Bitki tohumlarını yok olmadan korumamız gerekiyor. Şu anda bu işlemi yapıyor olmamız iklim değişikliği ve gıda üretimi konusundaki çekincelerin ne boyutlara vardığını gösteriyor.” diye konuştu.

Schmitz, insan soyunun devamını garanti altına almak için en az 2-3 milyon arası tohuma ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Foto: AFP

 

Her bir bitki tohumunun sürdürülebilir tarım için önemli olduğuna değinen İskandinav Ülkeleri Genetik Bankası Başkanı Lise Lykke Steffensen ise, “Hızla büyüyen Dünya nüfusunu besleyebilmek ve doğa dostu bir dönüşüm yapmak için bu tohumlar büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Bilim & Teknoloji

Google, alınan nefesleri bile sayabilecek bir teknoloji geliştiriyor

Published

on

By

Foto: Daniela Dimitrova, Pixabay

Google’ın kullanıcılarının her attığı adımdan haberi olduğu gibi, artık uykulardan da “haberi” olacak.

Teknoloji devi, yeni cihazına entegre ettiği Soli teknolojisiyle, kullanıcıların uyku düzeninden, uyku esnasındaki hareketlerine, hatta aldığı nefese kadar takip edebilecek. Bu radar teknolojisi sayesinde kullanıcının uyurken ayrı bir cihaz takması gerekmediğinden, Nest Hub’ın uyku sensörü rakiplerine göre daha avantajlı sayılıyor.

Google’ın 15 bin kişi üzerinde 110 bin gece boyunca denediği teknoloji, uyku sorunu çekenler için bir çare kapısı olabilir. Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var: “Kişisel hayatın gizliliği.”

Kişisel hayatın gizliliği

Dijital Demokrasi Merkezi Genel Direktörü Jeff Chester’e göre uyku takibi özelliği Google için insanların hareketlerini paraya çevirme yöntemlerinin sadece bir uzantısı.

Şirketin insan davranışlarını ve ilgi alanlarını “izinsiz” takip ederek kişiselleştirilmiş reklam sunduğu daha önce çok kez haberlere konu olmuştu. Dolayısıyla Google’ın uyku sensörü teknolojisinde sınırları ne kadar zorlayacağı kaygıları da beraberinde getirdi.

Amerikalı şirket, özelliğin sadece kullanıcının iznine bağlı olduğu güvencesini verse de daha önce kullanıcıları izinsiz takip ettiği bilindiğinden, bu alandaki hak savunucuları Google’ın teminatına şüpheyle yaklaşıyor. Şirketin gizlilik sözleşmesini sık aralıklarla güncelleyip, ayarları çoğu kullanıcı için anlaşılması zor bir hale getirmesi de şüpheleri arttırıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Bilim & Teknoloji

Mars’taki hava durumunu ölçecek cihaz Finlandiya’dan

Published

on

By

NASA tarafından Mars’a gönderilen rover (keşif aracı) Perseverance’nin ince hassasiyete sahip hava durumu ölçen cihazı Finlandiya’da üretildi.

Mars’ta araştırmaları üstlenen rover’ın nem ve basınç ölçümüyle de ilgili yapacağı keşifleri de Finlandiyalı şirket Vaisala‘nın yüksek hassasiyete sahip cihazı üstlendi.

Yüksek hassatiyete sahip bu ölçüm cihazı Finlandiya’da üretildi

Finlandiya Meteoroloji Kurumu’nun aktif rol aldığı projede Avrupa’nın değişik yerlerinden bilim insanları da görev aldı.

Geçen ay (18 Şubat 2021) Mars’a yumuşak inen rover Perseverance, 473 milyon km’lik yolculuğuna 30 Temmuz 2020’de başlamıştı.

Finlandiya daha önce yine benzer bir cihazı Curiosity uzay aracı için de geliştirerek 2011 yılında Mars’a göndermişti.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber