Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da ‘yötön yö’ (gecesiz geceler) başladı

Published

on

Finlandiya’nın en kuzey noktası olan Utsjoki kasabasında “yötön yö” (gecesiz gece) yaşanmaya başladı. 17 Mayıs ve 26 Temmuz arasında güneş bu bölgede hiç batmıyor. Muhteşem bir atmosfere sahip olan bu durum 70 gün kadar devam ediyor.

Yötön yö

Kuzey Kutbu’nun kuzey uçlarındaki enlemlerde ve Antarktika’nın güney enlemlerinde yerel olarak görülen bir doğa olayıdır. Uygun hava koşullarında Güneş 24 saat gözlemlenebilmektedir. Güney Kutbu’nda kalıcı insan yerleşimleri olmadığından bu bölgelerde gecesiz gece olayını tecrübe eden insan sayısı oldukça azdır.

Güneş, 70 gün boyunca batmıyor.

Ancak Alaska, Kanada, Grönland, İzlanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, ayrıca Rusya’nın Kola Yarımadası, Novaya Zemlya, Murmansk, Norilsk, Vorkuta gibi uç bölgelerinde birçok insan bu olaya şahit olmakta ve buralarda hayatlarını sürdürmekte ve bu onların yaşam tarzı olmaktadır.

Hayat nasıl devam ediyor?

İnsanlar bu dönemlerde geceleri daha aktif oluyor. İşler bu dönemde daha uzun sürüyor ve insanlar daha fazla dışarıda kalıyor. Gece geç saatlere kadar hatta sabahlara kadar balık tutup farklı işlerle meşgul oluyor. Bölge halkı şartlara alışkın olduğundan dolayı güneşin 24 saat tepede olması onların yaşantılarını olumsuz etkilemiyor.

Turistler, bu büyülü anları kaçırmamak için geceleri uyumayıp, yürüyüş yapıyorlar.

Bölgeyi bu dönemde ziyaret etmek isteyen turistler ise gecesiz geceleri yaşamak ve bu doğa olayını tecrübe etmek istiyorlar. Gece yarısı güneşini görmek isteyen pek çok turist yüksek yerlere çıkıyor. Doğa yürüyüşlerine katılıyor ve geceleri uyanık geçirmeye çalışıyor.

Kışın tam tersi: Kamus

Bu bölgede benzeri bir olay da kış mevsiminde yaşanıyor. Güneş 26 Kasım’da batıyor ve 16 Ocak tarihine kadar 52 gün boyunca kendisini göstermiyor. Finler bu zaman dilimine ise Kamus (Kutup geceleri) adını veriyor. Bu dönemde ise insanlar başka bir doğa harikası Kuzey Işıklarını görmek için gecelerini soğukta, kar üzerinde geçiriyor.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber