Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da yeni seyahat kısıtlamaları

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisinin yayılmasını engellemek için yeni tedbirler alınmaya devam ediliyor. Finlandiya hükûmeti salgınla mücadele için yeni kısıtlamalar getirdi.

Yle haber ajansının haberine göre, 11 Nisan 2020 itibariyle Finlandiya’dan Estonya, İsveç ve Almanya’ya yolcu taşıyan feribot seferleri askıya alınacak. Kısıtlama 13 Mayıs 2020’a kadar devam edecek. Kargo taşımacılığına aynı şekilde devam edecek.

Hükûmet tarafından İsveç ve Norveç’ten karayoluyla yapılacak giriş ve çıkışların da kontrol atında tutulacağını ve zorunlu haller haricinde giriş ve çıkışa izin verilmeyeceğini açıklandı. Bu bölgelerde çalışanların veya ikamet edenlerin belgelendirmeleri durumunda giriş çıkışlarına izin verilebilecek. Giriş çıkış yapanların aynı zamanda karantina kurallarına uymaları mecburiyeti getiriliyor.

Hükümet daha önceki yaptığı açıklamada Finlandiya sınır kapılarını 13 Nisan 2020’a kadar kapattığını açıklamıştı.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber