Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’dan maske kullanımı tavsiyesi

Published

on

Finlandiya hükûmeti, iki gün süren toplantıda koronavirüsle mücadele tedbirlerini değerlendirdi.

Başbakan Sanna Marin yaptığı açıklamada koronavirüs testlerinin isteğe bağlı olduğunu ancak bazı durumlarda hükûmetin alacağı karar doğrultusunda zorunlu test ve zorunlu karantina uygulaması yapılabileceğini ve bunun da siyasi değil resmî bir karar olduğunu söyledi.

Hükûmetin talebi üzerine Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bünyesindeki Sağlık ve Refah Enstitüsü THL tarafından ülkelerdeki koronavirüs vakalarını gösteren “trafik ışığı modelinde” risk tablosu hazırlandı.

Kırmızı risk grubu ülkelerden gelenler büyük ihtimalle zorunlu test ve karantinaya tabi tutulurken sarı risk grubu ülkelerden gelenler için ise gönüllü test ve karantina tavsiye edilecek. Yeşil renk içeren ülkelerden gelecekler için ise herhangi bir talepte bulunulmayacak.

Maske kullanımı tavsiye edilecek

Sağlık ve Refah Enstitüsü THL toplu taşıma araçlarında ve yakın temastan kaçınılması mümkün olmayan yerlerde maske kullanılmasını tavsiye etti. Sanna Marin hükûmeti de tavsiyenin arkasında olduğunu açıkladı.

Helsinki Ulaşım Şirketi HSL tarafından toplu taşıma araçlarında koruyucu maske kullanılması konusunda bilgilendirme mailleri gönderilmeye başlandı.

Vatandaşların kullanacakları maskelerin ücretleri kendileri tarafından karşılanacak. Durumu müsait olmayan ihtiyaç sahiplerinin maskeleri ise belediyeler tarafından temin edilecek.

Sağlık ve Refah Enstitüsü THL Başkanı Mika Salminen yaptığı açıklamada maske kullanımının koronavirüsün yayılmasını direk etkileyeceğini ispat eden bulgulara sahip olmadıklarını ancak doğru kullanımı durumunda az da olsa yayılmayı engelleyebileceğini belirtti.

“Home office” çalışma konusunda karar belediyelere bırakılacak. Ancak hükümet bu konuda bir çerçeve karar alacak. Koronavirüs vakalarının nispeten yüksek olduğu Uusimaa, Satakunta, Varsinais-Suomi ve Länsi-Pohja bölgelerinde uzaktan çalışma konusunda tavsiyelerin devam ettiği bildirildi.

Başbakan Sanna Marin basın toplantısında, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasasınında değişikliğe gidilip gidilmeyeceğini araştırıyor. Bilerek koronavirüs vakalarının yüksek olduğu ülkelere seyahat edenlere Finlandiya’ya dönüşlerinde uygulanacak 14 günlük zorunlu karantina döneminde herhangi bir ücret ödenmemesi hususunda çalışmalar yapılıyor, dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber