Connect with us

Finlandiya

Finlandiyalılar 22 yıl aradan sonra çilek tarlalarına geri döndü

Published

on

Çilek hasadı için yurtdışından Finlandiya’ya gelen işçiler, koronavirüs pandemisi sebebiyle bu sene gelemeyecekler. Yerel çilek üreticileri de, ülke içinde işçi aramaya başladı.

Mahsulleri kurtarmak isteyen çiftçiler sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. Finlandiya hükûmetinin de destek verdiği #Seasonwork etiketiyle yürütülen kampanyaya olumlu cevaplar geldi.

Finlandiya’nın en büyük çilek çiftliğinin sahibi Vesa Koivistoinen, “Yaklaşık 22 yılın ardından çilek tarlasında yeniden Finlandiyalı işçileri görüyoruz,” dedi.

16 bin mevsimlik işçiye ihtiyaç var

Ürünlerin tarlada kalmasına engel olmak için çiftçilerin çağrısına cevap veren yerli tarım işçileri arasında çok sayıda öğrenci ve emekli de bulunuyor.

Fatih Yetim’in Euronews’te yer alan haberine göre, Finlandiya’nın, sadece çilek hasadı için yıllık yaklaşık 16 bin sezonluk tarım işçisine ihtiyacı var ve bunun büyük bir kısmı yurt dışından karşılanıyor. Ancak koronavirüs salgınıyla birlikte uygulanan seyahat kısıtlamaları beraberinde iş gücü açığını da getirdi. Helsinki hükümeti başlattığı istihdam programlarıyla açığı iç piyasadan kapatmaya çalışıyor.

Bu yıl, mevsimlik işçilerin sadece üçte biri yurt dışından gelebildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber